מהלומה לנצבא: בית המשפט ביטל פינוי אגד ממתחמי תחבורה ציבורית

נצבא הודיעה לאגד לפני ארבע שנים על ביטול הסכמי המסגרת ודרשה לפנות בתוך שנתיים 13 תחנות מרכזיות, מסופים, חניונים ומוסכים ■ בית המשפט קיבל את טענת אגד שהסכמי המסגרת בוטלו שלא כדין ובחוסר תום לב, ובכך מנע פגיעה בשירותי התחב"צ לנוסעים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנה מרכזית אגד בקרית שמונה
תחנה מרכזית אגד בקרית שמונהצילום: ירון קמינסקי
אסנת ניר
אסנת ניר

בית המשפט ביטל את דרישת נצבא מאגד לפנות 13 מתחמי תחבורה ציבורית ברחבי הארץ. פינוי המתחמים היה עלול לפגוע בנוסעי התחבורה הציבורית, כשמתחמים המיועדים לשרת אותם היו נמסרים לנצבא.

נצבא הודיעה לאגד לפני ארבע שנים על ביטול הסכמי המסגרת מ-1995 המתחדשים כל 10 שנים ודרשה מאגד לפנות בתוך שנתיים 13 תחנות מרכזיות, מסופים, חניונים ומוסכים: תחנות מרכזיות בקרית שמונה, חדרה, אשקלון וכרמיאל; וחניונים בירושלים (תלפיות, גונן), ברחובות, בנתניה, מחסן מרכזי בחולון, מפעל הייצור הארצי בחולון, וחניון ומוסך בנוה שאנן בחיפה.

חוסר תום לב

אגד פנתה לבית המשפט באמצעות עו"ד ארנה קדר ממשרד כספי ושות', ועו"ד דעה קומם שטיין, וטענה שהדרישה להתפנות מהנכסים חסרת תוקף. השופטת הדס עובדיה מבית המשפט המחוזי בלוד, קיבלה את טענת אגד שהסכמי המסגרת בוטלו שלא כדין: "השטחים המושכרים שבמוקד המחלוקת הם נכסים ייחודיים שייעודם להפעלת התחבורה הציבורית, ולכן קשה אם בכלל ניתן למצוא להם תחליף", ציינה השופטת. "מדובר בנכסים מיוחדים מבחינה תכנונית ומשפטית עקב תפקידם בשירות התחבורה הציבורית. ביטול הסכמי המסגרת שלא כדין מבלי לספק לאגד דיור חלופי, מהווה הפרה של הסכמי המסגרת".

אמנם, לפי ההסכם המקורי, נצבא רשאית להודיע לאגד על סיום תקופת השכירות בכפוף ל"המצאת סידור חלוף", אך הודעת הביטול נעשתה, לפי קביעת בית המשפט, שלא בתום לב: "ביטול הסכמי המסגרת ודרישתן של הנתבעות מאגד לפנות את כל המושכרים התחבורתיים, בניגוד להוראות ההסכמים, תוך התעלמות מהכוונה המשותפת של הצדדים שהמושכרים ישמשו לצרכי התחבורה הציבורית בישראל, ומבלי להקצות לאגד נכסים חלופיים, מהווה להבנתי הפרה של חובת תום הלב והסולידריות הנדרשת מהנתבעות כמתקשרות בחוזי יחס, לפעול לקיום ההסכמים שנועדו מלכתחילה להיות הסכמים ארוכי טווח, ולא לחתור תחתיהם להביא להכחדתם"

התחבורה הציבורית לא תיפגע. התחנה המרכזית בירושליםצילום: מיכל פתאל

רם כספי העיד

נצבא הוקמה לפני למעלה מ-70 שנה (1945) כחברת בת של אגד, במטרה לדאוג להחזקת נכסים שישמשו את אגד להפעלת התחבורה הציבורית. שטחי אגד הועברו לנצבא ב-1966, כשמוזגה פעילות אגד עם פעילות "המקשר", שהייתה באותה עת האגודה השיתופית שהפעילה את התחבורה הציבורית בירושלים, וסבלה מקשיים כספיים. ב-1984 מכרה אגד את כלל מניותיה במפעלי תחנות לנצבא, שהפכה להיות חברת האם של מפעלי תחנות.

ב-2006 נרכשה השליטה בחברת נצבא על ידי חברת איירפורט סיטי, וכך קיבלה שטחים אלו לידיה. במסגרת ניהול התיק העיד מטעם אגד גם עו"ד רם כספי, שניסח את הסכם המסגרת ב-1995 עם עו"ד אורי ברימר (מטעם מפעלי תחנות).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר