כנס הסביבה

הממשלה בוחנת מיסוי דיפרנציאלי ירוק על דלק לתחבורה

משרד ראש הממשלה שוקל לעודד מעבר לדלק נקי באמצעות הוזלת הבלו ■ חברת החשמל עורכת באילת ניסוי להפעלת תחנת כוח באמצעות מתנול

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה עורכת בדיקה כלכלית לגבי האפשרות לקבוע מדיניות מיסוי דיפרנציאלית על הדלק לתחבורה - כך גילה אתמול (ג') ראש המינהלת, אייל רוזנר, בפאנל האנרגיות הירוקות. לדבריו, מדובר בבחינת מנגנון להוזלה או לייקור הבלו המוטל על סוגי דלק שונים - לדוגמא סולר, בנזין, CNG ומתנול - לפי מידת המזהמים שנפלטים בעת שריפתם במנועים. זאת, במטרה לתמרץ שימוש עתידי בדלק נקי יותר.

"המתנול מופק מגז טבעי ואנו מקווים שכך, בין היתר, נוכל להיגמל מהתלות בנפט, שמהווה מונופול בתחבורה", אמר רוזנר. "בסוף היום לא נוכל להכריח אף אחד לעבור לטכנולוגיה שהיא לא טובה או לא רווחית", הוסיף.

ואולם, דבריו קוממו ד"ר סובחי באשיר, מנכ"ל ומייסד חברת הביודיזל טרנס ביודיזל, שאמר כי הטענה שלפיה הגז הטבעי הוא תחליף לנפט היא בגדר הטעייה. "אנחנו החברה היחידה בעולם שמצליחה ליצר ביודיזל בתהליך ירוק, מנסים לעשות מהפכה בתחום - אבל גז הוא לא אנרגיה מתחדשת והשימוש בגז כמקור אנרגיה היחידי זו טעות בתעשיה הזו", אמר בשיר.

צילום: בלומברג

"אי אפשר לבנות תעשיה של 50 שנה לשל שימוש באנרגיה על מקור כמעט יחיד. אני לא מאמין בסבסוד ממשלתי, כי אם יש לך טכנולוגיה טובה היא צריכה להיות רווחית. מה שחסר לנו זה השקעה במו"פ, בלי מו"פ אי אפשר להגיע לשום דבר".

במהלך הפאנל, הפתיע יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, כשגילה כי החברה עורכת בימים אלה בתחנת הכוח שלה באילת, ניסוי משותף לדור כימיקלים - בהפעלת התחנה על בסיס מתנול. זאת, כתחליף לסולר שמסיק את הטורבינות הסילוניות בעיר.

רון טל אמר בכנס כי החברה מעוניינת להיכנס ליזמות בתחום האנרגיות המתחדשות – וכי זו תתאפשר לאחר גיבוש הרפורמה בחברה. "יש לצפות שחברת חשמל תיכנס לתחום האנרגיות המתחדשות. בשלב זה חברת חשמל עוסקת בזה בחו"ל", אמר רון טל.

יו"ר איגוד חברות אנרגיה מתחדשת, איתן פרנס, הפתיע כשהביע הסכמה למהלך שכזה: "לחברת החשמל יש יכולות וידע והיא צריכה לעסוק בתחום האנרגיה החלופית כדי לא להיות תלויה בגז. חברת חשמל צריכה לתכנן היום את ההולכה לדור העתיד".

יפתח רון טלצילום: עופר וקנין

עם זאת, פרנס הלין על כך שאין עידוד לקידום הענף בישראל, אין כל וודאות לגבי רווחיותו - המותנית בתעריף החשמל המוכר לחברת החשמל, וטען כי סך ההתקנות הסולאריות עד כה (300 מגה ואט מאז 2008), הוא בגדר "כישלון" כלשונו.

ואולם, יו"ר רשות החשמל, עו"ד אורית פרקש-הכהן, הסתייגה משילוב חברת חשמל בענף האנרגיות המתחדשות - והזכירה את עיצומי עובדי החברה, שמונעים בימים אלה חיבור מערכות סולאריות לרשת החשמל. "יש לאפשר לעוד חברות להתפרנס ממשק החשמל", אמרה פרקש-הכהן. "אנחנו רואים בחברת החשמל קבלנית משנה ליזמי חשמל פרטיים. ככל שהשוק הפרטי צמא, יש להכניס את היזמים ולשלבם בייצור", אמרה.

יו"ר ואוליה ישראל, אורי שטרקמן, הכחיש את הסברה כאילו החברה החליטה לצאת מפרויקטי היזמות הסולארית מחוסר כדאיות כלכלית - ונימק זאת בהעברת הפרויקטים לחברה האם EDF. "כתאגיד הסביבה הגדול בעולם, שפועל בישראל למעלה מ-20 שנה, אנחנו מחוייבים להמשיך ולהשקיע בישראל עוד שנים רבות", אמר שטרקמן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker