יו"ר רשות החשמל: "יוקר המחיה הוא לא בקוטג' ובמילקי - אלא בשוק הגז"

אורית פרקש-הכהן: "מונופול דלק ונובל ייקר את הגז בחוזים החדשים. יש לנו בעיה" ■ ח"כ שלי יחימוביץ': "אין סיכוי לתחרות בגז - אין מנוס מפיקוח על מחירו" ■ יו"ר דלק קידוחים, גדעון תדמור: "שיח פופוליסטי כדי לצבור הון פוליטי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"חוזי הגז האחרונים שנחתמו במשק מול השותפות במאגר הגז תמר ושהונחו לפנינו מגלים שמחיר הגז שוב בזחילה כלפי מעלה. צריך להודות שיש בעיה של כשל שוק. יש מונופול עם הסכמים בעייתיים, מגמת מחירים מדאיגה והצמדות שלא קשורות להתנהגות שווקי הדלק בעולם. מחירי הגז בישראל מתחילים להיות גבוהים מהמחיר הממוצע של יצואניות גז – וצריך להכיר בכך שיש בעיה" – כך אמרה היום יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, בוועידת אנרגיה ועסקים של חברת הייעוץ אקו אנרג'י.

"כשאנחנו מדברים על יוקר המחיה - לא מדובר בקוטג' או במילקי, אלא בגז הטבעי, כי מחיר הגז משליך על 40% ממחיר החשמל הציבורי, שהוא ההוצאה השלישית בהשפעתה על המדד", הוסיפה פרקש-הכהן.

ח"כ אורית פרקש־הכהן, לשעבר יו"ר רשות החשמל
יו"ר רשות החשמל אורית פרקש הכהן צילום: תומר אפלבאום

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דייויד גילה, אמר בוועידה כי "הויכוח על מחיר הגז הטבעי הוא לא עניין של חלוקת רווחים בין המדינה לבין חברות הגז – אלא דאגה מעיוות במשק, מנטל עודף על הצרכנים וממחיר גבוה של מוצרים".

עם זאת, בדבריו רמז גילה כי אין לדעתו להטיל פיקוח על מחירי הגז כבר כעת, אלא להמתין לתוצאות הסדר הפשרה שגיבש מול מונופול דלק ונובל אנרג'י, ושנועד ליצור בשוק הגז תחרות.

לפי הסדר זה, דלק ונובל ישאירו בידיהן את מאגר לווייתן תמורת מכירת שני מאגרים קטנים (כריש ותנין) למתחרה.

גילה הפתיע עוד כשקרא למשרדי הממשלה לא רק להירתם לסייע למתחרה החדש בשוק, שירכוש את מאגרי תנין וכריש, אלא גם לבחון שינוי מנגנון המיסוי שיושת עליו כך שיגרע את הכנסות המדינה מרווחיו בלבד ולא מההכנסות.

"אם מהלכי המדינה לא יסתייעו והתחרות לא תעבוד – אז צריך לשקול פיקוח על המחירים", אמר גילה. עם זאת, רמז כי אינו שבע רצון מרמת המחירים כיום בשוק, כשאמר כי טענות חברות הגז בדבר מחיר הגז הנמוך יחסית בישראל ביחס לעולם אינן רלוונטיות - אלא המרווח שהן גובות.

דיויד גילה, ההמונה על רשות ההגבלים העסקייםצילום: מיכל פתאל

"המטרה שלנו היתה ליצור תחרות ממצב מוצע של אפס תחרות. מצאנו שדלק ונובל נכנסו ללווייתן מבלי לבקש מאיתנו אישור, והחלטנו לטפל בכך. אם לא היינו עושים את המהלך הזה – אף אחד לא היה קורא תיגר על המונופול הזה. עם זאת, חשוב היה לנו להביא את התחרות כבר בשנים הקרובות, ולכן הכוונה היתה לייצר מתחרה חדש, היות שאין בידי כיום סמכות להוציא את דלק ונובל מלווייתן בטווח הקצר".

גילה התייחס לאזהרות מונופול דלק ונובל אנרג'י שלפיהן הוצאתן מאחזקה במאגר הגז לווייתן תגרור אותן ואת רשות ההגבלים העסקיים להתדיינות משפטית ממושכת שתארך 5-10 שנים ותמנע את הפקת הגז מהמאגר במועד.  משכך, בין היתר, נמנע מלהכריז על הסדר כובל בלווייתן, והעדיף להגיע מול המונופול להסדר פשרה.

פרקש הכהן הגיבה לדברים: "אין תחליף למבנה שוק נכון. כמו שאנחנו סובלים בשוק חשמל – אני חוששת מהגז, ואין מנוס מלטפל בו, גם אם זה ייקח 10 שנים, כי השוק פה הוא ארוך טווח ועוד שלוש שנות ליטיגציה הן לא בעיה גדולה. המשק הוא ארוך טווח, עוד 3 שנים ליטיגציה זו לא הבעיה הגדולה.

בתגובה לדברי גילה אמרה בוועידה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה): "כשגופים כל כך חזקים מאיימים במאבק משפטי על רגולטורים מעוטי סמכות וגיבוי – האיום הוא מצמית. לכן נוח לכולם להפקיר את הנושא הקריטי של שוק הגז בידי רגולטורים שאין להם מספיק כוח לטפל בנושא, גם אם יש להם את כל הרצון שבעולם".

לדברי יחימוביץ', "כל עוד יש מונופול על הגז הטבעי – לא תהיה תחרות. נקודה. רווח של 400% הוא לא סביר, ואי אפשר לבוא לציבור ולהגיד: 'אין מה לעשות, מצאנו מונופול כשנכנסו לתפקיד'. אם כך, אז בואו נבטל את הרגולציה ואת רשות ההגבלים ולא נתיימר לעשות סדר בג'ונגל המחירים".

ביני זומר, יוסי אבו, דני איילון ולאוסון פרימןצילום: נועה אלמוג

"65% מהכנסותינו יזרמו למדינה"

מנכ"לית משרד האנרגיה, אורנה הוזמן-בכור, קראה לאשר לאלתר את הסדר הפשרה של גילה עם חברות הגז והדהימה כשפקפקה בקביעת הכשל בשוק הגז וקראה להתחשב באינטרס היזמי של המתחרים הפוטנציאלים בשוק, ולהסיר את עננת הפיקוח מעל סדר היום הציבורי: "האם מישהו בדק שיש בכלל כשל שוק?  האם מישהו בדק כמה שחקנים יש ומה אנחנו רוצים? מי ייכנס לשוק ברגע שסוגיית הפיקוח באוויר? אם אנחנו רוצים גז ולהוריד את יוקר המחייה – אנחנו צריכים לייצר ודאות במשק. לא ייתכן שכל שני וחמישי נחליט על רגולציה חדשה", אמרה הוזמן-בכור.

לדברים הצטרף גם מנכ"ל אבנר קידוחי נפט ויו"ר דלק קידוחים, גדעון תדמור: "פעם פעלו בישראל במקביל 3 אסדות קידוח, היום אף אחת. היקף ההשקעות החיצוניות באנרגיה כאן פוחת והולך. המגמה ברורה ומצערת ואנחנו מחויבים לחשבון נפש נוקב. איך הגענו למצב בו לא הצלחנו למשוך לכאן אף חברה בינלאומית שהייתה יכולה לייצר פה תחרות בריאה לכולנו?"

תדמור הוסיף: "תרמנו במו ידינו לפגיעה הקשה ביציבות, באטרקטיביות ההשקעה בתחום בישראל, באמצעות מהפכות קיצוניות ברגולציה – ויש עוד מי שדואג לליבוי היצרים ולקיום שיח פופוליסטי נגד תעשיית הגז כדי לצבור הון פוליטי וללא שום בסיס עובדתי. הגיע הזמן להגיד עד כאן לפופוליזם בשיח הציבורי, ומכאן והלאה להבטיח וודאות ויציבות להמשך פיתוח משק הגז. אנו זקוקים לרוח גבית מירושלים כדי להצליח".

מנכ"ל נובל אנרג'י ישראל, ביני זומר, הפתיע בדברים דומים: "היינו כל כך עסוקים בעבודה קשה שהשארנו את השיח המתנהל במדינה לאחרים - אחרים שבגלל חוסר הבנה ובורות סילפו את המציאות שאותה יצרנו", תקף. "מחיר הגז בישראל הוא בין הנמוכים בעולם, וכל הכלכלה מרוויחה מזה. אני קורא בעיתון כל יום על ההשוואה בין מחיר מוצרים בארץ ומוצרים בחו"ל, וכל יום אני רואה שהמחיר פה יותר גבוה בשנים הקרובות, 65% של ההכנסות שלנו ייכנסו לקופת המדינה, יותר משני מיליארד דולר לשנה בממוצע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker