אחרי החגיגות מתבהר: אלה הנוסעים שיפסידו מהרפורמה בתחבורה הציבורית

מרב מיכאלי ואביגדור ליברמן התהדרו בשורת הנחות בתעריפי התחבורה הציבורית, אך הצניעו את הפרטים הנעימים פחות ■ מינוי חודשי חופשי בתל אביב, ירושלים וחיפה יתייקר ב-22%, והמחיר לנוסע המזדמן יעלה ב-14% ■ וגם: למה משרד התחבורה מנסה לשכנע את המשתמשים להעדיף אוטובוסים על רכבות?

עומר כרמון
עומר כרמון
שרת התחבורה מרב מיכאלי ושר האוצר אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים המבשרת על הרפורמה, אתמול
שרת התחבורה מרב מיכאלי ושר האוצר אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים המבשרת על הרפורמה, אתמולצילום: עומר כרמון
עומר כרמון
עומר כרמון

שרת התחבורה מרב מיכאלי ושר האוצר אביגדור ליברמן הציגו אתמול (ראשון) במסיבת עיתונאים בירושלים את רפורמת התעריפים בתחבורה הציבורית. במשך כשעה וחצי הקרינו מצגות המפרטות שורת הנחות שתיכנס לתוקף באוגוסט. אבל הרפורמה החדשה אינה מבשרת רק על הוזלה בתעריפי התחבורה הציבורית, אלא גם על התייקרותם לנוסעים בערים הגדולות.

כל מה שצריך לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

ההנחות שייכללו ברפורמה החדשה של ליברמן ומיכאלי חיוביות וראויות: גילי 75 ומעלה ייסעו חינם בתחבורה הציבורית; בני נוער יזכו להנחה של 50% גם על כרטיסי חופשי חודשי; בעלי מוגבלות וזכאי ביטוח לאומי יקבלו הנחה גדולה יותר; תושבי הפריפריה ייזכו לכרטיס חופשי אזורי, שעליו ישלמו 99 שקל בלבד; והפריפריה הקרובה, סביב הערים הגדולות, תזכה לעתים להפחתה בתעריפים, אך במקרים אחרים דווקא להתייקרות. ואולם כשמביאים בחשבון את העלייה החדה בתעריפי הנסיעות בערים הגדולות, היה ראוי שמשרדי האוצר והתחבורה יציגו רשימת הנחות מורחבת יותר.

כשליש מהנסיעות בתחבורה הציבורית בישראל מתבצעות באמצעות מינויים חודשיים. המינוי הפופולרי ביותר הוא חופשי חודשי אזורי, המשלב נסיעות אוטובוס ורכבת בכל אחד מהמטרופולינים הגדולים: תל אביב, ירושלים וחיפה. מחיר המינוי כיום הוא 208.5 שקל, ואילו לפי הרפורמה החדשה מינוי חודשי אזורי לנסיעה באוטובוסים בלבד במטרופולינים יעלה 225 שקל, ומינוי לנסיעה משולבת באוטובוסים ורכבות תעלה 255 שקל - 22% יותר.

במסיבת העיתונאים אתמול, לא הוזכר המינוי החודשי האזורי שבערים הגדולות. במקום זאת, הציגו ליברמן ומיכאלי את יוזמתם למינוי חופשי חודשי ארצי - שמאפשר לנסוע באוטובוסים כמעט בכל רחבי המדינה, במחיר של 225 שקל. ואולם ליברמן ומיכאלי שכחו להזכיר כי מינוי החודשי האזורי בוטל ואילו המינוי הארצי בא במקומו. כלומר, שרי האוצר והתחבורה הכריזו על הנחה מפליגה על מוצר שאין לו ביקוש רב - כדי לייקר מוצר אחר, פופולרי יותר.

מינוי החופשי חודשי ארצי, שיהיה במקום החודשי אזורי, מציע לכל מרחקי הנסיעה תעריף זהה של 225 שקל באוטובוסים. ואולם למי שירכוש כרטיס נסיעה משולב עם רכבת, מצפה הפתעה מרה. עד מרחק נסיעה של 40 ק"מ, יסתכם מחיר המינוי ב-255 שקל; עד 75 ק"מ יעלה המחיר ל-410 שקל; וממרחק של 75 ק"מ ומעלה, יזנק המחיר ל-610 שקל.

הרכבת אינה מסוגלת לעמוד בביקושים

מי הם בני המזל שיוכלו להרוויח ממינוי חופשי חודשי ארצי על נסיעה באוטובוסים? מעטים. כמה ישראלים המתגוררים בקריית שמונה נוסעים כל יום לעבודתם באשדוד? כנראה שאין רבים כאלה. מדוע שתושב חיפה יעדיף לנסוע מדי יום לעבודתו בתל אביב באוטובוס, כשהתנועה בכביש החוף כה עמוסה? יש להניח שיבחר, בלית ברירה, לשלם 610 שקל על מינוי משולב של אוטובוס ורכבת, ולא להיתקע שעות בכביש הסתום - גם אם התענוג המפוקפק יעלה לו 225 שקל.

אגב, בניגוד לתל אביבים שישלמו יותר, מי שיבקש להגיע לתל אביב מהמעגל המעט יותר רחוק, נתניה למשל, דווקא ירוויח מהרפורמה, מכיוון שישלם 255 שקל על כרטיס משולב רכבת ואוטובוס, לעומת 292.50 שקל כיום.

משרדי האוצר והתחבורה שהובילו את הרפורמה בתעריפים, שמו להם למטרה להעביר נוסעים מהרכבות לאוטובוסים למרות שאת רכבת ישראל מסבסדת המדינה בכבדות. ב-2021 הסתכמו הכנסות הרכבת ממכירת כרטיסי נסיעה ב-300 מיליון שקל בלבד, בעוד המדינה סבסדה את הנסיעות ב-2 מיליארד שקל. ב-2019, טרם הקורונה, היה המצב טוב יותר. ההכנסות מכרטיסים עמדו על כ-750 מיליון שקל, והמדינה סבסדה את הרכבת ב-1.5 מיליארד שקל.

אולם יכולת הרכבת להגדיל את מספר הנוסעים (גם אם נגיף הקורונה לא יכה שוב), מוגבלת מאוד. רק שלוש מסילות פועלות כיום לאורך מישור החוף - בשל צוואר בקבוק באזור איילון בתל אביב, שמאפשר נסיעה של 14 רכבות בשעה בלבד לכל כיוון. אמנם מערכת איתות חדשה של הרכבת, שתתחיל לפעול בסוף 2023, תגדיל את תנועת הרכבות ל-17 בשעה, אבל רק ב-2030, עם הנחת המסילה הרביעית בתוואי האיילון, אפשר יהיה להגדיל באופן ניכר את מספר הנסיעות ל-24 רכבות לשעה בכל כיוון. ב-2026 תחל לפעול המסילה המזרחית החדשה לאורך תוואי כביש חוצה ישראל, שצפויה גם היא לשפר בשיעור ניכר את יכולות הרכבת והכנסותיה.

פקק בנתיבי איילון. מיכאלי מעדיפה פקק בכביש על תחנות רכבת קורסותצילום: מוטי מילרוד

החרדים ייפגעו, אבל קצת

עליית המחירים במסגרת הרפורמה רלוונטית לא רק לרוכשי מינויים חודשיים. נוסעי התחבורה הציבורית שלא רכשו מינוי חודשי כזה, נחשבים נוסעים מזדמנים, ונאלצים לשלם על כל נסיעה בנפרד.

בשל ביטול ההנחה הניתנת על הערך הצבור בכרטיס הרב קו, גם הנוסעים המזדמנים ישלמו בעקבות הרפורמה הרבה יותר. על כרטיס נסיעה שעולה כיום 4.8 שקלים, הם ישלמו 5.5 שקלים - עלייה של 14%.

בנוסף, במסגרת הרפורמה יבוטלו כ-80 הנחות היסטוריות שניתנו בערים שונות ברחבי ישראל - בעיקר בערים חרדיות ובפריפריה. ביטול ההנחות נועד לעודד תשלום עבור התחבורה הציבורית באמצעות אפליקציה כלשהי, המחייבת את הנוסע לפי ההסדר הכספי המשתלם ביותר עבורו - לפי מספר הנסיעות החודשי שביצע בפועל.

רכבת על יד תחנת השלום בתל אביב. פרויקט המסילה הרביעית באיילון יושלם ב-2030צילום: אייל טואג

מכיוון שהשימוש באפליקציה אפשרי רק באמצעות טלפון חכם, הציבור החרדי - שרבים ממנו לא מחזיקים במכשיר כזה - נפגע מכך. כך למשל, נוסע המשלם באפליקציה שנסע מספר רב של פעמים באותו חודש, יחויב לפי הנחת מינוי חודשי. לעומת זאת אם נסע מעט, יחויב לפי תעריף נסיעה בודדת. מכיוון שרבים מהחרדים אינם מחזיקים בטלפון חכם, הם מחויבים לרכוש מראש הסדרים תקופתיים, וכתוצאה מכך לשלם יותר מהנדרש על נסיעות לא מנוצלות.

כמו כן, הערים החרדיות ביתר עילית ומודיעין עילית, שבהן מחירי הנסיעה באוטובוסים עולים כיום 2 שקלים, ייפגעו מהרפורמה. מרבית הערים האחרות שנהנות ממחירים נמוכים בגלל הסכמים היסטוריים, ממוקמות בפריפריה, ולכן יזכו במסגרת הרפורמה למינוי חודשי בעלות של 99 שקל. ואולם ביתר עילית ומודיעין עילית ממוקמות במרכז הארץ, ולכן מחיר הנסיעה הבודדת בהן יעלה ל-5.5 שקלים ומחיר המינוי החודשי יהיה 225 שקל. מצד שני, מרבית נוסעי התחבורה הציבורית בחברה החרדית הם בני נוער שיקבלו הנחה של 50% על המינוי החודשי, ולכן הפגיעה בחברה החרדית תרוכך.

מיכאלי וליברמן העריכו אתמול כי הרפורמה החדשה תעודד נוסעים להשתמש בתחבורה הציבורית. קל להם להגיד את זה. הם יודעים שבשנה הבאה מספר הנוסעים בתחבורה הציבורית יעלה בעקבות הפעלת הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב. אבל כשמחירי הנסיעה בערים הגדולות עולים, יש להניח שהרפורמה החדשה לא רק שלא תעודד נסיעה בתחבורה הציבורית, אלא בעיקר תדכא אותה.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "מהפכת דרך שווה מייצרת צדק תחבורתי בכל הנוגע לתעריפי התחבורה הציבורית ככה שאלה יהיו הוגנים, אחידים וברורים. הרפורמה נועדה להיטיב עם משתמשות ומשתמשי התחבורה הציבורית ולעודד נסיעה קבועה בתחבורה הציבורית.

"במסגרת התוכנית הושק כרטיס חדש ומשתלם - חופשי ארצי, המאפשר נסיעה באוטובוסים בכל רחבי הארץ במחיר של 225 שקל לחודש. הכרטיס המדובר מאפשר הרחבה משמעותית של טווח הנסיעה. דרך שווה יוצרת סדר ברור והגיוני בתעריפים - גם בתעריפי רכבת ישראל, באמצעות שלושה כרטיסים משולבים עם "חופשי ארצי", שזולים ברוב מוחלט של הנסיעות הרחוקות מהכרטיסים הקיימים (שמוגבלים בטווח התיקוף)".

כתבות מומלצות

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?

הוד השרון

"אין עוד מקום כזה": הקרקע היוקרתית בלב השרון שהציתה מלחמה