נחתמה העסקה: 40% מקבוצת דן נמכרת לקבוצת משקיעים

קבוצת משקיעים זכתה במכרז להשקעה שערכה דן, לפי שווי של 1.26 מיליארד שקל ■ לקבוצה יש אפשרות להגדיל את השקעתה ל-50%

אסנת ניר
אסנת ניר
נתיב תחבורה ציבורית
נתיב תחבורה ציבוריתצילום: עופר וקנין
אסנת ניר
אסנת ניר

אתמול (ראשון), נחתמה סופית עסקה לרכישת 40% ממניות קבוצת דן על ידי קבוצת משקיעים חיצוניים. הקבוצה זכתה במכרז, והשקיעה בחברה לפי שווי של 1.26 מיליארד שקל - כלומר כחצי מיליארד שקל.

סכום ההשקעה הכולל יועבר כדיווידנד ל-1078 בעלי המניות בחברה: כ-430 אלף שקל ברוטו לכל בעל מניות. לקבוצת המשקיעים יש אופציה להגדיל את השקעתה ל-50% באמצעות רכישת 10% המוחזקים בידי פנחס רוטנברג כיום.

קבוצת המשקיעים שזכתה במכרז, מנוהלת על ידי יאיר אפרתי, מנכ"ל ושותף בווליו בייס מיזוגים ורכישות; עופר לינצ'בסקי, מנכ"ל גדות ולשעבר מנכ"ל אגד והרכבת; שמעון בן חמו, לשעבר מנכ"ל מקורות; וברי בר-ציון, לשעבר מנהל מיוחד של רשות השידור ושל בית חולים ביקור חולים.

כדי להשלים את העסקה נותרה עדיין משוכה אחת - אישור בעלי המניות באסיפה שתתקיים בסוף החודש. על פי הערכות, לא צפויה התנגדות מצדם, משום שהיו שותפים להליך המכירה שיצמיח להם הכנסות, לצד קידום החברה.

המשא ומתן עם קבוצת המשקיעים נמשך כמה חודשים. למכרז ניגשו חמישה מציעים, מהם נשארו שניים בשלב ההצעות המחייבות לפני כחמישה חודשים. ההצעה הזוכה הייתה גבוהה יותר בכ-50 מיליון שקל ואיכותית יותר לעומת זו של מתחרתה.

הצעת המשקיעים הפוטנציאלים תאמה יותר את המאפיינים והאינטרסים של קבוצת דן. הקבוצה שמה דגש על תנאי עובדים ופנסיונרים, והעקרונות שהציבה נגעו לניהול משותף של הדירקטוריון, אופני קבלת ההחלטות בחברה, המשך דרכה וכוונתה להפוך לציבורית.

לאחר השלמת הרכישה, שמואל רפאלי ועופר זילביגר יהיו יושבי הראש של הקבוצה. אופיר קרני, המשמש כיום כסמנכ"ל הכספים של הקבוצה וכמנכ"ל חברת ההשקעות שלה, ימונה למנכ"ל הקבוצה.

המנכ"ל החדש של קבוצת דן, אופיר קרניצילום: מגד גוזני

את חברת דן ייצגו עורכי הדין כפיר ידגר, אורי הלר ואילונה לרנר ממשרד גורניצקי. את הרוכשת ייצגו עורכי הדין טלי מנשה, שוקי חיון והודיה שניידר ממשרד מיתר. את הליך המכירה ניהל וליווה מר יואב בן ישעיה מפירמת EY ישראל.

מלבד תהליך כניסת משקיע, החברה צפויה לעבור תהליכים נוספים בשנים הקרובות. בנוסף לצמצום חלקה היחסי בענף התחבורה הציבורית, החברה אמורה להפוך לציבורית בעוד כמה שנים ולהיות מונפקת בבורסה.

על אף רפורמת התחרות והכניסה לענפים נוספים, החברה עדיין רואה את מנוע הצמיחה העיקרי שלה בתחום התחבורה הציבורית, וכך גם המשקיעים החיצוניים, שרואים בה פלטפורמה המכניסה העיקרית של החברה, התופסת את מרבית פעילותה.

תחום התחבורה הציבורית צפוי לעבור שינויים בעתיד בעקבות תוכנית התחרות של משרד התחבורה, שנועדה לצמצם את השליטה שהייתה לאגד ודן, חברות התחבורה הוותיקות בענף.

דן: לא רק תחבורה, גם נדל"ן

דן, המחזיקה בכרבע מפעילות התחבורה הציבורית בישראל, נוסדה ב-1945 כקואופרטיב וב-2002 הפכה לחברה. מלבד פעילותה של קבוצת התחבורה בגוש דן, לקבוצה פעילות תחבורה רחבה בישראל: מפעילת אשכול באר שבע, הדרום וחיפה. כמיליון נוסעים ביום משתמשים בקווי החברה.

אוטובוסים של דן בדרוםצילום: בן ניקסון

תחומי פעילות נוספים של החברה בתחבורה הן זרוע לתשתיות. פעילות זו מתמקדת ברכבות קלות, נתיבים מהירים, מתקני טיפול במים, טיהור שפכים והתפלת מי ים. פעילות זו עדיין אינה רחבה יחסית לפעילות האוטובוסים, אך בחברה בונים על התרחבותה כתוצאה מהרחבת היקף המכרזים בתחום שמוציא משרד התחבורה בשנים האחרונות.

כיום, דן מפעילה את כביש האגרה הנתיב המהיר משפירים לתל אביב. בנוסף, היא חלק מקבוצה המתמודדת במכרז הנתיבים המהירים בגוש דן של נתיבי איילון, ומכרז הפעלת הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה בתל אביב.

לחברה פעילות גם בתחום יבוא אוטובוסים חשמליים באמצעות פנדן ובתחום טעינת האוטובוסים כשותפה באלקטריאון המפתחת טכנולוגיית הכביש החשמלי. תחום פעילות חדש יחסית של החברה הוא התחבורה השיתופית. דן מפעילה את שירות באבל בתל אביב, ושותפה בחברת הופ-און, שנבחרה כאחת משלוש הזוכות במכרז לתשלום אפליקטיבי בתחבורה הציבורית.

דן פועלת בתחום הנדל"ן המניב והיזמי. בין הפרויקטים שביצעה החברה בתחום נמנים פרויקט מגדל ארלוזרוב בתל אביב ופרויקט לייף בבני ברק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"