צפוצפו |

איילת שקד בוועידה לבטיחות בדרכים: נבחן עונשי מינימום על עבירות תנועה

שרת המשפטים התייחסה בוועידה לבטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד לסערה סביב המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר: "אם פקיד ציבור בכיר רוצה להיכנס לסוגיות פוליטיות - יתכבד ויתפטר, ויצטרף לאחת המפלגות"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד בכנס דה מרקר בתל אביב, היום
שקד בכנס דה מרקר בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

שרת המשפטים איילת שקד דיברה לפני זמן קצר בוועידה לבטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד. שקד אמרה בכנס: "הפרקליטות מבקשת עונשים מחמירים על עבירות של בטיחות בדרכים. מבקשים עונשים כבדים על נהיגה בשכרות, מוטלים עונשים של כמה שנות מאסר. אני צריכה לבדוק את עונשי המינימום. חלק מהעבירות נעשות על ידי אנשים נורמטיביים - בטעות". 

>> צפו בשרת המשפטים איילת שקד 

שקד התייחסה גם לפרשת המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, ואמרה: "אם פקיד ציבור בכיר רוצה להיכנס לסוגיות פוליטיות - יתכבד ויתפטר, ויצטרף לאחת המפלגות או למגזר השלישי. אי אפשר לעשות את זה כחלק מהייעוץ המשפטי לממשלה.

פרשנות: שקד לא יכולה להכתיב מי ייצג את היועץ המשפטי לממשלה

"יש ויכוח על סמכויות היועמ"ש. אנחנו חלוקים בעניין דינה זילבר - והשורה התחתונה היא שכרגע היא לא מגיעה לכנסת ולממשלה עד שהיועמ"ש יסיים את הבירור בעניינה. זו השורה התחתונה וזה מה שחשוב. יש הנחיות יועמ"ש ויש תקשי"ר, הציבור לא יודע ולא מכיר את הפרטים. גם אני לא הכרתי אותם לפני שהייתי חברת כנסת. כל פקידי הממשלה מחויבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת. העמדה נקבעת בוועדת שרים לחקיקה - אחרת אי אפשר לנהל את המדינה".

שקד הוסיפה: התקשי"ר חל גם על המשנה ליועמ"ש. זה נכון שאפשר להביע עמדה משפטית גם אם היא מנוגדת לעמדת הממשלה, אבל פקיד ציבור בכיר ככל שיהיה - לא יכול להיכנס לעניינים פוליטיים. זה עושה נזק". 

שקד התייחסה לנושא תאונות הדרכים ועבירות התנועה כשאמרה: "ביקשנו יותר שופטים בתחום. הפתרון להקלה על העומס הוא לא רק על ידי הוספת שופטים, אלא גם ייעול תהליכים. הצלחנו לצמצם את אורך חיי התיק. השנה נפתחו 145 אלף תיקים ונסגרו 145 אלף תיקים. לשם השוואה ב-2013 נפתחו 100 אלף תיקים".   

בעניין סוגיית מצלמות המהירות, אמרה שקד: "הדיונים על מצלמות המהירות יגיעו לבית המשפט העליון. המצלמות נחוצות והשימוש בהן יימשך".

נאבקים בתאונות הדרכים

דווקא השבוע האחרון, שהוקדש לבטיחות בדרכים, התאפיין בתאונות מחרידות - שהצטרפו לשורה של מקרים קשים בכבישים. לנושא החשוב הזה תוקדש ועידת ישראל לבטיחות בדרכים, של הרלב"ד ו-TheMarker, שנפתחה הבוקר (רביעי) בהיכל התרבות בתל אביב - במטרה להשפיע על השיח הציבורי בישראל ולהביא לשינוי.

את הוועידה פתחה מנכ"לית הרלב"ד, תא"ל (מיל.) עו"ד רחלי טבת ויזל, בהמשך תדבר מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, קרן טרנר, שתתייחס למצב בכבישים. גם ראש אגף התנועה במשטרת ישראל, ניצב דורון ידיד, יישא דברים.

הכלכלנים פרופ‘ אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה ופרופ' עומר מואב מהבינתחומי הרצליה, אוניברסיטת ווריק שבאנגליה ויו"ר כנס מכון אהרן ידונו על הפתרונות הכלכליים לסכנה בדרכים.

את הדיון בנושא "סכנה מתחת לבית - איך מחזירים את הבטיחות לעיר?" יפתח חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני), יו"ר ועדת הכלכלה. בדיון ישתתפו פרופ' ופא אליאס, פרופ' במדעי התחבורה מהמכללה האקדמית להנדסה Sce אשדוד; עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15; נצ"מ שרית פילפסון, רמ"ח תביעות באגף התנועה; ד"ר מורית בארי, מנכ"לית בית החולים אלי"ן, מרכז שיקום ילדים ונוער; ופרופ' שלום הקרט, מהמכון לחקר התחבורה בטכניון.

קובי אמסלם, לשעבר הממונה על השכר באוצר ואביו של אילון שלו אמסלם ז"ל, שנהרג השנה בתאונת דרכים, יישא נאום. מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ידון על תפקיד משרדו במאמץ. דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון ואסף מיכאלי, סגן בכיר לממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון וראש חטיבת הביטוח במשרד האוצר יתייחסו לנושא.

החלק האחרון של הוועידה יוקדש לסטארט-אפים בתחום הבטחות בדרכים. יציגו בו אורלי דהן, מנהלת תחום תחבורה חכמה במכון הישראלי לחדשנות ומנכ"לית אקומושן; גילעד אברשי, מייסד וסמנכ"ל טכנולוגיות MDgo; ענבל תורן, מנהלת מוצר בכירה של eyesight; קובי מרנקו, מייסד ומנכ"ל Arbe Robotics; וחגי זיס, מנכ"ל Autotalk.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker