אין תקציב למלחמה בגזי חממה; מקררים מסובסדים ב-2016

בהצעת התקציב מציע האוצר לדחות את הטיפול בנושא ב-3 שנים ולהקפיא את התוכנית הלאומית להפחתת פליטות גזי חממה עד 2016 ■ מנקודת מבט ישראלית, ההצעה מאיימת בעיקר על מבצעי החלפת מוצרי חשמל

איתי טרילניק
איתי טרילניק

בשבוע שעבר תדרכו בכירי הפנטגון את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בנושא המסת הקרחונים המהירה מאוד בקוטב הצפוני, שעלולה לגרור שינויי אקלים חריגים בטווח הקרוב בעקבות השפעתם על זרמי האוקיאנוס. על פי הערכות, קצב המסת הקרחונים התגבר מאוד בזמן האחרון, ובתוך שנתיים עלול אזור הקוטב הצפוני להפשיר כליל בתקופת הקיץ.

תרומתה של ישראל להתחממות הגלובלית אמנם זעירה, אך בהצעת התקציב שפורסמה לשנים 2013-2014 מציע האוצר לדחות את הטיפול בנושא לשלוש שנים. ההצעה היא להקפיא את התוכנית הלאומית להפחתת פליטות גזי חממה בשלוש שנים, ולחדש אותה רק בשנת 2016. מנקודת מבטו הצרה של האזרח הישראלי, ההצעה מאיימת בעיקר על מבצעי החלפת מוצרי חשמל וגריטת רכב מיושן ומזהם, אותם מסבסד משרד האנרגיה מתקציב התוכנית ושזכו לפופולאריות רבה.

בהחלטת הממשלה בנושא הפחתת פליטות גזי החממה משנת 2010 הוקצו לתוכנית 2.2 מיליארד שקל עד שנת 2020. מטרת התוכנית - להפחית את פליטות גזי החממה של ישראל ב-20%, ממה שהייתה צפויה ישראל לפלוט בשנת 2020 ללא התערבות חיצונית (תרחיש "עסקים כרגיל").

בהחלטה פורטו רק סעיפי ההוצאה לשנים 2011-2012 בסך 539 מיליון שקל. החלפת מוצרי החשמל ישנים בחדשים תורמת להתייעלות אנרגטית והפחתת צריכת חשמל במגזר הביתי, שתוקצבה בתכנית הלאומית ב-269 מיליון שקל, כמחצית מתקציב זה.

בשנתיים האחרונות פרסם משרד האנרגיה מבצעים להחלפת מוצרי חשמל בזבזניים בסבסוד של 30%-60%. עשרות אלפי מקררים, מזגנים, נורות חסכוניות, ולאחרונה גם דודי שמש, הוצעו לציבור הרחב, שנדרש תמורתם למסור את המכשירים הישנים והבזבזניים. המבצע האחרון, הכולל החלפת 45 אלף מזגנים, פורסם השבוע על חשבון תקציבים משנת 2012 שעדיין לא נוצלו. עם זאת, לאחר ניצול מעט היתרות הנוספות, לא יחודשו כנראה המבצעים בשנים הקרובות.

פרוייקט פופולארי נוסף שיוקפא עד 2016 הוא גריטת רכב ישן. אלפי בעלי מכוניות פרטיות בנות 20 שנה ומעלה קיבלו בשנתיים האחרונות מענק בן 3,000 שקל על גריטת רכביהם במגרשים מוכרים. זאת על מנת להפחית בזיהום האוויר, פליטת גזי חממה ושיפור בטיחות כלי הרכב שעל כבישי ישראל. הפרוייקט זכה להצלחה רבה, ואף הופסק בשל מחסור בתקציב לאחר היענות גבוהה מהצפוי. כעת מסתמן כי לא יחודש, לפחות לא במסגרת התכנית להפחתת גזי חממה.

הצעת התקציב כוללת דחייה של יישום התוכנית, כך שתוחזר רק בשנת 2016 ותושלם עד שנת 2023. לא רק תקציב החלפת מוצרי החשמל יוקפא, אלא גם תקציבים נוספים, כמו תמיכות שנותן המשרד להגנת הסביבה לטובת הפחתת פליטות בתעשייה, תמיכות בטכנולוגיות חדשות להפחתת פליטות ותמיכה בפיילוטים לבנייה חסכונית באנרגיה.

הכוונה לקצץ בקציבים להפחתת הפליטות, המופנים בעיקר להתייעלות אנרגטית, עוררו תגובות קשות בענף. איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית, מסר כי "ההצעה היא מכת מוות לתחום ההתייעלות האנרגטית בישראל. משרד האוצר מחסל את האפשרות כי בישראל תקודם כלכלה וצמיחה ירוקים. ישראל הולכת לכיוון הפוך מהעולם המערבי אל עבר משק של אנרגיה מזהמת במקום אנרגיה ירוקה."

הילה בייניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, המקדמת בנייה חסכונית באנרגיה, מסרה כי "החלטת האוצר לדחות את יישום התוכנית הלאומית להפחתת פליטות גזי חממה תפגע קשות במשק הישראלי ובענף הנדל"ן, בפרט לקידום מהלכי צמצום פליטות של מזהמים וגזי חממה. בתקופה זו, בה אנו מדברים, על יוקר המחייה, אין שום היגיון של הורדת נושא הבנייה הירוקה מסדר היום. היא מביאה לחיסכון של כ-30% בהוצאות החשמל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker