חשבון הנאמנות של חברת החשמל ייפרץ - הוועד בוחן לפתוח בעיצומים

ארבע שנים לאחר שנחשף חשבון הנאמנות הסודי של עובדי חברת החשמל אישר בסוף השבוע דירקטוריון החברה להתחיל בהוצאת 2.1 מיליארד שקל שנצברו בו לרכש דלק; הוועד יתכנס הבוקר לדון בתגובתו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל תתכנס הבוקר בחדרה לדיון בצעדי החירום שאישר דירקטוריון החברה ביום חמישי, נוכח מצוקתה הפיננסית של החברה.

התכנסות חברי הוועד באה בעקבות החלטת חברי הדירקטוריון לעשות שימוש ראשון בכספים שהפקידה חברת החשמל לאורך שנים בחשבון נאמנות לא מורשה, שנועד להבטיח מימון הטבות שונות לעובדי החברה ולגמלאיה, דוגמת הטבת "חשמל חינם", מענקי פרישה, שי לחגים ושי יובל. בחשבון זה נצבר נכון לספטמבר 2011 סכום של 2.1 מיליארד שקל, והוא מנוהל כיום בידי בנק מזרחי טפחות.

כחלק משורת התנאים שהעמידו רשות החשמל ומשרד האוצר לחברת החשמל כתנאי לתמיכתם במצוקה התזרימית של החברה - נכללה גם דרישה מההנהלה להפשרת 600 מיליון שקל מחשבון הנאמנות. מדובר בכספי עתודה לצורך הבטחת הטבת החשמל חינם בלבד, כאשר כספי הייעודה לצורך מימון ההטבה נאמדים ב-800 מיליון שקל.

לפני כשנה הסכימו עקרונית ועד העובדים וההסתדרות לעשות שימוש בסכום זה כמקור זמני להפרשות הפנסיוניות השוטפות, שבהן נדרשת החברה לקופת הגמל של העובדים. לאחר שהושגה על כך הסכמה עם הנהלת החברה, הוגש ההסדר לאישור רשות החברות הממשלתיות - אך זו התנתה את הסכמתה בכך שהסכום יוצא קודם מחשבון הנאמנות, בעוד שהעובדים דרשו כי יישאר בחשבון הנאמנות.

צילום: דרימסטיים

פיצוץ המגעים מנע בשעתו את השימוש בכספים, בעוד שרשות החשמל והאוצר מסייעים לחברה להתמודד עם רכש הסולר היקר שבו היא נדרשת באמצעות הקלה במסים ודחיית תשלומים. אלא שנוכח החרפת משבר הגז במשק והערכות חברת החשמל כי תיקלע בתוך חודשים לגירעון של 2.8 מיליארד שקל לפחות - גובשה בימים האחרונים חבילת סיוע חדשה ומורחבת לחברה, שכללה בצדה גם דרישה מחודשת להפשרת כספי הנאמנות.

לפיכך, אישר הדירקטוריון הוצאה של 350 מיליון שקל מהחשבון עד יולי הקרוב (מועד הנפקת האג"ח הציבורית שמתכננת החברה), והוצאת 250 מיליון שקל נוספים עד סוף השנה. זאת, כאשר משרדי הממשלה דנים בהיתכנות המשפטית להפשרת יתר כספי החשבון. בתגובה, טענו בוועד כי מדובר בפגיעה ראשונה לכאורה במחויבות הפנסיונית של החברה כלפי העובדים. לטענתם, הפקדת הכספים בחשבון נעשתה בידיעת הנהלת החברה ואגף שוק ההון באוצר, בכפוף להסכמי השכר שעליהם חתומים העובדים.

"עד עתה נהגנו באיפוק ובשיקול דעת, תוך התחשבות במצב החברה, אבל לא נשלים עם פגיעה בפנסיה", אמר בסוף השבוע גורם בוועד. חשבון הנאמנות, יש לציין, נפתח ללא אישור ממשלה רשמי ולא הוכר עד כה בידי רשות החשמל. במשך השנים הפקידה בו החברה סכומי עתק תחת הכותרת "התחייבויות פנסיוניות נוספות", אף שאין מדובר בהפרשות החברה לקופת הגמל של העובדים. ב-2007-2005 דיווחה החברה בדו"חותיה הכספיים על העברת 1.1 מיליארד שקל לחשבון זה - אך לא פירטה את ייעודם. את קיום החשבון חשף TheMarker ב-2008 - ומאז הפרסום חוייבה חברת החשמל בידי הרשות לניירות ערך לדווח על העברת הכספים לחשבון. במקביל, פתחו משרדי הממשלה בחקירת נסיבות ניהול החשבון.

מתקרבים לתקרת הערבויות

לצד ההחלטה להפשיר את כספי חשבון הנאמנות, אישר דירקטוריון חברת החשמל שורת צעדים נוספים במטרה להתמודד עם משבר הגז הטבעי. בין היתר, מדובר בגיוס מיידי של עד 1.5 מיליארד שקל, שאליו תצא החברה בשבועות הקרובים באמצעות הנפקת אג"ח לא סחירות או נטילת הלוואה בנקאית. גיוס זה יגובה בערבות מדינה, בנוסף על ערבות מדינה שהובטחה לחברה כנגד הנפקת האג"ח הסחירות שמתוכננת ביולי הקרוב בהיקף 4 5 מיליארד שקל.

הענקת ערבות זו תקרב את הממשלה אל תקרת הערבויות המאושרת (כ-24 מיליארד שקל), ומשכך נדרשו הגורמים המעורבים למצוא פתרונות יצירתיים לשחרור מזומנים לשימוש החברה. כך, הסכימה רשות החשמל להתיר לחברה שימוש ב-600 מיליון שקל אשר נגבו מהציבור לצורך מימון שלב ב' של תוכנית החירום למשק החשמל - לצורך רכישת דלק. בנוסף, הסכים האוצר לדחות ניכויי מס שבהם מחויבת החברה בסך 200 מיליון שקל למחצית השנייה של 2012. זאת, בתמורה לקיצוץ שוטף של 1-0.5 מיליארד שקל מתקציב החברה. לכל אלה יתווסף ייקור החשמל לציבור בשיעור של 8.9% החל ב 1 באפריל. ייקור זה יושלם ל 18% בשתי פעימות נוספות שיתבצעו ב 2013 (3.6%) וב 2014 (4.7%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker