למה חברת החשמל רוכשת גנרטור משומש במחיר של 3 חדשים?

חברת החשמל תשלם לתחנת כוח הולנדית 50 מיליון דולר בעבור גנרטור חלופי לזה שנשרף לפני חודשיים בתחנת הכוח בגזר - זאת למרות שמחיר גנרטור חדש הוא 15 מיליון דולר בלבד

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

דירקטוריון חברת החשמל אישר בסוף השבוע להוציא אל הפועל את העסקה מעוררת המחלוקת להחלפת הגנרטור של החברה. לפי העסקה, שגובשה בשבועות האחרונים, בין החברה לבין קונצרן סימנס הגרמני, תרכוש חברת החשמל גנרטור דומה מתוצרתו, שנמצא כיום בשימוש חברת ENECOGEN ההולנדית תמורת כ-50 מיליון דולר. זאת, אף שמחירו של גנרטור חדש נע כיום בין 15-17 מיליון דולר בלבד.

הסיבה לכך, לטענת החברה, היא שרכישת גנרטור חדש תאפשר את אספקתו והפעלתו רק בטווח של 12-18 חודשים - כלומר, מעבר לימי - תוך שהחברה תחוייב בינתיים בשימוש חלופי יקר בסולר ותחשוף לכאורה את המשק למחסור בחשמל. רכישת הגנרטור מהולנד, כך נטען, אמנם יקרה יותר - משום שתדרוש גם את פיצוי החברה ההולנדית בגין השבתת תחנת הכוח שלה - אך תאפשר להפעיל מחדש את התחנה בגזר כבר ביולי הקרוב.

ואולם גורמים בענף האנרגיה הביעו בשבועות האחרונים ספק ביכולת החברה לעמוד בלוח הזמנים המזורז, וטענו כי חיבור הגנרטור החדש ממילא יאחר את המועד הנדרש, וייעשה רק באוגוסט-ספטמבר. עוד נטען, כי החברה עושה כל שביכולתה כדי למנוע את הישענות המשק על יצרני החשמל הפרטי המתחרים בה - גם במחיר גבוה מדי, שאותו תדרוש מאוחר יותר לכסות בתעריף החשמל.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, ומנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמןצילום: עופר וקנין

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי היא עושה "כל שביכולתה על מנת לעמוד בביקושים בקיץ", ובכל אופן, כך נטען, תיקון הגנרטור מכוסה ביטוחית. "ברמה הכלכלית והציבורית, חברת החשמל קיבלה את ההחלטה המיטבית, הן ברמת ההוצאה והן ברמת לוח הזמנים", נמסר מהחברה.

אלא שגם כאן, מעוררת הנחת היסוד של החברה סימני שאלה - שכן לא ברור עדיין אם עלות התיקון תכוסה בידי הביטוח, במידה ויתברר כי עובדי החברה היו אחראים לתקלה החמורה.

לפי הערכות, שריפת הגנרטור ביחידת ייצור החשמל בגזר נגרמה כתוצאה מכשל במערכת האל-פסק שלה. במקרה של הפסקת ייצור חשמל ביחידה, נדרש כיבוי ידני של המערכת - אשר לא ברור אם בוצע. כתוצאה מאי הכיבוי או מעיכובו, נשרף הגנרטור - וגרם לגריעת 372 מגה-ואט ממצבת ייצור החשמל של החברה. עלות תיקונו הוערכה ב-15 מיליון יורו, לצד נזק נוסף של 60 מיליון דולר שתספוג חברת החשמל כתוצאה משימוש חלופי בסולר.

יחידת הייצור שהושבתה היא אחת מהשתיים שרכשה חברת החשמל ב-2002 מסימנס הגרמנית ללא מכרז - בעסקה שלימים תיחקר בחשד כי בוצעה תמורת שוחד לדירקטור העצור, עו"ד דן כהן.

את החלופות לתיקון הגנרטור ניהלה לפיכך בשבועות האחרונים חברת החשמל, באמצעות סמנכ"ל הייצור יצחק בלמס, מול סימנס - אשר תיווכה בינה לבין התחנה ההולנדית. תחנות הכוח בגז שבאירופה סובלות בשנה האחרונה בירידה תלולה בפעילותן - בעקבות גידול בייצור חשמל באנרגיות מתחדשות ביבשת, וכך התאפשרה כנראה העסקה.

בינתיים, נאלצת חברת החשמל להתמודד עם תקלה חמורה נוספת. ביום חמישי נשרף שנאי בתחנת הכוח אשכול שבאשדוד בעקבות תקלה. צוותי החברה ומכבי האש השתלטו על הדליקה במתחם התחנה - אך לשנאי, המספק 228 מגה-ואט, נגרם נזק כבד - והוא יוחלף בשנאי חלופי שנמצא בתחנה. היקף הנזק לחברה מוערך ב-10 מיליון דולר.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker