משרד האנרגיה והמים: הסתיים מבצע המקררים המסובסדים

25 אלף מקררים חסכוניים, שסובסדו על ידי משרד האנרגיה והמים למקבלי השלמת הכנסה, נמכרו תוך שבוע

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

25 אלף מקררים חסכוניים בחשמל, שנמכרו במבצע מיוחד למקבלי קצבאות השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי, אזלו תוך שבוע מתחילת המבצע. המקררים, בעלי יעילות כלכלית גבוהה, נקנו במרוכז על ידי משרד האנרגיה והמים, וסובסדו בכ-60% למקבלי הקצבאות מהביטוח הלאומי.

רוכשים שקנו את המקררים קיבלו גם אחריות והובלה, והמוכרים התחייבו לפנות את המקררים הישנים לגריטה - אחרת לא יקבלו את הסובסידיה מהמדינה. הפרויקט, בעלות של כ-50 מיליון שקל, הוא חלק מתוכנית ההתייעלות האנרגטית במגזר הביתי שאושרה על ידי הממשלה, בעלות כוללת של 269 מיליון שקל עד שנת 2012.

לפי נתוני המשרד, מקרר חדש עשוי לחסוך כ-600-500 שקל למשפחה בשנה. עם זאת, משפחות רבות נרתעות מרכישת מקרר חדש, מסיבות שונות. לכן יזם המשרד את החלפת המקררים, תוך סבסוד מקררים לאוכלוסיות חלשות תחילה, וליתר האוכלוסייה לאחר מכן.

החיסכון מהחלפת 25 אלף המקררים הוא כ-35 מיליון קוט"ש בשנה, בשווי 55 מיליון שקל לצרכנים. בפברואר מתכוון המשרד לבצע פרויקט דומה, בו ימכרו 40 אלף מקררים לכלל האוכלוסייה, בסבסוד של 30%, ופרויקט של סבסוד 10,000 מזגנים למקבלי קצבאות מביטוח לאומי.

בנוסף מתכוון המשרד לסבסד כחצי מיליון מארזים של 3 נורות חסכוניות, שימכרו במחיר 20 שקל. בסה"כ צפוי להיחסך באמצעות התוכנית הלאומית להפחתת פליטות כ-כ-4.5 מיליארד קוט"ש בשנה, ששווים לצרכן כ-2.16 מיליארד שקל.

בעוד כשבועיים תכנס לתוקפה התקנה, האוסרת על מכירת נורות ליבון בהספק 60 וואט ומעלה. זאת, על מנת להוציא משימוש את הנורות הבזבזניות יחסית בחשמל. זאת, בדומה למדיניות באירופה, שאוסרת מכירת נורות בהספק 100 וואט ומעלה.

בארה"ב סוכלה לאחרונה יוזמה דומה, לאחר שפעימה אחרונה בחוק מ-2007, שהיתה אוסרת מכירת נורות בהספק 100 וואט באמצע 2012, בוטלה בלחץ פעילי "מסיבת התה". בארץ, איסור המכירה נחקק באוגוסט ואמור להכנס לתוקף באחד בינואר הקרוב. לא ברור אם יצליחו רשתות השיווק להפטר ממלאי הנורות שלהן עד אז.

צילום: אריאל שליט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker