עד 20 נוסעים באוטובוס: "אם אתם לא חייבים - אל תסעו בתחבורה ציבורית"

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ': "כל הרציונל של פתיחת המשק מבוסס על הקפדה על ריחוק חברתי, ובאוטובוס צפוף פשוט אי אפשר לעשות את זה". ואילו צעדים מתכננים במשרד התחבורה לתקופה הקרובה?

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוטובוס של דן בתל אביב
אוטובוס של דן בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
אסנת ניר
אסנת ניר

"החזרה ל'שגרת קורונה' מציבה בפנינו אתגר מורכב וכמעט בלתי אפשרי לניהול. כדי לשמור על בריאות הנוסעים הורה לנו משרד הבריאות לא לאפשר העלאה של יותר מעשרים נוסעים בכל אוטובוס. זה בערך שליש מקיבולת של אוטובוס בשגרה. המשמעות הפשוטה היא שאנחנו צריכים להוציא שלושה אוטובוסים במקום כל אוטובוס שהוצאנו קודם לכן" - כך כתב שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לפני זמן קצר בפוסט בפייסבוק. סמוטריץ' מעריך כי המגבלה הצפויה תימשך זמן רב: "כל הרציונל של פתיחת המשק מבוסס על הקפדה על ריחוק חברתי, ובאוטובוס צפוף פשוט אי אפשר לעשות את זה".

סמוטריץ' ציין מספר צעדים הצפויים להיות מיושמים החל משבוע הבא על מנת להתגבר על בעיית צי האוטובוסים המוגבל, לצד המחסור באלפי נהגים. כיום פעילים כ-10,000 אוטובוסים וכ-16 אלף נהגים. כדי להסיע מספר נוסעים דומה לזה של לפני המשבר וברמת שירות דומה - יש צורך ב-30 אלף אוטובוסים ו-45 אלף נהגים - מחסור שאין יכולת טכנית או תקציבית לספק בעתיד הקרוב. לצד זאת, גם אילו היתה יכולת, קיימות מגבלות תשתית של רציפים, מסופים ותחנות. השר ציין כי כעת הביקושים לתחבורה הציבורית נמוכים יחסים (כ-30% ממה שהיה לפני המשבר), "ועדיין זה אתגר אדיר. בוודאי בימים כמו אתמול (חמישי) או כמו יום ראשון, שהם תמיד עמוסים מאוד".

בין הצעדים הצפויים לניצול המשאבים הקיימים, יערך שינוי ברשת הקווים בהתאם לביקושים הקיימים. כך יבוטלו קווים להם ביקוש נמוך או תצומצם תדירותם. "חלק מהשינויים במפה הם זמניים, אחרים יישארו איתנו גם אחרי המשבר פשוט כי כך המערכת תהיה יעילה יותר גם בשגרה", מציין סמוטריץ'. "מאחדים קווים שעושים מסלולים דומים. אנחנו נותנים תעדוף לקווי תעסוקה, שירותים חיוניים וכו', ופחות לקווים שבשגרה מאפשרים לנו לנסוע להורים ולחברים. זה מבאס, אבל פשוט אין לנו ברירה".

מהלך שאותו מנסים לקדם במשרד התחבורה וטרם זכה להסכמות ותקצוב ממשרד האוצר, הוא תגבור האוטובוסים על ידי חברות הסעות פרטיות, להן נהגים ואוטבוסים שאינם פעילים כעת בגלל הפגיעה בתיירות.

סמוטריץ' מציין כי 100% מצי האוטובוסים הוחזר כבר ביום שלישי (למרות הביקוש הנמוך), אך בכיר בחברת אוטובוסים סיפר ל-TheMarker כי משרד התחברה לא איפשר לחברה להפעיל באופן מלא את הקווים וכי יש נהגים ואוטובוסים שעדיין אינם פעילים.

מהלך נוסף שעדיין לא גובש סופית הוא מעבר לתחבורה חכמה. כלומר, העברת חלק מהקווים הקיימים לשיטה של מסלול חכם בהזמנה מראש באפליקציה במקום מסלול קבוע, בדומה לשירות "באבל" בתל אביב ו"תיק תק" בחיפה.

חסר בית בתחנת אוטובוס בתל אביבצילום: עופר וקנין

בנוגע לנסיעות החיילים, משרד התחבורה מנהל שיחות מול משרד הביטחון והאוצר כדי שצה"ל ידאג להסעות מסודרות מהבסיסים הביתה: "זה נכון יותר בריאותית ללוחמים, ויוריד מאוד את העומסים בתחבורה הציבורית", כתב סמוטריץ'.

לפני כחודש פורסם ב-TheMarker כי צה"ל כבר מפעיל תחבורה חכמה באפליקציה להסעות חיילים בתקופת הקורונה, שאותה הוא מתכוון להמשיך ליישם גם לאחר המשבר.

סמוטריץ' הוסיף כי יש להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, גם בתוך האוטובוס וגם בהמתנה ברציפים ובתחנות - שמירה על מרחק, עטיית מסיכות, הטענת רב קו מראש ועוד. עוד ציין כי אי אפשר לשלם לנהג במזומן. "אל תסעו בתחבורה הציבורית אלא אם אתם באמת חייבים. זו ההוראה הכי כואבת שלי אליכם. בשגרה אנחנו מאוד רוצים שתסעו בתחבורה הציבורית. עכשיו, תחת מגבלות הקיבולת, זה פשוט בלתי אפשרי".

"הסובסידיה תגדל ב-1.5 מיליארד שקל"

באשר לרכבת, זו צפויה לחזור לפעול הדרגתית החל מ-17 במאי. "רכבת ישראל תפרסם את התוכנית התפעולית בתחילת השבוע. אנחנו עדיין בדיונים עם משרד הבריאות על תנאי החזרה של הרכבת לפעילות ואני מקווה שנצליח להגיע להבנות, שמחד, ישמרו על בריאות הנוסעים, אבל מאידך, יהיו אפשריות וישימות תפעולית", כתב סמוטריץ'.

עובדים מחטאים אוטובוס בסנט פטרבורג, בשבוע שעברצילום: AFP

במשרד התחבורה מעריכים כי הירידה בקיבולת האוטובוסים הפחיתה 1.5 מיליארד שקל מתקבולי הנוסעים, "מה שכמובן מגדיל אוטומטית את תקציב הסובסידיה, שעומד על סכום אסטרונומי של כמעט עשרה מיליארד שקל בשנה, במיליארד וחצי שקלים נוספים", כתב סמוטריץ'. "זאת מבלי לכלול את מאות מיליוני השקלים שיהיה צורך בהם לתגבור האוטובוסים, ועשרות מיליונים להפרדה בין הנהג לנוסעים, לפיצוי הנוסעים שרכשו רב קו או חופשי שנתי.

סמוטריץ' הוסיף: "אני מאמין שכל שקל שנשקיע היום בתגבור ושיפור התחבורה הציבורית, כדי שתוכל לתת מענה למקסימום אנשים, יחזור אלינו בתועלות משקיות עם ריבית דריבית. ולהיפך, אם לא נצליח להביא את התחבורה הציבורית לאופטימום סביר בחודשים הקרובים ונחזיר אנשים לרכב הפרטי - יהיה לנו מאוד קשה להחזיר לאחור את הרגלי ההתנהגות שלהם וזה יעלה למשק המון כסף. ועדיין אי אפשר להתעלם ממגבלות התקציב והגירעון. זה שיח מורכב מאוד שאנחנו מנהלים עם משרד האוצר".

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב