ייצור חשמל סולארי פרטי יקוזז מחשבון החשמל

חברת החשמל תגבה "עמלה" של עד כ-4.5 אגורות מהזיכוי על החשמל הסולארי ■ במקרה של עודף בחשבון לטובת הלקוח, תינתן אפשרות לצבור את היתרה או להעבירה לצרכן אחר

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

רשות החשמל אישרה את הסדר "מונה נטו", לפיו יקוזז ייצור חשמל סולארי על גגות מחשבון החשמל. במקרה של עודף בחשבון לטובת הלקוח, תינתן אפשרות לצבור את היתרה למשך שנתיים, או להעבירה לצרכן חשמל אחר.

הסדרה זו היא הראשונה שאינה מצריכה הקצאת מכסה מיוחדת, שכן אינה כרוכה בהתחייבות לתשלום תעריף קבוע במשך 20 שנה, ומאפשרת התקנת מערכות סולאריות בלא עלות כלכלית ישירה לכלל צרכני החשמל. להסדרה הוקצו 400 מגה-ואט, והיא מיועדת לצרכני חשמל בעלי מונה תעו"ז, המשמש בעיקר לקוחות עסקיים. מהזיכוי על החשמל הסולארי תופחת "עמלה" של עד כ-4.5 אגורות בשל הוצאות הנגרמות לחברת החשמל בגלל השימוש ברשת החשמל וגיבוי החשמל הסולארי.

השדה הפוטווולטאי של קטורהצילום: אלבטרוס צילומי אויר

המערכות הסולאריות מיועדות לצריכה עצמית, אך בשל תנאי מזג האוויר עשוי הייצור הסולארי להשתנות באופן מהיר, ואיתו גם הצריכה מרשת החשמל המגבה אותו. לפיכך, מהזיכוי על כל קוט"ש סולארי תופחת אגורה וחצי, כדי לממן את ההתאמות שלהן נדרשת חברת החשמל כדי לעמוד בשינויים החדים יחסית בביקוש. במקרה של עודף בחשבון החודשי, הצרכן יוכל לשמור את היתרה הכספית במשך שנתיים, ולהשתמש בה עבור חשבונות החשמל הבאים. עם זאת, במקרה זה יופחתו עוד כ-3 אגורות לקוט"ש, שכן אז למעשה משתמש הצרכן ברשת החשמל של החברה. אם יבחר הצרכן למכור את היתרה לצרכן אחר, הוא יוכל להעביר רק את רכיב הייצור שבתעריף החשמל, כ-37 אגורות לקוט"ש שייצר, שכן פעל למעשה כתחנת כוח.

ואולם, החברות הסולאריות מוחות על ההגבלה הנובעת מכך שלא ניתן לצרכנים לשתף פעולה כדי להשתמש בשטחים משותפים. "מתקנים סולאריים יקרו את מלוא שטחי הגג הפוטנציאליים, שכן ההסדרה אינה מאפשרת לכמה צרכנים להתאגד ולייצר לעצמם את החשמל אותו הם צורכים", נמסר מאיגוד חברות אנרגיה מתחדשת.

בנוסף אישרה הרשות החשמל אישרה מכסה בת 30 מגה-ואט להקמת מתקנים קטנים לייצור חשמל סולארי (עד 50 קילו-ואט) ב-2013. מתוכם, התעריף למתקנים ביתיים (עד 15 קילו-ואט) יהיה 70 אגורות לקוט"ש, ירידה של 43% מהתעריף במכסה הקודמת - 122 אגורות.

ל-TheMarker נודע כי כמה יזמים, ובהם EDF ושיכון ובינוי, הגישו עתירות לבג"ץ נגד הרשות, שפסלה סופית את הסכמי הסגירה הפיננסית למתקנים סולאריים שתכננו. ההודעה על הפסילה הסופית נמסרה בשבוע שעבר, לאחר ערעור. למתקנים המתוכננים, בהספק כולל של כ-31 מגה-ואט, נשמר מקום במכסות שפירסמה עד כה הרשות, ובתעריפים גבוהים יחסית לתעריפים שהובטחו עד כה. הרשות מבקשת להכניס במקומם מתקנים אחרים, הממתינים כעת בתור לכניסה למכסות. עם זאת, הרשות צפויה להקפיא את המהלך עד לדיון בבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker