חוכמת המונים

חברת החשמל מעלה מחירים - כדי להגן על המונופול

החברה מבקשת לייקר את החשמל ב-5% כדי לממן התקנה של 2.5 מיליון מונים דיגיטליים חכמים שיבטלו את הצורך בכ-300 קוראי מונים, אך יבטיחו בלעדיות על מכירת החשמל ■ ולמה חברת החשמל מנחשת 11% מחשבונות החשמל?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעוד רפורמת השקשוקה קורמת עור וגידים, מנסה חברת החשמל לקבוע עובדות בשטח, בניסיון לסכל את הרפורמה המקורית במשק החשמל ולהבטיח את המשך שליטתה בו. ל–TheMarker נודע כי במסגרת תוכנית הפיתוח למשק החשמל שהגיש מונופול החשמל לאישורו של שר האנרגיה, עוזי לנדאו, נכלל גם פרויקט להחלפת כ–2.5 מיליון מוני החשמל בכל משקי הבית בישראל, ולהתקנת מונים דיגיטליים במקומם. זאת, בעלות כוללת של 2.9 מיליארד שקל שאותה מבקשת חברת החשמל לכסות בתעריף החשמל, באמצעות העלאתו ב-5% למשך שלוש שנים.

בקשת החברה מפתיעה, מכיוון שבמשך שנים ניסתה לסכל כל ניסיון להחדרת המונים הדיגיטליים. זאת, בין היתר, מחשש כי ייתרו את הצורך בכ–300 עובדי החברה המשמשים קוראי מונים. ואולם לאחר שהבינה כי בכוונת הממשלה לאפשר לצרכני חשמל ביתיים להתאגד ולרכוש חשמל מיצרני חשמל פרטיים שיתחרו בה, מיהרה החברה להירתם לטובת הפרויקט, כדי לשלוט בהתקנת המונים ובמידע שיספקו, למנוע ממנו לזלוג לידי מתחרים פוטנציאליים ולבצר את מעמדה כמונופול בייצור החשמל.

מונים חכמים, לא זולים

רוב המונים בישראל הם אנלוגיים, ונקראים על ידי עובדי חברת החשמל אחת לחודשיים. הצרכן מקבל את החשבון הסופי בתום התקופה, על בסיס ההפרש בין קריאות המונים, המוכפל בתעריף חשמל אחיד. שיטה זו יקרה ואינה יעילה. ראשית, היא מחייבת לשלוח את קוראי המונים פיסית לכל מונה. שנית, הקריאה בתום התקופה אינה מאפשרת לצרכן לדעת בזמן אמת כיצד משפיעה התנהגותו על הצריכה, ואינה מאפשרת לנתח את דפוס הצריכה.

לשלם בעבור כיבוי מכשירים בעת מחסור

המונים הדיגיטליים, המכונים "מונים חכמים", מאפשרים קריאה מרחוק של נתוני הצריכה, ועשויים לחסוך הוצאות כוח אדם עצומות שבהן נושאת החברה במקטע החלוקה המנופח והלא יעיל שלה. מקטע החלוקה מעסיק שליש מעובדי חברת החשמל - 4,284 איש, בעיקר בתפקידי מטה. ב–2011 הוא היה אחראי רק ל–11% מהכנסות החברה, אך היה אחראי להפסד שרשמה בתום שנה זו ‏(785 מיליון שקל‏), לאחר שגרם לה לבדו הפסד של 896 מיליון שקל. לשם המחשה, מקטע הייצור בחברה רשם בסיכום 2011 תשואה של 9.32% על ההון, מקטע ההולכה רשם תשואה שלילית של 1.81%, ואילו מקטע החלוקה סיים את 2011 עם תשואה שלילית של 8.42%.

המונים החכמים מאפשרים לבחון את צריכת הלקוח בכל פרק זמן נתון, ומאפשרים ללקוח עצמו לנטר בזמן אמת את צריכתו. המונים מחוברים בקו נתונים אל מרכז מידע שבו נאגרים דפוסי הצריכה של כל משק בית, וכך ניתן לבחון השפעת תמריצים שונים על צריכת החשמל. למשל, בימי הקיץ החמים, שבהם קיימת סכנה להפסקות חשמל יזומות בשל הצריכה הגבוהה, ניתן להציע לצרכני חשמל לכבות מכשירי חשמל למספר שעות, תמורת תשלום. הסדר שכזה אפשרי למעשה רק במונה חכם, המאפשר לבדוק מי נענה לפנייה בזמן אמת.

התועלות בפרישת מונים חכמים הן מהותיות. על פי הניסיון בעולם, הנגשת המידע על צריכה בזמן אמת מביא לחיסכון של כ–6% בחשמל, רק מעצם העובדה שהצרכן מודע לעלות הפעלת המכשירים שהוא מפעיל. בנוסף, יישום פרויקט כזה עשוי להרחיב גם את מספר הצרכנים המשלמים תעריפי עומס זמן ‏(תעו"ז‏), תעריפים יקרים יותר בשעות השיא ונמוכים יותר בשעות השפל, המשקפים עלות אמיתית יותר של ייצור החשמל.

מצד שני, רכישת 2.5 מיליון מוני חשמל, התקנתם אצל הלקוחות, פרישת תשתית התקשורת לאיסוף הנתונים והקמת מערך המחשוב האדיר הדרוש לשם כך - כרוכות בהשקעה עתירת הון. עלות הרכישה וההתקנה מוערכת ב–2.3 מיליארד שקל, כולל הכרה בפחת של כ–200 מיליון שקל עבור המונים הקיימים שיוחלפו; הקמת מרכזי תקשורת נאמדת לפי התוכנית ב–250 מיליון שקל; מערך מחשוב ב–250 מיליון שקל נוספים; והתקנת צגים מיוחדים לצרכנים, בסבסוד ציבורי חלקי, מוערכת ב–100 מיליון שקל.

עובדי חברת חשמל

הכדאיות הכלכלית מוטלת בספק

אם ייכלל פרויקט המונים בתוכנית הפיתוח המאושרת לחברת החשמל, ישוקללו עלויותיו בבסיס תעריף החשמל המוכר לחברה, ולכן נדרשים משרד האנרגיה וחברת החשמל להיוועץ ברשות החשמל. חברת החשמל ביקשה לפרוש את הפרויקט על פני שלוש שנים, שמשמען מימון של מיליארד שקל בשנה, כלומר ייקור החשמל ב–5%. ואולם, הרשות מתנגדת לכך, בטענה כי מצבה הפיננסי של החברה אינו מאפשר לה לבצע את הפרויקט, וכי נחיצותו בהיקף כזה אינה מוכחת.

רשות החשמל המליצה בימים אחרונים למשרד האנרגיה שלא לאשר את בקשת חברת החשמל, אלא להתחיל בפיילוט בקרב מדגם מייצג של צרכני החשמל. זאת, מתוך הערכה כי בפיילוט עשוי להתברר כי התקנת המונים החכמים כדאית רק עבור חלק מהצרכנים - אלה שצורכים די חשמל כדי להחזיר את ההשקעה הכרוכה במונה, כשזו מסובסדת.

על פי חישובים ראשוניים שנעשו ברשות, הפרויקט יהיה כדאי רק אם תושג באמצעותו התייעלות אנרגטית של 4% והפחתה של 10% בצריכת החשמל בשעות שיא הביקוש. ואולם, לצרכני חשמל שונים יש פוטנציאל התייעלות שונה. על פי נתוני הרשות, קיימת כדאיות כלכלית בהתקנת המונים החכמים רק ל–100 אלף צרכני חשמל גדולים יחסית, בעלי חיבור תלת־פאזי של 40 אמפר, שצפויים לתרום כשליש מהחסכון הכללי בחשמל. התועלת בחיבורם נאמדת בחצי מיליארד שקל.

לצדם, יש כ–1.5 מיליון לקוחות ביתיים וקטנים, שיפיקו בזכות המונים חיסכון של 400 מיליון שקל בלבד מהמונים החכמים, אך בה בעת, יטילו על המשק עלות של 1.8 מיליארד שקל בהתקנתם.

"יש לזכור שיותר ממחצית מצרכני החשמל הקטנים בישראל הם קטנים, ופוטנציאל החיסכון שלהם קטן יחסית", אומר ראש אגף הנדסה ברשות, משה בן יאיר. "גברת כהן מחדרה, עם חיבור חד־פאזי של 25 אמפר, לא יכולה להפעיל יחד את המזגן והקומקום החשמלי, כי יקפוץ לה הפקק. כמה היא כבר יכולה לחסוך? היא צריכה מונה חכם בעלות של מאות שקלים?", הוא תוהה.

צילום: עופר וקנין

חוות הדעת של הרשות ממליצה על עריכת פיילוט בקרב מדגם של 30 אלף צרכנים, שבו תיבחן השפעת התקנת המונים על צריכת החשמל שלהם. המסקנות והנתונים שיתקבלו יוכנסו לתחשיב עלות־תועלת כלל משקי, וכך ניתן יהיה להחליט על היקף פרישת הפרויקט.

בינתיים, חברת החשמל כבר מקדמת פיילוט משל עצמה. היא פירסמה מכרז לרכישת 5,000 מונים חכמים, שיותקנו בבנימינה, עם אופציה להרחבתו ל–30 אלף מונים. ואולם, פיילוט זה אינו צפוי להתבצע בהתאם לסטנדרטים שמבקשת הרשות.

ברשות החשמל מזהירים עוד כי פרישה של תשתית מונים חכמים ללא תכנון ראוי עלולה להביא לכישלון. בסקירה שהזמינה על הנעשה באירופה, הוצגו כמה מקרים שבהם תכנון לקוי הביא לגידול בעלויות, ואף לעצירת פרויקטים. בבריטניה, פרישת המונים הופסקה בשל העלויות הכבדות, וחודשה רק לאחר תכנון מחדש; בצרפת עצרו את הפרויקט לאחרי התקנת 400 אלף מונים, כדי להסדיר את פרוטוקולי התקשורת בין המונים למרכזי המידע, שלא הוגדרו כראוי; בשוודיה נאלצו לתכנת את המונים מחדש כדי לשנות את הרכב קבצי המידע המועברים; בגרמניה החלו להתקין מונים חכמים רק בבתים חדשים, אך הפרויקט הופסק בשל העלות הגדולה של החזקת שתי מערכות מידע, ישנה וחדשה, בו זמנית; ובאיטליה תוכנן הפרויקט רק כדי לאפשר ניתוק מרחוק של סרבני תשלום, ובוצע מחדש כדי להתקין מונים חכמים יותר, שיאפשרו גם ניתוח צריכה והתייעלות.

"קושי בקבלת מידע מחברת החשמל"

ברשות החשמל מודאגים גם מפרישת התשתית החדשה על ידי חברת החשמל. זאת, על רקע המשא ומתן שמתנהל בין משרד האוצר לחברה בשאלת עתיד מקטעי החלוקה והאספקה של החשמל, והכנסת תחרות פרטית לתוכם.

באשר למקטע החלוקה - הולכת החשמל מקווי הרשת ועד לצרכן הקצה -יתרון הגודל של חברת החשמל יותיר אותו בידיה, אך בכל הנוגע למכירת החשמל, באוצר מתעקשים להכניס חברות פרטיות שיתחרו בחברה, וזאת משלושה טעמים: הכנת תשתית לרכש עתידי מרוכז של חשמל מיצרנים פרטיים; הוצאת מאגר הנתונים על לקוחות חברת החשמל מאחזקתה הבלעדית; ויצירת בנצ'מרק לעלויות האספקה שגובה חברת החשמל.

המגזר המנופח נלחם על עתידו

אלא שחברת החשמל מתנגדת למהלך, ומנסה ללחוץ להשמיטו. לפיכך, רשות החשמל מבקשת להבטיח כי תשתית הקריאה של המונים החכמים והנתונים שייאספו על ידי המונים, יועמדו לרשות הצרכנים, וגם לרשות מתחרים פוטנציאליים שירצו לספק חשמל בעתיד לצרכנים ‏(Open Access‏). זאת, בין היתר, על ידי קביעת סטנדרטים לקידוד המידע שיתקבל מהמונים, והסדרת יכולתם של מתחרים פוטנציאליים לקבל אותו מהחברה.

"מזה זמן, הרשות חווה קושי רב בהתנהלות חברת החשמל ביחס לצרכנים ושחקנים פרטיים, בפרט ביחס להתקנות מונים תעו"זיים וכאלה המאפשרים קריאה רציפה, כמו גם ביחס לקבלת מידע מהחברה על נתוני צריכה ומתן גישה למידע מטעם החברה לשחקנים פרטיים במשק", נכתב בהחלטת הרשות.

המשתמשים הפוטנציאליים במידע הם, למשל, חברות מאגדות, שאותן הסמיכה הרשות לרכז צרכני חשמל בינוניים כדי ליהנות מההטבות שהיא מציעה בהפחתת צריכת החשמל בשעות השיא. ההסדרה אושרה בקיץ, אך לא מומשה - לאחר שחברת החשמל התנגדה לכניסת המאגדים הפרטיים.

החשש בחברה הוא מיצירת מספקי חשמל מתחרים, כאלה שירכשו חשמל מתחנות כוח פרטיות וימכרו אותו לצרכנים קטנים ובינוניים.כיום מוכרות תחנות הכוח הפרטיות חשמל רק לצרכנים גדולים: מפעלים, מתקני התפלה, רשתות בתי מלון וחברות ממשלתיות. כניסת מאגדים עשויה לשנות את התמונה עבור החברה, מכיוון שתנגוס גם בנתח השוק הביתי. ל–TheMarker נודע כי גם יצרני החשמל הפרטי נתקלו במכשולים, כשביקשו לקבל את פרופיל הצריכה המדויק של לקוחותיהם ממונופול החשמל.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: “מנייה חכמה הוא פרויקט שיזמה החברה והציעה אותו לשר האנרגיה, לאחר שהתייעצה עם רשות החשמל, כמודל לחיסכון בצריכה ובקריאת מונים. הרשות אימצה את הפרויקט וסוכם על ביצוע פיילוט אזורי. חברת החשמל לא דרשה בשום שלב ביצוע פריסה ארצית ללא פיילוט אזורי. למיטב ידיעתנו, משרד האנרגיה אף בוחן להכניסו לתוכנית הפיתוח. בכל אופן, מאגר הנתונים המבוסס על הרשת החכמה יהיה אמין, זמין ושקוף”.

חברת החשמל מנחשת 11% מחשבונות החשמל

כ–70 אלף צרכני חשמל בישראל נהנים כיום מקריאת מונה חשמל דיגיטלית. מדובר בלקוחות חשמל כבדים יחסית, שצריכתם מתומחרת לפי תעריפי עומס וזמן ‏(תעו"ז‏), וכן לקוחות המשרתים קהל צרכנים פנימי ומעוניינים למדוד צריכת חשמל פרטנית - כמו קיבוצים, בתי אבות וקניונים.

מכאן, רובם המוחלט של לקוחות חברת החשמל מחוברים למונים אנלוגיים ישנים, שאותם יש לקרוא באמצעות גישה פיסית אל בית הלקוח. לפי הערכות, חברת החשמל מעסיקה כ–300 קוראי מונים, שתפקידם לעבור אחת לחודשיים בין בתי הלקוחות. בשל הקושי הפיסי בכך, הונהג בעבר נוהל המאפשר לחברה שלא לקרוא מונה עד שלוש פעמים בשנה לכל לקוח, ולשלוח אליו חשבון המבוסס על הערכת צריכה, לפי הנתונים שנקראו במונה שלו בעבר.

לפני כשנה שונו הנהלים, ולחברה מותר כעת לדלג על מונה עד פעמיים בשנה, ולא ברצף. עוד נקבע כי החברה תשלם על כל הפרת הנוהל 12.5 שקל לצרכן. אלא שלטענת רשות החשמל, על אף הקשחת הנהלים, בין המחצית הראשונה של 2011 למחצית הראשונה של 2012 נרשמה עלייה בשיעור ה"דילוגים" על קריאת מונים, מ–8.6% ל–10.6%.

עלייה זו העידה, לטענת הרשות, כי אי קריאת מונים היא עדיין כדאית לחברת החשמל, ולפיכך היא מבקשת להכפיל את הקנס על דילוג. הרשות פירסמה לשימוע שינוי בנוהל, שלפיו הקנס יהיה 25 שקל. הלקוחות יקבלו את הקנסות כזיכוי בחשבון החשמל.

בין פברואר ליוני נרשמו כ–26.5 אלף הפרות של הנוהל, וחברת החשמל תחויב לשלם קנסות בהיקף של כ–330 אלף שקל. בחברת החשמל דחו את הממצאים בטענה כי נולדו כתוצאה מכשל נקודתי בלבד, ובשל תקופת החגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker