רכבת ישראל: הושלם חישמול הקו המהיר מירושלים לתחנת סבידור בתל אביב

אחרי תפקוד לקוי של שנים, חברת סמי הספרדית האיצה את החישמול, והוא הסתיים כחודשיים לפני התאריך המעודכן שמסרו ברכבת ■ כעת מתקיימות נסיעות מבחן, במטרה לפתוח את הקו ביוני הקרוב

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניסוי של הקו המהיר לירושלים
ניסוי של הקו המהיר לירושליםצילום: עופר וקנין
אסנת ניר
אסנת ניר

רכבת ישראל עידכנה הבוקר (א') כי הושלמה תשתית חישמול הקו המהיר מירושלים לתחנת סבידור בתל אביב. המשמעות: הרכבת בקו המהיר תוכל לנסוע כעת ישירות מירושלים עד תחנת סבידור ובחזרה (כיום מסתיים הקו בתחנת ההגנה). לפי התוכנית המקורית, הקו אמור להגיע עד הרצליה. לטענת אנשי הרכבת, חישמול קטע זה תוכנן להסתיים ביוני השנה, אולם רכבת ישראל וחברת סמי הספרדית האיצו מאוד את פעילות החישמול והקדימו את סיום התשתית בחודשיים.

כעת מתקיימות נסיעות מבחן, במטרה לפתוח את הקו ביוני הקרוב (בהנחה שהרכבת תשוב לפעול). במסגרת הפרויקט, המסילות ל-13 קווי רכבת (12 קווים קיימים נוסף על הקו לירושלים) אמורים לעבור הסבה להנעה חשמלית.

ביחס לתמונת המצב שהוגשה לממשלה לפני כשנה, והציגה פיגורים ניכרים בפרויקט בעקבות שרשרת של כישלונות של משרד התחבורה ושל רכבת ישראל בעשור האחרון, אכן מדובר בהקדמה מהותית בלוחות הזמנים. לפי תמונת המצב שהוצגה בדיונים פנימיים, צפי הסיום ל-13 הקווים היה 2029. עם זאת, כאשר בוחנים את לוחות הזמנים המקוריים שנחתמו מול החברה המבצעת סמי ב-2015, הקו מירושלים היה אמור כבר להגיע עד הרצליה בשלב הזה, והפרויקט כולו היה אמור להסתיים ב-2021. אף שהתחזית לעיכוב של שמונה שנים (2028) הוצגה בדיוני ממשלה פנימיים, בדו"ח הכספי של החברה ל-2018 מצוין יעד סיום אחר – 2023. ההסבר לכך מבחינת החברה הוא כי הדו"ח התבסס על תוכניות שאושרו בממשלה, בטרם אישרה את הדחייה.

הסיבה להקדמה היחסית בלוחות הזמנים לחישמול המסילה עד סבידור (מיולי לאפריל) היא האצה ניכרת בקצב העבודות, כתוצאה מאישור משרד התחבורה להגדלה ניכרת של זמן העבודות על המסילה ומפיקוח הדוק יותר על עבודות הקבלנית הספרדית. מדובר, בין היתר, בדרישה להקצות לפרויקט מספר רב יותר של עובדים, של מנהלי פרויקטים ושל מיכון, בצד יצירת תמריצים חדשים לסיום העבודות, בהם התחשבנות כספית בכל סיום מקטע, ולא רק עם סיום העבודות על הקו כולו.

לפני חודשים ספורים פורסם ב-TheMarker כי משרד התחבורה והרכבת תיכננו להוציא חלק מתכולת הפרויקט הענק, שמתוקצב ביותר מ-12 מיליארד שקל, לשתי קבלניות נוספות שהתמודדו במכרז המקורי מלפני כשש שנים – סימנס ואלסטום, בהליך מקוצר וללא מכרז. אחד התומכים בהחלטה היה יו"ר הרכבת שהודיע באחרונה על עזיבתו, דן הראל, שסבר כי ההחלטה מלכתחילה לתת את הפרויקט לחברה אחת בלבד היא טעות מבחינת ניהול סיכונים בחברה.

מנכ"ל רכבת ישראל, מיכה מייקסנרצילום: יורם רשף

החלטת הרכבת להשאיר בסופו של דבר את הפרויקט בידי סמי בלבד, היוותה את המחלוקת המקצועית העיקרית שהביאה לעזיבתו.

לפני כשבוע וחצי הודיעה הרכבת כי הממשלה אישרה מתווה להאצת חשמול המסילות, לאחר חודשים של משא ומתן עם סמי, מתווה שכולל תוספת של חצי מיליארד שקל לקבלנית המבצעת. התוספת ניתנה אף שתפקודה של סמי סבל מליקויים רבים, שהובילו לעיכוב של שלוש שנים לפחות. לפי המתווה, סמי תמשיך לעבוד על כלל הקווים המיועדים לחישמול, תוך הגדלה ניכרת של כוח העבודה, והיא אף תוכל לגייס קבלני משנה מטעמה. לא מדובר בהגדלת תקציב הפרויקט הכולל (12 מיליארד שקל), אלא בהגדלת התשלום לסמי, שעד היום ניצלה כרבע בלבד מהתקציב שניתן לה.

לטענת מנכ"ל הרכבת הנוכחי, מיכה מייקסנר, שהוביל את ההחלטה להשאיר את סמי כקבלן העיקרי, ההחלטה להשאיר את הפרויקט בידי סמי נבעה מהרצון לחסוך זמן רב נוסף עד לתחילת ביצוע הפרויקט על ידי הקבלניות החדשות, ולשמור על רצף העבודות. זמן העיכוב המוערך (כשלוש שנים) נובע בין היתר מתהליך החתימה על החוזה, מהיערכות טכנית ומסטטוטוריקה. בנוסף, לטענת הרכבת, שוקמו יחסי האמון בין הרכבת לבין המבצעת וחל שיפור ניכר בקצב העבודות שהפגינה. החלטה זו זכתה לגיבוי משרד התחבורה והחשב הכללי במשרד האוצר.

הרכבת ומשרד התחבורה הגדירו פעמים רבות את הפרויקט כחשוב וכמורכב ביותר בחברה היום, שיקדם את הרכבת ל"עידן של אנרגיה נקייה יותר ושל רכבות חדשניות ומהירות יותר, אשר יחליפו בהדרגה את צי הרכבות המופעל בעשורים האחרונים". בשבוע שעבר קיבלה הרכבת תוספת תזרימית של 250 מיליון שקל להאצת הפרויקט בתקופה זו, שבה המסילות פנויות לעבודות.

בסוף השנה צפוי להגיע משלוח קרונועים חשמליים מצומצם לצד משלוח גדול יותר של 24 מערכים (שישה קרונות בכל אחד מהם) ב-2021 שהוזמן מ"סימנס". אם הרכבת לא תשתמש בהם, הקנס שתטיל סימנס על אפסונם הוא 150 מיליון יורו לשנתיים. האפסון לשנתיים הוא המינימום כי זו לא תקים תשתית אפסון לזמן קצר יותר.

מנכ"ל רכבת ישראל לשעבר, דן הראל. מחלוקות לגבי פרויקט החישמול היו מהסיבות העיקריות לעזיבתוצילום: מגד גוזני

יש לציין כי משלוח של 27 קטרים אמור להגיע במהלך השנה הקרובה מחברת בומברדיה, שבשל יחסי עבודה רציפים וטובים עם הרכבת יש בחוזה עמה דרגות חופש גבוהות יחסית, והיא אינה גובה תשלום של קנסות על עיכובים בהזמנה. במסגרת ההסכם עם בומברדיה, זו הרכבת תקבל את הקטרים עד 2022.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"