איך תחזרו לנסוע ברכבת? משרדי התחבורה והבריאות יכריעו בין שתי חלופות

האפשרויות העומדות להכרעה כעת הן - פתיחה מוקדמת עם מגבלות רבות, או פתיחה מאוחרת עם פחות מהן ■ עד להחלטה, משתמשי התחבורה הציבורית נותרים ללא פתרון חלופי, וצפיפות רבה נרשמת בתחנות ובמסופים כיוון שחלות מגבלות על מספר הנוסעים באוטובוס

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת רכבת סגורה
תחנת רכבת סגורהצילום: אוהד צויגנברג
אסנת ניר
אסנת ניר

המל"ל הציג שתי חלופות להחזרת פעילותה של הרכבת, בפגישה שנערכה היום (ד') עם בכירי משרד התחבורה והבריאות.

לפי ההצעה הראשונה, הרכבת תפתח ב-1 ביוני עם מגבלות על מספר הנוסעים. המתווה שהציגה הרכבת למשרד התחבורה התבסס על בדיקה של הנעשה בעולם. ברכבת הבהירו כי אין ביכולתם לפקח על מספר הנוסעים העולים בכל תחנה. על כן, לפי חלופה זו, הרכבת תפעל במתכונת של "פוינט טו פוינט", כלומר בקווים ישירים ללא עצירות. מומחי תחבורה שבפניהם הוצג המודל הביעו זלזול במידת יישומו והשירות שמספק לנוסעים.

החלופה השנייה: הרכבת תחדש פעילות במועד מאוחר יותר עם פחות הגבלות, חלופה שמשרד התחבורה מעדיף בשל היכולת להאיץ עבודות בתקופה שבה המסילה אינה פעילה. כעת המשרדים יידרשו להכריע.

בפגישה שבה דנו באפשרויות, נכחו נציג המל"ל, המשנה למנכ"ל משרד התחבורה קובי בליטשטיין, ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית אמיר אסרף, מנכ"ל הרכבת מיכה מייקסנר, מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב והמשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו.

הנוסעים סובלים

מי שממשיך להיפגע עד למציאת פתרון הוא ציבור הנוסעים, שנאלץ להצטופף באוטובוסים אם אין בבעלותו רכב פרטי. המדינה איפשרה בשבועות האחרונים לשוב לעבודה בהדרגה, אך לא דאגה לדרכי התניידות. על האוטובוסים חלה מגבלה של עד 20 נוסעים, ולפיכך נרשמת צפיפות גדולה בתחנות ובמסופים.

במקום לתגבר את התחבורה הציבורית או להשיב את הרכבת לפעולה, הפתרון של שרת התחבורה החדשה מירי רגב להתמודדות עם הביקוש העולה לשימוש בתחבורה הציבורית הוא הסרת ההגבלה הבריאותית בשעות העומס.

פקקים באזור תל אביבצילום: מגד גוזני

במקביל, לא מופעלים פתרונות כמו מערכת הסעות לעובדים, או פתרונות אחרים שיפחיתו מהעומסים הצפויים.

הביקוש לתחבורה ציבורית עדיין נמוך ביחס לשגרה (פחות מ-30% לעמת לפני הקורונה), אך הבעיה תחריף ומשרדי התחבורה האוצר צריכים להיערך כבר עכשיו.

אי חידוש הרכבות השבוע הוביל לעומסים נוספים על התחבורה הציבורית. משרד הבריאות מתעקש על שלושה דברים שהתוצאה שלהם היא פקקים: 20 נוסעים לאוטובוס, 2 נוסעים לאוטו והארכת השבתת הרכבת (מהלך שיקרה עם הגבלות שהרכבת טוענת שלא תוכל לעמוד בהן).

משרד התחבורה פנה כבר לפני חודש לראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור על מנת לתגבר את התחבורה הציבורית באמצעות חברות ההיסעים, והחברות עצמן פנו למרידור בעניין בחמישי האחרון. העניין הוא שיש לתגבור כזה עלויות גדולות שהאוצר לא ממהר לאשר.

מה שיכריע הוא איזה צד יתעקש יותר ולא ברור במצב הממשלה הנוכחי מי זה יהיה.

הזיגזג בנוגע לחזרת הרכבת

המחלוקות בין משרד התחבורה לבריאות, שכללו גם מחלוקת פנימית בתוך משרד הבריאות, הגיעו לשיאן לפני כשבוע. תוכנית משרד התחבורה המקורית דיברה על פתיחת הרכבת ב-17 במאי. אלא שבחמישי האחרון החליטה המל"ל לדחות זאת ל-1 ביוני, תחת הגבלות על מספר הנוסעים בקרונות ובתחנות. שר התחבורה היוצא בצלאל סמוטריץ' טען כי מדובר בטעות, וברכבת הסבירו בשיחות פנימיות כי לא יוכלו לעמוד במגבלות מספרי הנוסעים בהיבט התפעולי.

צילום: תומר אפלבאום

החלטת המל"ל התקבלה בהתאם לעמדתו של מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב, ובניגוד לעמדת המשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו ומשרד התחבורה. גרוטו אישר לפני כשבוע את המתווה לחידוש תנועת הרכבות באופן הדרגתי, כבר ביום ראשון והפעלתה בשגרת קורונה. ואולם, שעות מעטות מאוחר יותר, בר סימן טוב הפך את ההחלטה. במכתב ששיגר למנכ"ל רכבת ישראל הבהיר בר סימן טוב: "האישור שניתן הוא למודל ההפעלה, אך לא למועד. אופיה המיוחד של הרכבת - אמצעי הסעת המונים הכולל מספר קרונות עם יציאות וכניסות רבות ומספר רב של תחנות ביניים - אינו מאפשר שליטה במספר הנוסעים ובהתקהלותם ברכבות וברציפים. חולה קורונה אחד שנוסע ברכבת יכול לגרום להדבקה של רבים ולהחזיר את מדינת ישראל שבועות אחורה".

אי הגבלת מספר הנוסעים בקרון היתה עקרון מהותי לחזרה לפעילות הרכבת מבחינת משרד התחבורה, כי מפעילי הרכבת לא יכולים לפקח טכנית על מספר הנוסעים שעולים בתחנות שונות לאורך הנסיעה. מסקירה שערכה הרכבת אחר מודלים במדינות אחרות, לא נמצאה מדינה המגבילה את מספר הנוסעים והיא ציינה זאת בחוות הדעת שהגישה למשרד התחבורה.

"ראש הממשלה החליט לעכב את פתיחת הרכבת עד 1 ביוני, וגם אז לפתוח רק קווים ישירים, ללא תחנות ביניים ועם הגבלה על מספר הנוסעים. אני סבור שזו החלטה שגויה, שאינה מאזנת נכון בין שיקולי הבריאות לצורכי המשק והתחבורה, אבל הוא ראש הממשלה והוא הנושא באחריות - וכך אנחה את הרכבת לפעול", צייץ סמוטריץ' בחמישי בלילה.

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?