הרפורמה במוניות נדחתה שוב - הפעם בגלל הקורונה

חברות המונים ביקשו לדחות את הרפורמה בטענה כי יתקשו להחליף את המונים בימים אלה ■ המהלך יידחה בינתיים עד ל-20 במאי

מוניות בתל אביב
מוניות בתל אביבצילום: אייל טואג

הרפורמה בתעריפי המוניות, שנדחתה כבר כמה פעמים מאז אפריל 2019, תידחה שוב - ל-20 במאי 2020. הפעם הנימוק הרשמי הוא משבר הקורונה.

אתמול (ד') עודכנו תעריפי הנסיעה במוניות, לפי מבנה התעריפים החדש - אבל התעריפים המעודכנים יחולו רק לאחר כניסתה לתוקף של הרפורמה. לראשונה עודכנו התעריפים באופן אוטומטי לפי סל העלויות שנקבע, ללא צורך בחתימה של שרי התחבורה והאוצר על צו מחירים. עדכון דומה אמור להיעשות אחת לשנה.

אלא שעדכון התעריפים הוא רק חלק אחד מהרפורמה. חלקה המהותי - שיטת החישוב החדשה למחירי הנסיעה - היתה אמורה להיכנס לתוקף ב-8 באפריל, אבל כעת מתברר, לפי מידע שהגיע ל-TheMarker ועל פי פרוטוקול הדיון בוועדת המחירים, שזו תידחה שוב ל-20 במאי. ועדת המחירים המליצה לשרי האוצר והתחבורה לדחות אותה בחודש וחצי נוספים, ואלה צפויים לאשר זאת.

בישיבה שערכה ועדת המחירים עלה כי החל באמצע מארס קיבלה הוועדה פניות מחברות המונים בבקשה לדחות את מועד הכניסה לתוקף של הרפורמה. בחברות טענו כי שינוי התעריפים מחייב את נהגי המוניות להגיע פיזית לסניפים, לצורך עדכון המונה שברשותם - וכי הדבר בעייתי בתקופה זו, בגלל משבר הקורונה. פניות לוועדה התקבלו גם מנהגי מוניות, בבקשה להאריך את תקופת המעבר לשיטת התעריפים החדשה.

חברות המונים ציינו בפני הוועדה כי בעקבות התפשטות נגיף קורונה והמגבלות וההנחיות השונות של משרד הבריאות, צומצם כוח האדם בסניפי החברות ושעות פעילותן, ומגבלות ההתקהלות יקשו לבצע את העדכונים הידניים בפרק הזמן הקבוע בצו. אחת מחברות המונים אף ציינה כי לאחר שאחד מעובדי החברה נדבק בנגיף - נדרשו יתר העובדים בסניף הרלוונטי להיכנס לבידוד, מה שגרם להשבתה של כמה ימים בפעילות בסניף זה.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

שירותי המוניות הוגדרו בתקופה הזאת כשירות חיוני, והמוניות ממשיכות לפעול, אך מוגבלות להסעת נוסע אחד בלבד. בהתאם לכך, חברות המונים מוגדרות כשירות תומך לשירות חיוני - ועל כן רשאיות להמשיך לפעול.

הרפורמה בתעריפים כבר נכנסה לתוקף בתחילת 2020, לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו התערב, ולמעשה ביטל את כניסתה לתוקף ודחה אותה עד לאחר הבחירות משיקולים פוליטיים. נהגי המוניות ידעו מראש על כניסת הרפורמה לתוקף, והיו אמורים להחליף את המונים שברשותם, אך רבים מהם בחרו שלא לעשות זאת באותו המועד. מספר המוניות שהמונה בהן עדיין לא עודכן הוא 15 אלף מתוך 25 אלף בעלי רישיון למונית.

ביסוד הרפורמה מעבר לשלוש דרגות של תעריף, במקום שתיים הנהוגות כיום, ושינוי שיטת התמחור. לאחר יישומה, ייקבע מחיר הנסיעה לפי נוסחה שבה מוענק משקל קבוע למרחק הנסיעה וגם למשכה. השינוי צפוי להביא לירידה של 6.5% בממוצע במחירן של הנסיעות הבין-עירוניות, אך גם להתייקרות של 13% בממוצע בנסיעות העירוניות. עם יישום הרפורמה יבוטל מחירון הנסיעות הבין-עירוניות, ומחיר הנסיעה גם בנסיעות כאלה ייקבע לפי המונה בלבד.

ועדת המחירים - שתומכת בדחייה, בניגוד להתנגדויותיה הקודמות הנחרצות לעיכובה - קבעה בעבר, כשנהגי המוניות הציגו בפניה טיעונים בעד ביטול הרפורמה או דחייתה, כי "אין כל מקום לשנות את ההמלצה המקצועית שעל בסיסה הותקנו צווי הפיקוח". עוד קבעה לפני כחודש כי "די היה בהוראת המעבר שהוארכה עד תחילת מארס, והעובדה כי נהגי מוניות מסוימים בחרו שלא לעדכן את המונים אינה מהווה טעם כשלעצמו להארכת תקופת המעבר".

עמדה זו הוצגה באופן ברור לשרי האוצר והתחבורה. התנגדות זו לא מנעה מנתניהו לעקוף את המלצות הוועדה ולדחות את יישומן בעקבות לחץ מצד נהגי המוניות, שלהם כוח פוליטי במרכז הליכוד. שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', אף התבטא בגלוי בכמה הזדמנויות וטען כי אילו הדבר היה תלוי בו - לא היה דוחה את הרפורמה, אך נאלץ לעשות זאת בגלל החלטת נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"