700 מיליון שקל, בפטור ממכרז: החניון של הנתיב המהיר יוכפל, שאטל נוסף ייצא למרכז ת"א

הפרויקט - שמתעכב 7 שנים - אמור להכפיל את מספר המקומות בחניון הנתיב המהיר - שלא עומד בעומס ■ ההסכם קובע כי חברת שפיר צריכה לסיים את הבנייה בתוך 3 שנים

אסנת ניר
אסנת ניר
חניון הנתיב המהיר בשפירים. בשל הביקוש הרב תיבנה קומה שנייה
חניון הנתיב המהיר בשפירים. בשל הביקוש הרב תיבנה קומה שנייהצילום: רודי אלמוג
אסנת ניר
אסנת ניר

החשב הכללי אישר אתמול (ג') להעביר 690 מיליון שקל לחברת הבנייה שפיר, בפטור ממכרז, לשם הקמת הקומה השנייה של חניון שפירים (חניון הנתיב המהיר). הפרויקט אמור להכפיל את מספר מקומות החניה, והוא מתעכב כשבע שנים.

שפיר היא בעלת הזיכיון במקום, והיא זו שבנתה את החניון הקיים, הכולל כ-2,000 מקומות חניה, שכרגע אינן עונות על הצורך בשעות העומס. בקומה השנייה יתווספו כ-1,800 מקומות חניה.

העיכוב בתוספת התרחש אף על פי שמשרד התחבורה וגורמי הכריז על הצורך בהכפלת החניון עוד ב-2012. העניין עלה גם כן בדו"ח מבקר המדינה בסוף 2016, שהצביע על המחדל בעיכוב הפרויקט. המבקר ציין כי מסמכי המכרז להקמת הפרויקט לא כללו אפשרות להרחבת החניון. אי-הקמת הקומה הנוספת עוצר גם את הרחבת שירות השאטלים לקווים נוספים.

חניון שפירים. כבר לא עומד בעומסצילום: תומר אפלבאום

כ-300 מיליון שקל אמורים לשמש לבניית תשתיות לחניון ולקומה השנייה: בניית קומת אספלט, הרחבת מסוף התחבורה הציבורית בשפיר ובניית מעליות נוסעים. יתר הסכום אמור לכסות את עלות ההפעלה של החניון ומערך השאטלים שיסיעו נוסעים בנתיב המהיר אל ומתל אביב ל-16 שנות הזיכיון הנותרים עד 2036. אלה משלימים ל-25 שנות הזיכיון להפעלת הקומה הקיימת שנקבעו בהסכם מ-2011. 690 מיליון השקלים אמורים לכלול את כל עלויות הפרויקט - ללא הקצאת סכומים נוספים לשפיר בהמשך.

ההסכם ייחתם עם המדינה (באמצעות החברה הממשלתית חוצה ישראל, שאחראית על פרויקט הנתיב המהיר וחניון שפירים) לאחר חתימתו הסופית של החשב הכללי במשרד האוצר. הוא יכלול התחייבות לעמידה בזמני ביצוע של שלוש שנים. לפי ההסכם, שפיר תוסיף קו שאטל לאזור רוטשילד בתל אביב. כמו כן, מתקיים משא ומתן לגבי הוספת קו נוסף אל ומרמת החייל. התקציב שאושר כולל פינוי למגרש חניה חלופי בתקופת העבודות.

בשנה האחרונה נעשה תכנון מפורט על ידי שפיר לקומה השנייה. חוצה ישראל ונציגי הממשלה מנהלים זמן מה משא ומתן עם שפיר בנוגע לתנאי ההסכם.

הרחבת החניון נתקלה בגרירת רגליים מצד הגורמים הממשלתיים מאז 2012. המיזם אושר רק לפני כשלוש שנים בוועדה לתשתיות לאומיות והועבר לחברת חוצה ישראל.

מקורות בכירים בממשלה מסרו ל-TheMarker כי נשקלה אפשרות של יציאה למכרז שבו הזוכה שייבחר יהיה בעל הזיכיון לכל החניון (קנייה בחזרה), כפי שהתקיים במכרז על הרחבות הרכבת הקלה בירושלים. אבל לאחר דיונים ארוכים, הוחלט כי ביצוע הפרויקט על ידי חברה שאינה המפעילה הקיימת (שפיר) יהיה מסובך. זאת, בשל הכנסת צד ג' להסכם זיכיון קיים - שיבנה בחניון פעיל, המשמש אלפי אנשים ביום, בחוסר תיאום עם מפעיל הזיכיון הנוכחי.

כל זאת, בנוסף לעלויות של המכרז ופיצויים להוצאת הזכיין מהפרויקט בשל שינוי תנאי ההסכם. ביצוע על ידי הזכיין הנוכחי מיתר יצירת הסדרי תנועה נוספים, שלהם עלויות נוספות.

כיום המיזם מאפשר חניית מכוניות בחניון שפירים ומשם נוסעים יכולים לעשות שימוש בשאטלים לכיוון תל אביב סבידור, הקרייה ורמת גן. עד כה הפרויקט נחשב להצלחה במונחי ביקוש ותרומה לצמצום הגודש בכבישים, שכן הוא שמאפשר להשאיר מכונוית בחניון לטובת נסיעה בשאטל ובנתיב מהיר לתחוברה ציבורית וקארפולים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?