בית הדין לתחרות: נמל אשדוד ניצל את מעמדו כמונופול בפריקת כלי רכב - וישלם קנס

זו הכרעתו הראשונה של בית הדין, מאז ניתנה לממונה על התחרות סמכות להטיל עיצומים מינהליים על בעל מונופול ונושאי משרה בו ■ העיצום הכספי של הנמל הופחת מ-9 מיליון שקל ל-3.5 מיליון שקל ועל בכירים לשעבר הוטל עיצום של 20 אלף שקל

נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

בית הדין לתחרות אישר בשבוע שעבר את ההחלטה התקדימית שניתנה על ידי רשות התחרות בסוף 2015 לפיה נמל אשדוד ניצל את מעמדו כמונופול לרעה בפעילות פריקת כלי רכב מיובאים.

כעת הוחלט, על ידי ראשת בית הדין השופטת תמר בזק-רפפורט, פרופ' אורית פישמן-אפורי ועו"ד יחיאל שמיר כי על הנמל יוטל עיצום כספי של 3.46 מיליון שקל, במקום 9 מיליון שקל שהטילה רשות התחרות. בנוסף, נשאר על כנו עיצום אישי בגובה 20 אלף שקל שהוטל על בכירים לשעבר בנמל – מנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס וסמנכ"ל הלקוחות אלי בר יוסף.

זו הכרעתו הראשונה של בית הדין, מאז ניתנה לממונה על התחרות סמכות להטיל עיצומים מנהליים על בעל מונופולין ועל נושאי משרה בו. פסק הדין עוסק לראשונה באופן הטלת עיצומים מנהליים על מונופול שניצל מעמדו לרעה והוא כולל ניתוח מפורט של היבטי ההפרה של נמל אשדוד. פסק הדין המלא נמצא עדיין תחת איסור פרסום, אך בית הדין אישר לפרסם את מסקנתו. לאחר קבלת אישור בית הדין לתחרות יפורסם פסק הדין המלא.

בפברואר 2014 הודיע הממונה על ההגבלים העסקיים דאז, פרופ' דיויד גילה כי הוא שוקל להטיל על הנמל קנס של 12 מיליון שקל, ולהוסיף עיצומים אישיים בסך 200 אלף שקל על מנהליו. זו היתה הפעם הראשונה שבה השתמש הממונה בסמכות המנהלית שהתווספה לחוק ההגבלים, להטיל גם עיצומים כספיים אישיים.

נמל חיפהצילום: רמי שלוש

לאחר הליך שימוע שארך שנתיים הכריזה רשות התחרות על חברת נמל אשדוד כמונופול בפריקת כלי רכב מיובאים - והטילה על החברה עיצום של 9 מיליון שקל, בעקבות ניצול מעמדה המונופוליסטי לרעה.

במרכז הפרשה עומדים ההסכמים של נמל אשדוד עם מרבית יבואני הרכב בישראל. בשנים 2014-2010 הנמל הציב לכל יבואן יעד אישי, ששיקף את עיקר היקף היבוא הצפוי שלו, והעניק הנחות רטרואקטיביות ליבואן על עמידה ביעדים. יבואן שלא עמד ביעד היה צפוי לאבד את כל ההנחה על כל אחד מהרכבים שייבא. לכן, כדי שנמל חיפה יוכל להסיט רכבים מנמל אשדוד בכמות העלולה לגרום ליבואנים שלא לעמוד ביעדים שנמל אשדוד קבע להם, חייב היה נמל חיפה לפצות כל יבואן על הפסד ההנחה הרטרואקטיבית. בכך, פגע הנמל בחופש הבחירה של היבואנים.

בחברת נמל אשדוד עירערו על ההחלטה לבית הדין לתחרות, שאישר כעת את הקביעה לפיה מתווה הנחות המטרה של נמל אשדוד עלול היה לפגוע בתחרות מול נמל חיפה בפעילות פריקת רכבים.

עו"ד טליה סולומון, ראש מחלקת התחרות במשרד הרצוג פוקס נאמן, שייצגה את נושאי המשרה בנמל, מסרה: "בצדק פסק בית הדין כאשר הפחית באופן משמעותי את הקנס שהטילה הממונה על התחרות. עם זאת, הטלת קנס על גוף שהתחרה והעניק הנחות, צריכה להיעשות במקרים חריגים ביותר, ולדעתנו לא זה המקרה המתאים. הטלת קנסות בגין מתן הנחות יוצרת הרתעת יתר בעייתית, בייחוד כשמדובר כאן בהטלת קנסות גם על הנמל וגם על נושאי משרה בו. העובדה שהקנס שהוטל על נושאי המשרה הוא 'סמלי' כהגדרתו של בית הדין, לא מספיקה. החשש הוא שההחלטה הזו תגרום למנהלים בחברות לתמחר לפי טבלת אקסל ולהימנע ממתן הנחות, באופן שיפגע בסופו של דבר בתחרות״

בפני בית הדין נדונות בימים אלה שלוש החלטות נוספות של הממונה להטיל עיצומים על בעלי מונופול שניצלו מעמדם לרעה: ההחלטה להטיל עיצום כספי בשיעור של 13 מיליון שקל על חברת חשמל ומאות אלפי שקלים על נושאי משרה בה, בשל ניסיונה להקשות על כניסתם של יצרני חשמל פרטיים לתחרות בשוק; ההחלטה להטיל על בזק עיצום כספי של 30 מיליון שקל וחצי מיליון שקל על נושא משרה בה, בגין קשיים שהערימה בזק על פרישת סיבים אופטיים על ידי מתחריה; וההחלטה להטיל עיצום כספי על החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה) של כ-39 מיליון שקל בגין ניצול מעמדה של קוקה קולה בשוק המשקאות הקלים.

את הממונה על התחרות ייצגו בתיק עו"ד יעל שיינין סגנית היועצת המשפטית, עו"ד טל ארנון ועו"ד מעין מור.

מנמל אשדוד נמסר בתגובה: "בית הדין לתחרות הפחית את העיצום הכספי שקבע הממונה על התחרות בכ-60%, מ-9 מיליון שקל ל-3.46 מיליון שקל. כך עולה מקטע של פסק הדין החסוי שהותר לפרסום היום. זו הפעם הראשונה, מאז החלה מדיניות האכיפה המינהלית של הרשות, בה החליט בית הדין להפחית את סכום העיצום הכספי שהטיל הממונה והוא מבצע הפחתה ניכרת. נמל אשדוד מכבד את החלטות בית הדין לתחרות וימשיך לעבוד בשיתוף פעולה ושקיפות עם הממונה על התחרות". את נמל אשדוד ייצגו עוה"ד שני רפפורט, רונית אמיר-ניב ועופר ארגוב.

עו"ד ארגוב (כיום מבעלי משרד זקלר-ארגוב) טוען כי "ההפחתה הדרמטית בסכום העיצום שהוטל כעת על ידי בית הדין לתחרות מדברת בעד עצמה. מה שהתחיל בעיצום בגובה 12 מיליון שקל לנמל הסתיים בסכום הנמוך פי ארבע. אני סבור כי בית הדין לתחרות שגה בכך שלא ביטל את העיצום הכספי לחלוטין".

עו"ד סולומון, ראש מחלקת התחרות במשרד הרצוג פוקס נאמן, שייצגה את נושאי המשרה בנמל, מסרה: "בצדק פסק בית הדין כשהפחית באופן משמעותי את הקנס שהטילה הממונה על התחרות. עם זאת, הטלת קנס על גוף שהתחרה והעניק הנחות, צריכה להיעשות במקרים חריגים ביותר, ולדעתנו לא זה המקרה המתאים. הטלת קנסות בגין מתן הנחות יוצרת הרתעת יתר בעייתית, בייחוד כשמדובר כאן בהטלת קנסות גם על הנמל, וגם על נושאי משרה בו. העובדה שהקנס שהוטל על נושאי המשרה הוא 'סמלי' כהגדרתו של בית הדין, לא מספיקה. החשש הוא שההחלטה הזו תגרום למנהלים בחברות לתמחר לפי טבלת אקסל ולהימנע ממתן הנחות, באופן שיפגע בסופו של דבר בתחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"