צוואר בקבוק: בנמלים מעוניינים בעוד עובדים זמניים - האם ההסתדרות תאשר?

באחרונה אושרה העסקתם הזמנית של 50 עובדים בנמל אשדוד, אך הנמלים דורשים תוספת - שדורשת את אישור ההסתדרות ■ שרת התחבורה הקודמת, מירי רגב, נמנעה מעימות עם ועדי העובדים, וכעת ממתינים לראות כיצד מיכאלי תתמודד עם המצב

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג
אסנת ניר
אסנת ניר

דירקטוריון נמל אשדוד אישר גיוס 50 עובדים זמניים נוספים במטרה להתגבר על העומסים הכבדים של אוניות הממתינות בכניסה לנמלים. גם דירקטוריון נמל חיפה דן בשבוע שעבר בתוספת 40 עובדים זמניים, מהלך שצפוי להיות מאושר בעתיד הקרוב. מכשול משמעותי הצפוי בדרך לאישור המהלך הוא אישורה של ההסתדרות, הנחוץ לצורך גיוס עובדים זמניים.

הנהלת נמל אשדוד הצהירה בפני המדינה שנחוצים לה 100 עובדים זמניים לצורך צמצום הפקק התפעולי. ההסכמות על גיוס 50 העובדים הראשונים לשישה חודשים, שאליהם אמורים להצטרף 50 העובדים שבדיון כעת, הושגה בין הנהלת נמל אשדוד להסתדרות והעובדים כבר באמצע מאי.

גיוס העובדים הזמניים יכול היה להקל משמעותית על העומסים הכבדים של עשרות אוניות הממתינות בכניסה לנמל, אלא שבבואה לחתום על תוספת העובדים שבוע לאחר מכן, נסוגה ההסתדרות מהבטחתה. ההסתדרות, שנמצאת שנה לפני בחירות, לא ששה לאשר מהלכים מסוג זה - שאינם אהודים על הוועדים בנמל.

לבסוף, לפני כשבוע חתמה ההסתדרות על תוספת 50 העובדים הראשונים. זאת, בנוסף לניוד 50 עובדים נוספים מסקטור המינהל בנמל לצורך פריקת אוניות, וניוד 25 עובדים מנמל אילת לאשדוד.

גיוס העובדים שבדיון בנמל חיפה נעשה על אף שבנמל טענו בפני TheMarker כמה פעמים בעבר כי אין בעיה של עומסים. בתשובה לשאלה מדוע שינה עמדתו כעת, השיבו בנמל כי העובדים הקיימים עובדים בתקופה האחרונה שעות רבות - כולל שבתות וללא חופשים - ולכן התוספת נחוצה.

מרב מיכאלי ומירי רגב בטקס חילופי השרות במשרד התחבורה, החודשצילום: אמיל סלמן

בנמל חיפה יש כיום פחות אוניות הממתינות בכניסה מאשר בנמל מאשדוד. מקור הפער הוא העובדה כי יותר אוניות מטען כללי מגיעות לנמל אשדוד, לעומת אוניות מכולות המגיעות לחיפה. אוניות מכולות אינן ממתינות בתור התפעולי וזוכות לעדיפות בשל תיאום מראש של שעת הפריקה. אוניות מטען כללי נפרקות בנמל המספנות הפרטי הסמוך לחיפה, שם הן ממתינות בתור כמו באשדוד.

המחסור בכוח אדם, שהוא הסיבה העיקרית לצוואר הבקבוק בנמלים, נוצר בעקבות תהליכי התייעלות שלא מאפשרים גיוס עובדים קבועים לנמלים. להערכת משרד האוצר, הנזק למשק בכל יום של פקק בנמלים מסתכם ביותר מ-100 מיליון שקל.

שרת התחבורה, מרב מיכאלי, יכולה להתערב ולהוביל את הפתרון למשבר התפעולי בנמלים. קולה של שרת התחבורה הקודמת, מירי רגב, לא בלט בדיונים, משום שניהלה קשר ישיר עם הוועדים בנמל אשדוד ולא היתה מעוניינת להתעמת עמם רגע לפני עזיבתה. גורמים המעורבים בדיונים הנוכחיים מתארים כי כעת, לאחר חילופי השרים, משרד התחבורה מגויס הרבה יותר לפתרון הבעיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד