פורסם לשימוע: קיזוז חשמל סולארי יתבצע ישירות מחשבון החשמל

ההסדר החדש יאפשר ליצרני חשמל סולארי לצבור יתרת זכות בחשבון החשמל עבור החשמל שייצרו ולנצל אותה לתשלום חשבונות חשמל

איתי טרילניק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לראשונה בישראל, יוכלו יצרני חשמל סולארי על גגות לקזז אותו מחשבון החשמל שלהם. כחודש לאחר ההחלטה לצאת לשימוע בנושא, מפרסמת היום (ג') רשות החשמל את הצעתה להסדר חדש לייצור חשמל סולארי, המקוזז מחשבונות החשמל הרגילים. זאת, בניגוד להסדרות הקיימות, שבהן מתוגמלים יצרני החשמל הסולארי בתעריף גבוה ממחיר החשמל, הממומן מכלל חשבונות החשמל במשק.

ההסדר החדש יאפשר ליצרני חשמל סולארי, בעיקר לבעלי גגות מסחריים גדולים, לצבור יתרת זכות בחשבון החשמל עבור החשמל שייצרו ולנצל אותה לתשלום חשבונות חשמל.

כיום, ייצור החשמל הסולארי מוגבל במכסות, מפני שמחירי הפאנלים הסולאריים מנעו אפשרות לייצור חשמל בעלות המתחרה עם תעריפי החשמל של חברת החשמל. בשביל לקדם את החשמל הסולארי, נדרשו תמריצים בדמות תעריפי ייצור חשמל הגבוהים ממחיר החשמל, בסבסוד כלל צרכני החשמל במשק. בשל העלות העודפת לכלל צרכני החשמל, הוגבלו המכסות.

צילום: פריד חגי

אחד הנושאים המרכזיים בתחום האנרגיות המתחדשות הוא הפחתת מחיר החשמל למחיר החשמל בתחנות הכוח, באופן שלא יידרשו סובסידיות לייצורו באנרגיה חליפית (grid parity). בשוק הסולארי טוענים כי מחירי חברת החשמל נמוכים באופן מלאכותי, ומעידים על כך חובות החברה, וכן עלויות סביבתיות שאינן מתומחרות במלואן במחיר החשמל.

לפיכך, טוענים בחברות, גם התעריפים הגבוהים יחסית המשולמים במסגרת המכסות אינם מהווים סבסוד ריאלי לחשמל הסולארי. ואולם כעת מתברר כי עלויות הפאנלים פחתו עד כדי כך, שאפשר להקים את המערכות שאינן דורשות סיבסוד נומינאלי.

על פי הצעת השימוע, יוכלו להצטרף להסדר החדש כל הצרכנים שברשותם מונה תעו"ז, המחשב את חשבון החשמל לפי שעות היממה ועונות השנה. אלה בדרך כלל צרכנים שאינם ביתיים. בכל רגע נתון, יקוזז ייצור החשמל הסולארי מצריכת החשמל מהרשת, כך שהחשבון הסופי יהיה על צריכת החשמל נטו של הצרכן. באם תיווצר יתרה חיובית בחשבון, היא תועבר לתקופת החשבון הבאה. בשימוע לא פורסמה מכסה המגבילה את הצטרפות להסדר.

בנוסף לקיזוז היתרה החיובית בחשבון הבא, מבקשת רשות החשמל את התייחסות הציבור לנושאים נוספים. כך, למשל, מוצע לאפשר את אגירת היתרה למשך שלוש שנים, במגבלה מסוימת של הקרדיט אותו ניתן להעביר משנה לשנה. בנוסף, מוצע לאפשר סחר ביתרות, תוך בחינת היבטי מיסוי ועלויות הולכת החשמל הנובעות מכך.

על מנת להגביל את השפעת ההסדר על תזרים המזומנים של חברת החשמל, מציעה הרשות להגביל את מכסת המתקנים הסולאריים שיוכלו לצבור קרדיט חיובי (לעומת קיזוז חלקי של חשבון החשמל, שלא יוגבל). כך, 50 המגה-וואטים המותקנים ראשונים יצברו 100% מערך הקרדיט, ל-50 הבאים יצברו רק 60% מערך הקרדיט המחושב להם, ל-50 הבאים יצברו 30%, ולאחר מכן לא יתאפשר לצבור קרדיט חיובי. ההצטרפות להסדר, כך נכתב במסמך השימוע, תוגבל עד סוף שנת 2013, על מנת לבחון באותה עת את כמות המצטרפים והשפעת ההסדר על משק החשמל בכלל.

נושאי עלות נוספים אותם מבקשת הרשות לבחון הם תשלום פרמיה עבור הפחתת זיהום ליצרנים הסולאריים, הקבועה כבר היום בתעריפי רשות החשמל. מכיוון שיצרני החשמל הסולארי חסכו בזיהום אוויר, מוצע לבחון תגמול שלהם בגין הפחתת עלויות הזיהום. מאידך, יתכן והתגמול למצטרפים להסדר דווקא ירד. צבירת קרדיט חיובי על פי התעריף המלא לצרכני החשמל פירושו שהיצרנים הסולאריים מקבלים גם את רכיב ההולכה והחלוקה הכלולים בתעריף החשמל, למרות שלמעשה לא סיפקו רכיבים אלה אלא רכיב ייצור חשמל בלבד.

מנכ"ל איגוד חברות האנרגיה המתחדשת, איתן פרנס, מסר עם פרסום השימוע כי "מדובר בתחילתה של מהפכה שבה נוכל ליהנות מהיתרון היחסי של השמש הישראלית על פני מדינות אחרות בעולם. לראשונה אפשר יהיה להפחית את התלות בייצור חשמל מזהם ולייצר לעצמך חשמל באופן זול וירוק.

"ייצור חשמל סולארי ירוק נכון יותר למשק ובטווח הארוך יביא לעצמאותה של ישראל באנרגיה. המהפכה תביא לצמיחה משמעותית של חלק מסוים בתעשייה. על אף שהייצור נהפך לכלכלי, על המדינה יהיה להתערב - מתקנים פרטיים וקטנים עדיין יצטרכו תמיכה ממשלתית שתלך ותפחת ועל המדינה לסייע לתחום לצמוח"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker