כך יחולקו הפרויקטים של יפה נוף בין החברות הממשלתיות

משרד התחבורה הודיע לחברה על הפסקת ההתקשרות עמה ■ הפרויקטים הגדולים שבאחריות יפה נוף, בהם שני קווי המטרונית החדשים, כבישי הגישה לנמל המפרץ החדש והרכבלית - יחולקו בין חברות תשתית אחרות שבאחריות המשרד

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המטרונית בחיפה
המטרונית בחיפה. חלק מהפרויקט יועבר ככל הנראה לחברת חוצה ישראלצילום: יפה נוף
אסנת ניר
אסנת ניר

בסוף השבוע האחרון הודיע משרד התחבורה לחברת יפה נוף, החברה העירונית של עיריית חיפה, כי הוא מסיים את ההתקשרות עמה ומעביר את כלל הפרויקטים שבאחריותה לחברות תשתית אחרות שתחת אחריות המשרד. המשרד נימק את החלטתו בחריגות תקציביות ובעיכובים בפרויקטים שבאחריות החברה. לדברי השרה מירי רגב, גורמים אלה מסבים "נזק אדיר לציבור ומעכבים את פיתוח תשתיות התחבורה". ההחלטה לא נפלה על אנשי החברה כרעם ביום בהיר, והיא לא הפתיעה שום גורם בענף.

הפרויקטים הגדולים של משרד התחבורה באחריות יפה נוף כוללים את שני קווי המטרונית החדשים (כלי מערכת הסעת המונים מהיר), את כבישי הגישה לנמל המפרץ החדש ואת פרויקט הרכבלית.

ל-TheMarker נודע כי היום (ב') בבוקר התקיימה פגישה בחברת יפה נוף, בהשתתפות נציגי החברות הממשלתיות שהמשרד שוקל להעביר אליהן את הפרויקטים - נתיבי ישראל, נתיבי איילון, חוצה ישראל וחברת נמלי ישראל (חנ"י). ההחלטה של המשרד אינה סופית, אך ככל הנראה החלוקה תתבצע כך שחנ"י תקבל לידיה את פרויקט צירי הגישה לנמל, ונתיבי איילון צפויה לקבל את הפרויקטים הטכנולוגיים ואת "צוות אב לתכנון" של יפה נוף, גוף התכנון בחברה. צוות זה, שתפקודו דווקא מוערך במשרד התחבורה, אחראי על התכנון התחבורתי שעל פיו נקבעים פרויקטים במטרופולינים (מסלולי האוטובוסים, מיקום המסופים וכך הלאה). ייתכן שהחברה תקבל לידיה גם את תפעול חלק מפרויקט המטרונית.

פרויקט המטרוניות, שכולל נתיבי נסיעה ייחודיים להסעת המונים, יועברו לחברות חוצה ישראל ונתיבי ישראל. חברת חוצה ישראל תטפל בתכנון ארבעה קווי נסיעה, מתוכם שניים בחיפה, ושני קווים שמחברים את חיפה לקרית אתא וטירת הכרמל. חברת נתיבי ישראל תטפל בהשלמת ביצוע הקו המחבר בין חיפה לנשר וביצוע הקו המחבר בין חיפה לעכו.

פרוייקט הרכבל בחיפה, הועבר לביצוע חברת נתיבי ישראל והצפי לסיומו והעברתו לזכיין המבצע נקבע לאמצע 2021.

בעבר, חברת חוצה ישראל כבר קיבלה לידיה פרויקט שהיה בידי יפה נוף - הרכבת הקלה חיפה־נצרת. הפרויקט נמצא כעת בשלב המיון המוקדם (PQ). אפשרות נוספת, שהסתברותה נמוכה יותר, היא כי חוצה ישראל, חברה שיש לה פחות צבר פרויקטים ושפועלת כעת בעיקר באזור הצפון, תקבל חלק מפרויקט המטרונית.

בשנתיים האחרונות חילחלה ביפה נוף ההכרה כי משרד התחבורה שוקל להפסיק את ההתקשרות עמה. הדבר הובהר בשיחה בין הנהלת החברה למנכ"לית משרד התחבורה דאז קרן טרנר, לאחר כניסתה של עינת קליש־רותם לתפקיד ראש עיריית חיפה. עמדת גורמי המקצוע היתה כי פרויקטים חשובים שבאחריות יפה נוף אינם מתפקדים כנדרש. מנגד, יש הטוענים כי בתפקוד החברה חל שיפור ניכר, וכי המשרד החמיר במיוחד עם החברה בשל היריבות עם ראש העיר. הסכם המסגרת של יפה נוף עם משרד התחבורה הסתיים בחודש האחרון, והחברה השקיעה מאמצים רבים כדי להאריכו בפרק זמן בעל משמעות, אך במשרד התחבורה לא גילו נכונות לעשות זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים