נתניהו חילק הבטחות לנהגי המוניות - אך רפורמת התעריפים אושרה

בעקבות מחאות מצד נהגי מוניות, שטענו כי המעבר לשיטה החדשה יפגע בפרנסתם ואיימו שלא יצביעו לליכוד, הורה נתניהו לדחות את הרפורמה ולבחון אותה מחדש ■ השבוע, כשהבחירות כבר מאחוריו - הרפורמה אושרה

אסנת ניר
אסנת ניר
נתניהו, בשבוע שעבר
נתניהו, בשבוע שעברצילום: בלומברג
אסנת ניר
אסנת ניר

השבוע, רגע אחרי הבחירות, אושרה סופית הרפורמה לשינוי תעריפי המוניות על ידי שר האוצר, משה כחלון, ושר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', שתיכנס לתוקף ב-8 באפריל. חלקה השני של הרפורמה, שייאפשר נסיעה שיתופית במונית, עוד לא נראה באופק.

הרפורמה יועדה להיכנס לתוקף בתחילת השנה, אך בעקבות מחאות מצד נהגי מוניות, שטענו כי המעבר לשיטה החדשה יפגע בפרנסתם ואיימו שלא יצביעו לליכוד, הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפני כחודשיים, לדחות את הרפורמה ולבחון אותה מחדש. "עלו טענות על פערים מרכזיים בנתונים שעל בסיסם גובשה הרפורמה", נמסר מטעם לשכת ראש הממשלה, "ולכן יש לקיים בחינה מקצועית נוספת של מרכיבי התוכנית".

היה ידוע מראש שהיה מדובר בהבטחת בחירות. נתניהו אינו יכול, מטעמים משפטיים, לבטל את הרפורמה שנקבעה על ידי ועדת המחירים, ולכן דחה אותה בחודשיים בלבד - תקופת זמן שמספיקה כדי לצלוח את הבחירות ולהשתיק עד אז את נהגי המוניות, שלהם כוח פוליטי רב.

מלבד נסיעה בנת"צים, נהנים כיום נהגי המוניות מהטבות כלכליותצילום: אייל טואג

באיגוד המוניות חברים 6,000 נהגי מונית, מתוך כ-25 אלף מחזיקי רישיון. רבים מחבריו פקודים לליכוד. בעבר נשמעה הטענה שהיו אלה חברי האיגוד שמנעו את כניסת אובר לישראל, בתקופת כהונתו של ישראל כ"ץ כשר תחבורה.

נתניהו, סמוטריץ' וכחלון נימקו את ההחלטה לדחות בחודשיים - שבאופן לא מקרי חלים בתקופה שלאחר הבחירות - את יישום שיטת התעריפים החדשה ברצון "לאפשר את המשך השיח עם נציגי נהגי המוניות ובחינת אופן יישום הרפורמה". בראיונות ברדיו לאחר החלטת נתניהו הודה סמוטריץ' שהוא מתנגד לדחיית הרפורמה, וכי נתניהו אילץ אותו לעשות כך.

הדחייה היתה מנוגדת להמלצות ועדת המחירים, שהמליצה על הרפורמה המשותפת למשרדי האוצר והתחבורה מ-2016. בין היתר, היא המליצה לשנות את חישוב תעריף הנסיעה, כך שהנוסעים יוכלו לשער את העלות מראש ברמת דיוק גבוהה. ההחלטה על הדחייה פגעה בציבור הנוסעים - שנאלץ להמשיך לשלם יותר.

הרפורמה במחירי המוניות כוללת מעבר לשלושה תעריפים, במקום שני תעריפים הנהוגים כיום, ושינוי בשיטת התמחור. לאחר יישומה ישוקלל זמן הנסיעה בחישוב המחיר גם בנסיעות של פחות מ-19 ק"מ. השינוי צפוי להביא לירידה של 6.5% במחירן של הנסיעות הבינעירוניות, אך גם להתייקרות של 13% במחיר הנסיעות העירוניות. הרפורמה כוללת גם ביטול של מחירון הנסיעות הבינעירוני, ומעבר לשימוש במונה בלבד לצורך קביעת מחיר הנסיעה.

העניק זיכיון. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'צילום: נעם ריבקין פנטון /

נהגי המוניות הגיבו בסקפטיות להצהרות נתניהו בעבר. גם כעת הם מביעים מחאה. "אף אחד לא מאמין לו", אמר הבוקר נהג מונית ל-TheMarker. "הוא מנסה קודם לסדר לעצמו את הכיסא, והנהגים מאבדים אמון".

החשש המשמעותי - אובר

החשש המשמעותי של נהגי המוניות נובע ממהלך שמתרחש מאחורי הקלעים - כניסתה של אובר לישראל - מהלך שנתניהו וכן רשות התחרות הביעו בו תמיכה פומבית מספר פעמים בעבר. גם סמוטריץ' גילה נכונות לאפשר חלקים בשירות השיתופי של אובר, או לאשר את פעילותה באזורים בפריפריה שבהם אין בעיית פקקים.

אובר נכנסה לפעילות מוגבלת בישראל עם שירות המוניות אובר איקס (UberX) ב-2014, ומאז נחסמה מלחדור לשוק בעקבות התנגדותו הנחרצת של כ"ץ. לאובר, בניגוד למתחרתה ליפט, יש נציגות ישראלית מזה חמש שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר