דירוג השירות בתחבורה הציבורית: דן ומטרופולין בתחתית הרשימה

משרד התחבורה פירסם את דירוג מפעילי האוטובוסים בחציון הראשון של 2019 - שחשף כי החברות הקטנות מדייקות יותר ■ ואולם לאזור שבו עובדת המפעילה יש השפעה ניכרת על הציון

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוטובוס דן
אוטובוס דןצילום: עופר וקנין
אסנת ניר
אסנת ניר

משרד התחבורה פירסם את דירוג מפעילי האוטובוסים בחציון הראשון של 2019: דן ומטרופולין נמצאות בתחתית הרשימה, ואילו החברות הקטנות בראש.

הציון עבור כל מפעיל מורכב ממדד חריגה תפעולית - עמידה בלוחות הזמנים ומספר הנסיעות שהגדיר המשרד לקו ומשביעות רצון בסקר נוסעים. ככל שהציון גבוה יותר, החריגה של המפעיל רבה יותר ושירות גרוע יותר לנוסע. כלומר, ציון גבוה משמעותו מספר איחורים רב וחוסר שביעות רצון מצד הנוסעים.

דן זכתה לציון החריגה הגבוה ביותר - 4.22. אחריה מטרופולין (3.45) וקווים (2.81). במקום הרביעי בדירוג הלא מכובד סופרבוס (2.75) ואחריה גלים (2.63). הממוצע הארצי הוא 2.52.

במקום הטוב ביותר בדירוג - עם ציון של 1.32 - נמצאת ש.א.מ, הפועלת בנצרת. ואולם זו החברה היחידה שבה לא ביצע משרד התחבורה בקרה אלקטרונית מלאה של כלל הנסיעות, אלא מדידה המתבססת על נתונים בתחנות המוצא בלבד. החברה הבאה אחריה היא נתיב אקספרס (1.51), הפועלת בגליל.

אוטובוס של חברת מטרופולין. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלון רון

הציונים האלה משמשים את משרד התחבורה לבחירת זוכות במכרזים עתידיים על על הפעלת תחבורה ציבורית באזור שונים, המתרחש אחת ל-5 שנים. ואולם יש להתייחס בהסתייגות לציון הכללי שניתן לכל מפעיל, משום שרמת הדיוק והאמינות באזורים שבהם יש עומס תנועה רב יותר תהיה באופן מובן נמוכה מאזורים שאינם מאופיינים בעומסי תנועה.

בנוסף לכך, יש פרמטרים המשפיעים על אמינות השירות, כמו מצב התשתיות ומספר נתיבי ההעדפה לאוטובוסים באזור. על מנת לקבל תמונה אמינה יותר של דירוג המפעיל, יש להסתכל על הפערים בין אשכולות אזוריים שונים בארץ של אותו מפעיל.

כך ניתן לראות כי החברה שדורגה ברמת השירות והאמינות הנמוכה ביותר במדד - דן, הפועלת באזור מטרופולין תל אביב הפקוק, שבו שיבושים ועומסים כתוצאה מעבודות הרכבת הקלה, קיבלה דירוג טוב יותר באזורים שבהן פועלות החברות הבנות שלה - דן באר שבע ודן בדרום - 1.83 ו-2.2 בהתאמה.

הפערים באים לידי ביטוי גם באגד, שדורגה במקום 10 מתוך 15, עם הציון 1.9. אגד פועלת באשכולות אזוריים רבים בארץ והפער ניכר ביניהם. בירושלים נתוני רמת השירות בירושלים הם בין הגרועים, ואילו באזורים אחרים כמו חדרה והקריות, רמת הדיוק טובה יותר.

אוטובוסים בירושליםצילום: תומר אפלבאום

אף על פי כן, למפעיל יש אחריות על פרמטרים נוספים בציון, שאינם תלויים בעומסים, ובהם אי ביצוע נסיעות שהיו מתוכננות במסגרת התחייבות החברה מול משרד התחבורה ושביעות הרצון של הנוסעים. נתוני אי ביצוע מושפעים בין היתר מבעיית המחסור החומרה בנהגים של כ-3,000 איש. המחסור חמור משמעותית במרכז הארץ. זו סיבה נוספת לכך שרמת הביצוע של דן בבאר שבע והדרום גבוהה יותר מבמרכז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט