דווקא בתקופת משבר: עיריית תל אביב תפסיק את פעילות תל אופן

בשל ירידה בפעילות בשנים האחרונות, העירייה החליטה להקדים את מועד סיום החוזה עם החברה המפעילה לאוגוסט 2020 ■ בעירייה מציינים כי נבחנת מסגרת לפעילות של אופניים חשמליים שיתופיים, שבאמצעותם תתאפשר נסיעה למרחקים ארוכים יותר

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון חולדאי וישראל זינגר על אופניים של תל אופן
רון חולדאי וישראל זינגר על אופניים של תל אופןצילום: שלומי מזרחי
אסנת ניר
אסנת ניר

עיריית תל אביב-יפו החליטה על הפסקת פעילות מערך תל אופן בעיר באוגוסט 2020. הסיבה: ירידה בפעילות בשנים האחרונות, בעקבות מעבר משתמשים רבים לאופניים וקורקינטים חשמליים, חלקם שיתופיים. חוזה הפעלת המערך היה אמור להסתיים בינואר 2021, אך ירידה זו, לטענת העירייה, הובילה להחלטה להקדים את סיום ההתקשרות בכמה חודשים.

העירייה ניהלה משא ומתן עם מפעילי תל אופן בחודשים האחרונים - FSM שירותי קרקע,שמוחזקת על ידי פרידנזון (45%), איתן שמיר (45%) ודני שפילמן (10%) - ונבחנו שתי אפשרויות נוספות מלבד ביטול המערך. הראשונה היתה מעבר לצי אופניים חשמליים הכולל 2,200 כלים, על מנת לעלות את האטרקטיביות שלהם. אמנם מדובר בכלים חשמליים, אך מהירותם ממותנת משום שמופעלים על ידי דיווש ודינמו. חלופה נוספת שנשקלה היא החלפת חצי מהמערך. בשני המודלים העירייה משקיעה בהחלפת המערך, אך לא בסבסוד השימוש בו לאחר מכן, כפי שמתקיים כיום.

מקור המקורב לעירייה מספר כי ההתנהלות בפרויקט תל אופן לוותה בסדרה של טעויות מתחילת פעילותו. החל מבחירת דגם מיושן וכבד שלא קיים בשום מקום אחר בעולם, דרך מימון ציבורי של 100% ללא שום ספונסר מסחרי, וכלה בחוסר עדכון ורצון להכנסת חדשנות למערך. בנוסף, לדבריו, פרישת העמדות נעשתה ברובה על חשבון המדרכה ולא במקום חניה, נעשה שימוש בטנדרים מזהמים לתחזוק הכלים, במקום באופני משא חשמליים, ועוד ליקויים רבים. היעדר העדכון והחדשנות גרמה לנטישת משתמשים: עם כניסת Mobike ו-Bird לפני כשנה וחצי לפעילות ירדו היקפי השימוש ב-70%. בחינת שדרוג המערך לאופניים חשמליים לא נשקלה עד לאחרונה, אף שהוצעה פעמים רבות בעבר. עם זאת, מציין אותו מקור, כי קיומו של מערך אופניים שיתופיים הוא שירות הכרחי והיה צריך לבחון יצירת מערך נכון יותר על פני ביטולו.

נחמן שלף, מומחה תחבורה עולמי ומנכ"ל תובנות תחבורה, מציין כי מערך אופניים שיתופיים חיוני לקיום מערך תחבורה בר קיימא בערים, אך הוא לא חייב בהכרח להיות מופעל על ידי תל אופן. לדבריו, מערך קורקינטים או מכוניות שיתופיות אינו תחליף לקיומו של מערך אופניים שיתופיים מתפקד עם שירות יעיל, וקיומו הכרחי בייחוד בישראל, שבה אין תחנת רכבת במרחק הליכה מהבית.

תחנה להשכרת תל אופן צילום: אלון רון

גורם בענף מתח ביקורת על כך שדווקא בתקופת הקורונה, שבה אמצעי ההתניידות בתחבורה הציבורית מוגבלים גם לאחר החזרה לשגרה, העירייה מבטלת אמצעי התניידות מסובסד. בעירייה מציינים כי נבחנת מסגרת לפעילות של אופניים חשמליים שיתופיים שבאמצעותם תתאפשר נסיעה למרחקים ארוכים יותר בגוש דן. היום כבר פועלות חברות פרטיות של קורקינטים שיתופים בעיר, אך אלה אינם מסובסדים ויכולת השליטה של העירייה על פרישתם בעיר מוגבלת יותר. בנוסף, העירייה לא ביטלה את מיזם הנסיעות במכוניות פרטיות - אוטותל, שעולה לעירייה עשרות מיליוני שקלים בשנה, וייתכן שמגדיל את עומסי התנועה. זאת, מבלי לקחת בחשבון את שווי שטחי החניה הציבורית שהרכבים של המערך תופסים, שעלותם מסתכמת ב-4-3 מיליון שקל בכל שנה.

מערך השכרת האופניים תל אופן פועל בתל אביב מ-2011, במטרה להפוך את האופניים לכלי תחבורה מרכזי בעיר. כיום פרושות כ-186 תחנות עגינה בהן כ-1,860 אופניים. במשך כמה שנים היו גם תחנות עגינה ברמת גן ובגבעתיים. על פי סקרים שערכה העירייה, בעשור האחרון הוכפל השימוש באופניים בעיר וכ-65 אלף תושבים משתמשים באופניים ובקורקינטים כאמצעי תחבורה מרכזי. בתל אופן עצמו בוצעו עד היום כ-14 מיליון נסיעות.

הכנסות FSM נפגעו מאז כניסתם לפעילות של הקורקינטים השיתופיים בעיר, שהבולטים שבהם הם Bird ו-Lime. מספר מנויי תל אופן צנח מ-15.5 אלף בסוף 2014, ל-8,600 בסוף 2016, ול-4,100 בסוף 2018.

היעד שקבעה לעצמה העירייה הוא העלאת מספר הנסיעות באופניים וקורקינטים עד 2025 ל-20% משיעור הנסיעות בעיר. כיום, שיעור השימוש בכלים אלה אינו עולה על 10%. מלבד הכלים, אמצעי מהותי להגעה ליעד זה הוא הקמת מערך שבילי אופניים ופרויקטי תשתית תומכים.

בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker כי העירייה מתכננת לסלול במהלך 2020 כ-20 קילומטר נוספים של שבילי אופניים בעיר, וכי העבודות על שבילי האופניים הואצו בשבועות האחרונים, על רקע מיעוט תנועת כלי רכב והולכים. אלה כוללים שבילי אופניים ברחובות לוין קיפניס, שארית ישראל, ח"ל, דוד אבידן, אופנהיימר, טאגור, שלונסקי, בירנית, וינגייט, יד המעביר, שלום אש ועוד.

ב-F.S.M מביעים צער על החלטת העירייה לסגור את מערך התל אופן. "מדובר בהחלטה שגויה, בוודאי על רקע המצב הכלכלי, שמחייב פרויקט זמין זול ומסובסד לתושבי העיר והמבקרים בה. בשנה האחרונה, כדי ליישר קו עם צורכי השוק, נערכו ב-F.S.M להסבת המערך לאופניים חשמליים והתאמת המערך לעידן הנוכחי ולביקוש שנוצר לאופניים שיתופיים חשמליים. הסבת המערך לחשמלי היתה כרוכה בהשקעה חד-פעמית של העירייה, ועלויות התחזוקה והתפעול תהיינה מושתות כולן על F.S.M. באופן הזה גם העירייה וגם התושבים היו נהנים מפרויקט אמין, ידידותי, בטוח וזול.

"הפרטת השירות הציבורי והכנסת גורמים מסחריים לשוק תייקר מאוד את עלויות השימוש לצרכן ותפחית באופן חד את זמינות הכלים בשכונות העיר. ברור שלא ישתלם כלכלית למפעיל פרטי להחזיק מערך אופניים בפריסה בכל העיר ובאזורים שהשימושים בהם נמוכים.

"תל אביב היא העיר הראשונה בעולם שמבטלת את מערך השירות הציבורי, והולכת להסתמך על גורמים פרטיים שעד כה לא הוכיחו איתנות פיננסית ויציבות תפעולית, ויכולים להיעלם בכל רגע כפי שראינו עם מספר חברות בתחום. אנו מקווים שהחלטת העירייה אינה סופית, והיא רק תוצאה של המצב הכלכלי הקיים כרגע במשק - וברגע שהמשק יחזור לפעילות מלאה יוחזר גם פרויקט תל אופן שהפך לחלק בלתי נפרד מהעיר והשירות העירוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"