ברייטסורס ואלסטום יקימו את תחנת הכוח התרמו-סולארית באשלים

התעריף שנקבע - 79 אגורות לקוט"ש מיוצר, גבוה ב-55% מהתעריף שזכה בהקמת תחנה פוטו-וולטאית סמוכה

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

משרד האוצר הודיע על זכייתה של חברת מגלים סולארפאואר, שבבעלות ברייטסורס ואלסטום, במכרז להקמת תחנת כוח סולארית בהספק 121 מגה וואט באשלים, ובתעריף מובטח ריאלי של 79 אגורות לקוט"ש במשך 28 שנה. התחנה תיבנה באמצעות טכנולוגיה ייחודית של ברייטסורס, בה מרוכזות קרני השמש באמצעות מראות אל ראש מגדל, ובאמצעות החום הנוצר מונעת טורבינה לייצור חשמל. ברייטסורס התחייבה להקים את התחנה בתוך שלוש שנים לכל היותר.

ברייטסורס נותרה המציעה היחידה במכרז ה-BOT, אחד מתוך שני מכרזים תרמו-סולאריים באתר אשלים. במתחם השני נותרה כמציעה בודדה קבוצת שיכון ובינוי, שנאלצה לאחרונה להחליף את קבלן הביצוע שלה לחברת אבנגואה הספרדית, לאחר הכרזתה של סימנס על יציאתה מהתחום.

שני המכרזים מתנהלים מזה זמן רב, וכמעט ובוטלו מספר פעמים. לאחרונה עלו טענות על עלות החשמל המיוצר בטכנולוגיה התרמו סולארית, לעומת הטכנולוגיה הפוטו-וולטאית שהוזלה בכ-50% בשנה האחרונה. כך, במכרז להקמת תחנה כזו בהספק 30 מגה-וואט, גם כן באשלים, התקבל תעריף ריאלי של 51 אגורות לקוט"ש. כלומר, התעריף בתחנה החדשה יהיה גבוה בכ-55% מהתעריף שניתן להשיג בטכנולוגיה המתחרה. לאורך השנים, כך נטען, הפער יגיע למיליארדי שקלים.

מנכ"ל משרד האנרגיה, מר שאול צמח, אמר כי "בזכייה בעיתוי הנוכחי יש לראות הבעת אמון במשק הישראלי ובפרט במשק האנרגיה המתחדשת בישראל, הממשיך, על אף הקשיים, להתבסס כמשק תחרותי, יעיל וחדשני ברמה עולמית. משרד האנרגיה והמים ימשיך לפעול בנחישות לעמידה ביעדי האנרגיה המתחדשת שקבעה הממשלה".

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, אמרה כי "הקמתה של התחנה התרמו-סולארית באשלים תהווה צעד גדול וחשוב לקראת יישום יעדי הממשלה לייצור חשמל ממקורות מתחדשים, תוך מינוף היצירתיות והחדשנות הטכנולוגית של המגזר הפרטי, הבאות לידי ביטוי במכרזים מסוג BOT שמקדם אגף החשב הכללי".

החווה הסולארית שהוקמה בסמר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker