ארגוני התחבורה האלטרנטיביים: "לשדרג את התחבורה הציבורית כדי לא לחזור לפקקים"

על רקע העובדה שמשרדי התחבורה והאוצר טרם גיבשו תוכנית להצלת ענף התחבורה הציבורית ומניעת החרפת המשבר התחבורתי, ארגוני התחבורה האזרחיים מציגים תוכנית אסטרטגית וקוראים ליישום שורת צעדים באופן מיידי

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פקק בנתיבי איילון
פקק בנתיבי איילוןצילום: תומר אפלבאום
אסנת ניר
אסנת ניר

תגבור מסיבי של תדירות האוטובוסים, תחבורה ציבורית חינם עד סוף המשבר, נת"צים, פיתוח רשת אופניים וחניות אופניים, קידום מהיר של תחבורה ציבורית חשמלית ושחרור תקציבי תשתית נוספים – אלה רק חלק מהמלצות צוות המומחים האלטרנטיבי לממשלה של ארגוני החברה האזרחית "אדם טבע ודין" ו"תחבורה היום ומחר".

אף שמשרד התחבורה והאוצר דנים בנושא בשבועיים האחרונים, כחודש וחצי לאחר שיאו של משבר הקורונה, הם טרם הציגו לציבור אסטרטגיית יציאה מהמשבר בתחום התחבורה. ארגוני התחבורה וחברות התחבורה הציבורית מזהירים כי ללא נקיטת צעדים מיידיים להצלת התחבורה הציבורית, צפוי משבר תחבורתי והחמרה בעומסי התנועה. נקודת המוצא בנייר העמדה שנכתב על יעל דורי, ראש תחום תכנון ותחבורה ב"אדם טבע ודין", ותמר קינן, מנהלת "תחבורה היום ומחר", היא שהצורך בגיבוש אסטרטגיית יציאה תחבורתית היא דווקא הזדמנות להחזיר את אמון הציבור בתחבורה הציבורית: "דווקא כעת, כשיש נטייה להתרחק מאנשים בכלל וממקומות סגורים כמו אוטובוס או רכבת בפרט, אפשר לקדם את התחבורה הציבורית ככלי העיקרי לניידות, במקום לחזור לפקקים הבלתי נגמרים", נכתב בנייר העמדה. "ניתן לשנות את המצב – להפוך את ההיבטים הבעייתיים בתקופה רגילה ליתרונות ולמשוך אנשים להשתמש בתחבורה הציבורית ובאמצעים המשלימים.

"זה הזמן לשדרג את התחבורה הציבורית ולא לחזור למצב הרגיל שלפני הקורונה, שהיה בלתי נסבל וקבע עבור רובנו את אורח החיים", נכתב במכתב שהעבירו באחרונה הארגונים לשר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'.

נוסף על ההצהרות העקרוניות, הארגונים מציעים שורת צעדים מיידיים ליישום, ובראשם תגבור מיידי של תדירות האוטובוסים. מעבר להכרח התפעולי של מהלך זה בתקופה שבה חלות הגבלות משרד הבריאות (עד 20 נוסעים באוטובוס), לתגבור האוטובוסים חשיבות רבה בהפיכת התחבורה הציבורית אטרקטיבית יותר בתקופה זו, שבה יותר מאי פעם, אזרחים מעדיפים להשתמש ברכב פרטי. טענת הארגונים מתחזקת בסקר שערכה אפליקציית התחבורה הציבורית מוביט בקרב 200 אלף משתמשים: בסקר נמצא כי נוחות השימוש בתחבורה הציבורית, לצד זמינותה ואמינותה, היא פרמטר מוביל בבחירת סוג התחבורה. בתשובה לשאלה "מה יעודד אותך להשתמש בתחבורה הציבורית לעתים תכופות יותר?", מספר המשיבים הגבוה ביותר (16%) השיב כי הגורם החשוב ביותר הוא תדירות הקווים.

צעד הכרחי נוסף המצוין בנייר העמדה הוא הקצאת נתיבי העדפה לתחבורה ציבורית (נת"צים) נוספים: "היכולת לתכנן את זמן ההגעה ולקצר את משך הנסיעה אף יותר מאשר ברכב הפרטי חשובה מאין כמוה, וזו הדרך להשיג זאת. כשם שערים בעולם הפכו כעת נתיבי נסיעה לשבילי אופניים או למרחב עבור הולכי הרגל, כך ניתן לעשות כיום בנוגע לנתיבי תחבורה ציבורית", נכתב בנייר העמדה. "ניתן להקצות לאוטובוסים לפחות נתיב אחד בכל כביש במסלול נסיעתם, ולשקול אפילו הקצאה כפולה ברחובות ראשיים כמו דרך בגין בתל אביב".

מחברות התוכנית האסטרטגית הנוכחית ממליצים לנצל את תקופת המשבר לטיפול בבעיה מהותית נוספת המהווה חסם לקידום התחבורה הציבורית – מחסור חמור של 5,000-3,000 נהגים. "בתקופה הנוכחית, שוק העבודה מוצף במאות אלפי מובטלים, ויש להניח כי חלק גדול מהם ישמח לעבוד כנהגים. אם משרד התחבורה ייעל את הליך הכשרת הנהגים, אפשר יהיה להפעיל כבר כיום אוטובוסים בתדירות גבוהה בהרבה מאשר במצב הנוכחי, של 50% מהפעילות בלבד". המלצה נוספת בנייר העמדה היא להיעזר בנהגים ובצי הרכב של חברות ההסעות והתיירות הפרטיות, שאינן פעילות כעת, לשימוש התחבורה הציבורית. ל-TheMarker נודע כי הצעה זו מונחת כעת על שולחנם של משרדי האוצר והתחבורה.

המלצה נוספת היא תחבורה ציבורית חינם עד לאחר משבר הקורונה. ישנן ערים בעולם המפעילות באופן קבוע תחבורה ציבורית חינם, אך קיימת מחלוקת בין המומחים בנוגע לאפקטיביות של מהלך זה.

מהלכים נוספים המופיעים בתוכנית כוללים את החזרת הרכבת לפעילות, הגברת וקידום מהיר של תחבורה ציבורית חשמלית, סלילת רשת שבילי אופניים והצבת חניות אופניים בכל מוקדי התחבורה הציבורית וסמוך למוסדות ציבור ולמרכזי מסחר גדולים. "יש מקום להציב את הולכי הרגל ורוכבי האופניים בראש סדרי העדיפות, ולהקל עבורם את ההתניידות על ידי השקעה במדרכות רחבות יותר והשלמת רשתות האופניים ביישובים השונים".

"אסור שנחזור למצב הבלתי נסבל בכבישים שניהל עבור רובנו את אורח החיים", אומרת יעל דורי, ראש תחום תכנון ותחבורה באדם טבע ודין. תמר קינן, מנכ"לית "תחבורה היום ומחר", מוסיפה כי צריך לנצל את התקופה הזו כדי להמחיש שאיכות חיינו יכולה לעלות אם נוותר על הרכב הפרטי: "ניתן למשוך ציבור חדש לשימוש בתחבורה הציבורית, שדווקא חלקים ממנו נעדרים כל אמצעי הגעה אחר גם בחיי היומיום – עובדים חיוניים, ילדים, חיילים, סטודנטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי