תקועים: שופטי העליון נתנו אור ירוק - אבל הירושלמים ימשיכו לחכות לאוטובוס

בשבוע הבא יפרסם משרד התחבורה חלק מהמכרזים שהיו תקועים בשנתיים האחרונות, ואמורים להביא לשיפור משמעותי בתחבורה הציבורית ■ ואולם המכרזים בירושלים יפורסמו רק בעוד כמה חודשים - וגם לאחר מכן צפוי הליך מכרז והיערכות של שנה וחצי לפחות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוטובוסים בירושלים
אוטובוסים בירושליםצילום: תומר אפלבאום
אסנת ניר
אסנת ניר

במשך כמעט שנתיים היו מכרזי האוטובוסים בירושלים, שאמורים להכפיל את היקף השירות והקווים בעיר, תקועים. גם כעת, כשבית המשפט העליון אישר סוף סוף את שחרורם, העיר הגדולה בישראל תזכה לעדיפות נמוכה מצד משרד התחבורה בקידום המכרזים, שמיועדים להכפלת היקף האוטובוסים בעיר ושבירת מונופול אגד.

משרד התחבורה יפרסם בשבוע הבא חלק משבעת המכרזים שהיו תקועים, והם אמורים להביא לשיפור משמעותי בשירות האוטובוסים הלוקה בחסר ברחבי הארץ. בפעימה הראשונה ישוחררו מכרזי פרוזדור ירושלים, השומרון ובית־שמש. בתסריט האופטימי, המכרזים בירושלים יפורסמו רק בעוד כמה חודשים, וגם לאחר מכן צפוי הליך מכרז והיערכות של שנה וחצי לפחות, עד שתושבי העיר ירגישו בשינוי.

המכרזים מתוכננים לצאת לדרך הדרגתית על ידי המשרד החל בשבוע הבא, בזכות הכרעת בית המשפט העליון, שהכריע לפני כחצי שנה כי חוק חובת המכרזים (המחייב העדפת תוצרת הארץ ורכש גומלין במכרזים) לא חל על מכרזי האוטובוסים. זאת לאחר שנתיים של מחלוקות משפטיות ובין-משרדיות.

ירושליםצילום: אוהד צויגנברג

המחלוקות העמוקות סביב חובת רכש הגומלין במכרזי התחבורה הציבורית הובילו לכך שבשנתיים לפני כן לא חלה שום התקדמות בשבעה מכרזי אוטובוסים, שנועדו לשפר את שירות התחבורה הציבורית בישראל. מדובר בשבעה מכרזים לתוספות קווים ותדירויות לאוטובוסים, שאמורים להגדיל את היקף התחבורה הציבורית ב-40% ברחבי הארץ, נוסף על המכרזים להחלפת יותר מ-800 אוטובוסים ישנים של אגד ושל דן. בסך הכל, מדובר בכ-2,100 אוטובוסים.

שני המכרזים הבולטים ביותר היו אלו שאמורים להכפיל את היקף ותדירות קווי האוטובוסים בירושלים. המכרזים כוללים הפעלה של 810 אוטובוסים ב-80 קווים, מהם 42 חדשים, בשלושה אשכולות בעיר. המהלך אמור לצמצם את שליטתה הכמעט בלעדית של אגד בבירה ולפתוח כ-60% מפעילות האוטובוסים, שהם אשכול הקווים המרכזי והצפוני, למפעילות פרטיות מתחרות. 40% הנותרים - אשכול הקווים הדרומי בעיר - ימשיכו להיות מתופעלים על ידי אגד. המכרזים פורסמו בדצמבר על ידי משרד התחבורה, והמועד האחרון להגשת ההצעות היה אמור להיות במאי, אך הם הוקפאו.

תושבי ירושלים ממתינים זמן רב למכרזים אלו, מאחר שמשרד התחבורה הודיע עליהם בדצמבר 2018. כעת, הנוסעים יצטרכו להמשיך להידחק באוטובוסים ולסבול משירות לקוי עוד זמן רב, מאחר שמרגע פרסומם, שעל פי מקורות צפוי להתרחש בנובמבר, שלבי המכרז כוללים 6-4 חודשים להגשת הצעות ובחירת הזוכה, ו-9 חודשים נוספים להצטיידות והיערכות מצד הזוכה - כלומר בין שנה לשנה וחצי. בפועל מכרזים כאלו מתעכבים פעמים רבות בשל ערעורים ותביעות מצד מתמודדות ודחיות בביצוע.

אלעד מלכאצילום: אוליבייה פיטוסי

חבר מועצת העיר מסיעת "התעוררות", אלעד מלכא, פנה אתמול (א') למשרד התחבורה, האוצר וראש העיר משה ליאון, בבקשה לכלול את ירושלים בפעימה הראשונה של המכרזים. "כיצד ייתכן שירושלים, עיר הבירה של ישראל והגדולה בה, איננה חלק מהפעימה הראשונה? מצב התחבורה הציבורית בבירה בכי רע", נכתב בפנייה.

מלכא ציין כי מנתונים שפורסמו על ידי משרד התחבורה בדו"חות חברות האטובוסים, המתפרסמים מדי חצי שנה, עלה כי 7%-12% מנסיעות האוטובוסים המתכוננות בעיר לא יוצאות בפועל, וכ-40% מאלו שיוצאות - יוצאות באיחור. "בשל כך, התחבורה הציבורית בבירה אינה אמינה ולא ניתן להסתמך עליה. היא מעניקה חוויית שירות צפופה, המבריחה נוסעים מהתחבורה הציבורית לרכב הפרטי", הוסיף.

מקור המקורב למכרז אמר כי מבחינת משרד התחבורה, לא ניתן לשחרר את כל המכרזים בו זמנית, ולכן הראשון שיפורסם הוא זה שהיה אמור לצאת ראשון לפני שנתיים. לדבריו, לא ניתן לנהל את כל המכרזים ביחד משום שמדובר ברכש גדול של אוטובוסים, שחלקם מיוצרים בארץ בגלל חובת הרכש גומלין.

"עיכוב מכרזי התחבורה הציבורית והעובדה כי יחלו לפעול רק בטווח של שנה עד שנתיים לפי התכנון, בזמן שהנוסעים באוטובוסים מצטופפים, ומסלולי הנסיעה ארוכים ומייגעים - היא עגומה ומצערת", אומר יוסי סעידוב, מארגון "15 דקות" לקידום התחבורה הציבורית. "הפעלת המכרזים החדשים היא צורך לאומי דחוף כדי לחלץ את ישראל ממשבר התחבורה שגובה מאיתנו עשרות מיליארדי שקלים מדי שנה".

תגובת משרד התחבורה טרם התקבלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי