המדינה והעירייה יחסכו - ונצבא תקבל פרס על הזנחת התחנה המרכזית החדשה בת"א

המדינה, שתשקיע 150 מיליארד שקל במטרו, לא מצאה כמה עשרות מיליונים לפינוי המפגע התחבורתי - וגם עיריית ת"א, שכבר השתתפה במימון מסופים בעבר, הקשתה במו"מ מול משרד התחבורה ■ קובי מימון, העומד בראש נצבא, הוכיח פעם נוספת שמי שבעייתי - זוכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון חולדאי
רון חולדאיצילום: תומר אפלבאום

כדי לחסוך 70 מיליון שקל, המדינה יצרה תמריץ שיאפשר לנצבא, שאחראית לדרדור התחנה המרכזית בתל אביב והאזור כולו בשני העשורים האחרונים, ליהנות מרווחי המיזם העתידי. קובי מימון, העומד בראש נצבא שבבעלותה התחנה המרכזית (מאז 2009), הוכיח פעם נוספת שמי שבעייתי — זוכה.

פינוי התחנה מתנועת אוטובוסים מתאפשר לאור נקודת יציאה מהחוזה בין המדינה לנצבא, וזהו אכן מהלך חשוב. ברור לכולם שהתחנה היא אסון תחבורתי, בריאותי וחברתי. אלא שלצד חשיבות המהלך, המשמעות של עירוב נצבא כצד שלישי בעסקת מימון הפינוי בין משרד התחבורה לעירייה, אינה מסתכמת בכך שנצבא תזכה להוציא לפועל פרויקט עם פוטנציאל רווח עצום מוקדם משחשבה. החברה גם תיכנס למו"מ עם העירייה על המטלות הציבוריות, תשלומי ההשבחה והיקפי הבנייה מפוזיציה נוחה בהרבה — כבת ברית.

נצבא, "הלכלוכית" שהזניחה את התחנה בכוונה, צפויה להפוך בזכות משרד התחבורה ועיריית תל אביב לסינדרלה שמחלצת את התחנה מהפלונטר שבו היה תקוע ראש העיר רון חולדאי. יש להניח שנצבא תעשה את המיטב כדי לגרוף הישגים מהושטת היד שלה כעת.

פרויקטים רווחיים רבים, שמצריכים לרוב שרשרת אישורים וביורוקרטיה, יכולים להיבנות בשטח התחנה. נצבא מבינה את פוטנציאל הרווח, ובוודאי שכדאי לה להשקיע כעת סכום סמלי של עד 70 מיליון שקל לפינוי האוטובוסים בתמורה לתלות המדינה בה לצורך הפינוי.

שרת התחבורה, מרב מיכאלי. התעוררה מאוחר מדיצילום: תומר אפלבאום

טענות רבות עלו במשך השנים נגד אסטרטגיית דרדור התחנה של נצבא, שאף רכשה תחנות מרכזיות נוספות ברחבי הארץ. ביטוי ברור לאלה ניתן למצוא בפסיקת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בנימין ארנון, ב–2017. בפסיקה נכתב: "תוכניתה של נצבא היתה לכל אורך הדרך להוביל לכך שהתחנה תקרוס ולא תשוקם, והאינטרס העסקי שלה התמצה בנדל"ן של התחנה". השופט ארנון הוסיף כי "נצבא נהפכה בנוסף לבעלת השליטה גם לנושה המובטחת היחידה... יש ממש בתיאוריית הקונספירציה שלפיה נצבא תיכננה להשתלט על התחנה כבר ב–2009, ובמקביל לקנות את חובותיה, כדי לנקוט בבוא הזמן הליכי חדלות פירעון נגד התחנה".

המדינה, שהולכת להשקיע 150 מיליארד שקל במטרו, לא מצאה כמה עשרות מיליונים לפינוי המפגע התחבורתי החמור, והעדיפה לכרוך את מלאכת הפינוי בחברה. אפילו העובדה שמשרד התחבורה יחסוך עשרות מיליוני שקלים בכל שנה — אלה שהוא מעביר לנצבא לתפעול התחנה — לא סייעו למצוא מקור תקציבי.

גם עיריית תל אביב, שכבר השתתפה במימון מסופים בעבר, למשל בסבידור, יכלה לתרום במימון, אך הקשתה במשא ומתן מול משרד התחבורה. מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, יצטרך להוכיח במו"מ שעוד יגיע לקראת החתימה על ההסכם המשולש ואחריה, שלא מכר את פינוי התחנה ואת שכונת נוה שאנן כולה בנזיד עדשים.

העירייה לא יכולה להתכופף שוב מול נצבא, ותצטרך לדרוש פרויקטים ציבוריים בתמורה להיתרים בשכונה שסבלה שנים מהזנחה; ולהבטיח שהפרויקט החדש לא יהיה דירות יוקרה לעשירים בלבד, אלא יכיל גם דירות קטנות ודיור בר השגה ולהשכרה. גם במחלוקת של מאות בעלי חנויות הנאבקים בנצבא, אסור שהרצון העז של העירייה לקדם את הפרויקט יבוא שוב על חשבונם של החלשים.

קובי מימון. נצבא מבינה את פוטנציאל הרווחצילום: מוטי קמחי

כדאי לשרת התחבורה, מרב מיכאלי, להשקיע את עשרות המיליונים בהבטחה שהתחנה המרכזית אכן תפונה ב–2023 ובשמירה על עצמאות בפינויה — ולא לחלק צ'ופרים דווקא לאלה שפגעו באינטרס הציבורי במשך עשורים.

מנצבא נמסר: "פינוי התחנה הוא בסמכות משרד התחבורה ועיריית תל אביב ויש לפנות אליהם בנושא. ניהול התחנה מתבצע על פי הסטנדרטים שנקבעו על ידי משרד התחבורה".

שרת התחבורה ועיריית תל אביב סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית