מירי רגב רצתה להקל על קשישים - ועוררה סערה בקרב נהגי האוטובוסים

היום בוטל עבור קשישים האיסור על שימוש במזומן בתחבורה ציבורית - אף שעדיין לא הותקנו באוטובוסים מחיצות שיגנו על הנהגים ממגע עם נוסעים ■ בהסתדרות הלאומית אומרים: הנהגים חוששים מהדבקה ולא יקיימו את ההנחיות ■ גם תושבי יהודה ושומרון הוחרגו מהאיסור

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרת התחבורה מירי רגב
שרת התחבורה מירי רגבצילום: מארק ישראל סלם
אסנת ניר
אסנת ניר

לפני כשבועיים החליטה שרת התחבורה, מירי רגב, לאפשר לאזרחים ותיקים לשלם במזומן בתחבורה הציבורית - למרות האיסור שנקבע בתחילת משבר הקורונה. היום (א') נכנס השינוי לתוקף, לפני שהותקנו מחיצות המפרידות בין הנהגים לנוסעים - אף שמשרד האוצר כבר אישר למשרד התחבורה תוספת תקציב עבור האצת המהלך.

בתחילת משבר הקורונה החליטה הרשות לתחבורה ציבורית (הכפופה לשרת התחבורה) לאסור על תשלום במזומן. האיסור נקבע כדי לצמצם את סכנת ההידבקות באמצעות הפחתת מגע עם הנהג. מעבר לכך, זהו המשך למגמה שהחלה לפני הקורונה: להסיר מנהגים התעסקות בפעילויות שאינן נהיגה וצמצום האינטראקציה עם הנוסעים.

ההסתדרות הלאומית עתרה לבית הדין במטרה לחייב את משרד התחבורה לבטל את ההנחיה החדשה. לטענתה, נהגי האוטובוסים חוששים מאוד מהידבקות בנגיף קורונה ואינם מתכוונים לבצע את הנחיית המשרד.

קו אוטובוס בת"אצילום: מוטי מילרוד

באיגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים - שבו חברים הוועדים של אגד תעבורה, סופרבוס, דן בדרום וועד הפעולה באגד (שמייצג חלק מנהגי אגד) - טוענים כי אמנם קיימת בעיית תשלום בקרב אוכלוסיית הקשישים, שברבים מהמקרים מתקשים בשימוש בכרטיס רב-קו, אך לא יכול להיות שהנהגים שוב ייאלצו לסכן את עצמם בהדבקה.

"כל עוד אין מחיצה בין הנהג לנוסעים, לא ייתכן שיחזירו את הנהגים למגע ישיר עם הציבור", מוסרים מהאיגוד. "אנו קוראים לשרת התחבורה להאיץ את הקמת המחיצות, לביטחון עובדי הציבור בתחבורה הציבורית, וכן לדאוג להדרכת אוכלוסיית הגיל השלישי בשימוש בכרטיס הרב-קו".

לפני כחודש דרש יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), ממשרד התחבורה להגדיר לוחות זמנים להקמת המחיצות, לבקשת כוח לעובדים. על פי הצעתו של ח"כ מרגי, אזרחים ותיקים יוכלו לצבור חוב ברב-קו, שייגבה בהטענה הבאה. בכך ימנע הקושי של קשישים רבים בתפעול מכשירי הטענת הרב-קו, וייחסך המגע הישיר בין נוסעים ונהגים שבו כרוך תשלום במזומן. היום חזר איגוד ועדי התחבורה ופנה לרגב בדרישה לאמץ את היוזמה של מרגי - או לאפשר לאזרחים ותיקים לנסוע באוטובוסים ללא תשלום.

אוטובוס בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס

הארגונים 15 דקות ולובי 99 פנו גם הם לרגב בסוף השבוע, בבקשה לפתור באופן מיידי את בעיית התשלום במזומן בתחבורה ציבורית עבור קשישים בזמן הקורונה, כדי למנוע אירועים נוספים של הורדת קשישים מאוטובוסים. "במקביל, על השרה לקדם ולהנגיש כעת את התשלום באפליקציה, כדי לעזור ליותר נוסעים לשלם ולתקף בקלות בתחבורה הציבורית", כתבו הארגונים.

השרה רגב נימקה את ההחלטה בכך שבשבועות האחרונים אירעו מספר מקרים שבהם נוסעים קשישים, שאינם מתורגלים בשימוש ברב-קו, נקלעו לסיטואציות שבהם הם הורדו מהאוטובוס.

מלבד קשישים המוגדרים כ״אזרח ותיק״, איסור השימוש במזומן בוטל גם עבור מלווים של נוסעים עיוורים - ועבור תושבי יהודה ושומרון. ההחלטה לכלול גם את תושבי יהודה ושומרון נומקה בכך שבאופן מסורתי אלה נהנו מהנחה בקווים מסוימים במקרה של תשלום במזומן, וכעת הקלה זו תאפשר להם להמשיך וליהנות מההנחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו