בעקבות ההצלחה והביקוש הגבוה: מהפכת התחבורה בשבת מתרחבת

בסוף השבוע הקרוב ייצאו הקווים בתדירות של בין שלוש לארבע פעמים בשעה, במקום כל חצי שעה, וחלק מהמיניבוסים יוחלפו באוטובוסים גדולים ■ בקרוב יורחב השירות גם לשכונת התקווה בתל אביב

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוסעים במיזם "נעים בסופ"ש"
נוסעים במיזם "נעים בסופ"ש"צילום: מירב מורן
מירב מורן
מירב מורן

העיריות תל אביב, גבעתיים רמת השרון וקרית אונו המפעילות את שירות התחבורה בשבת, הודיעו כי לאור הצלחתו הוא יתוגבר בסוף השבוע הקרוב. המיזם מכסה את רוב השכונות בתל אביב, ועובר באזורי המגורים והבילוי בגבעתיים ובצירים מרכזיים ברמת השרון ובקרית אונו. השירות ניתן באמצעות שישה קווים, ובסוף השבוע הקודם נסעו בו יותר מ-10,000 איש.

בסוף השבוע הקרוב ייצאו הקווים בתדירות של בין שלוש לארבע פעמים בשעה, במקום כל חצי שעה, וחלק מהמיניבוסים יוחלפו באוטובוסים גדולים. כמו כן שעות הפעילות יתרחבו, והשירות יתחיל כבר בשעה 17:00 ביום שישי, במקום ב-18:00.

כמו כן נודע כי מתוכננת הרחבה של השירות לשכונת התקווה (לא בסוף השבוע הקרוב). השכונה היתה מחוץ לרשת הקווים המקורית של השירות משום שפועל בה קו 16 של מוניות שירות, ותושבי השכונה יכלו לסמוך עליו בסופי שבוע. ייתכן שהדילוג על השכונה נבע גם מכך שלא רצו לפגוע בעסקיה של החברה המפעילה את קו 16 משכונת התקווה, שרווחיו העיקריים נובעים מפעילות השבת.

אלא שעם הפעלת "נעים בשבת" נוצרה אפליה בין תושבי השכונה שלהם היה שירות בתשלום לעומת תושבי שכונות אחרות בתל אביב שקיבלו שירות בחינם. החברה שזכתה במכרז להפעלת שירות הסופ"ש ("מוניות 4-5") היא מפעילת קו 16 ולפיכך תקבל "פיצוי" על הפגיעה שעלולה להיות בעסקיה. אף ייתכן שהיא תוכל להקצות מצי הרכב שלה לטובת המיזם. הרחבת השירות לשכונת התקווה תיעשה באמצעות שינוי מסלול הקווים הנוסעים למזרח.

שירות התחבורה המטרופוליני לסופי שבוע יצא לדרך ביום שישי בשבוע שעבר בערי גוש דן. השירות החל בשעה שש וכבר בשעה הראשונה להפעלתו נרשמו ביקושים גבוהים מהצפוי להסעות. כתוצאה מהביקוש, קווים שנסעו לצפון העיר - שכונות עבר הירקון - התעכבו ולא הגיעו בזמן, ובתחנות מרכז תל אביב חיכו הנוסעים למיניבוסים במשך זמן רב בשל העומס.

משהתברר לאנשי התפעול של המערך מה גודל הביקוש, תיגברה עיריית תל אביב את השירות והוסיפה עוד מיניבוס לכל אחד מששת הקווים הנוסעים ברשת – שלושה במקום שניים. בסך הכל התבצעו בסוף השבוע שעבר כ-300 נסיעות. מכיוון שהנסיעה היא בחינם, אין מנגנון המונה את מספרם המדויק של הנוסעים.

שירות התחבורה המטרופוליני לסופי שבוע עובר ומשרת את הערים תל אביב, גבעתיים רמת השרון וקרית אונו, באמצעות רשת של שישה קווים. עיריית רמת גן שהיתה אמורה להצטרף למיזם, נסוגה מכוונותיה. ראש העיר, כרמל שאמה, החליט שלא להשתתף ובמקום זאת לבקש ממועצת העיר שלו תקציב להפעלת שירות עצמאי לתושבי עירו בלבד.

בדיון שהתקיים בנושא השבוע במועצת העיר רמת גן, ביקשה חברת המועצה מהאופוזיציה, אביבית מאור נמרודי, כי שאמה יפרט את הסיבות להחלטתו להתבדל מהמיזם המטרופוליני, אך הוא לא ענה. בהודעה שפירסם בעניין בפייסבוק כתב כי ״אין נזק בקצת תחרות בריאה״ (בין עיריות על מתן שירות תחבורה בשבת). הדיון בהפעלת שירות השבת ברמת גן נדחה לסוף דצמבר. בינתיים עוד לא הוקצה למהלך תקציב.

עומס גדול על צי כלי הרכב בשירות

עיריית תל אביב פירסמה את מערך הקווים על גבי מדבקות שהוצמדו לקירות תחנות האוטובוסים שבהם עוברים קווי הסופ"ש. כמו כן, ניתן לקבל מידע בזמן אמת על השירות באפליקציה "אוטובוס קרוב", היחידה מבין אפליקציות התחבורה המקוונות הפעילות בישראל שהסכימה לשתף פעולה עם המיזם.

העומס על צי כלי הרכב הנוסעים בשירות הוא אתגר עבור העיריות המתפעלות. השירות מופעל כעת באמצעות צי מיניבוסים, שמתקשים לשאת את כמות הנוסעים. היה מתבקש להפעיל את השירות באמצעות אוטובוסים עירוניים, ואולם אוטובוסים מדגם כזה יש רק בידיהן של החברות המפעילות את התחבורה הציבורית מטעם משרד התחבורה.

משרד התחבורה עלול להפעיל סנקציות כלפי חברות שישתפו פעולה עם המיזם המטרופוליני הפועל בשבת, בניגוד לעמדתו הרשמית של שר התחבורה הדתי, בצלאל סמוטריץ'.

מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו: "הביקושים הוכיחו שיש צמא אדיר בציבור הישראלי לפתרונות תחבורתיים 24/7 ובסופי שבוע בפרט, ואנו נערכים לתגבר את התדירות ולהגדיל את הקיבולת במענה לביקושים. המיזם הזה מאפשר שוויון בהתניידות של תושבי המטרופולין לבילוי, ביקור משפחתי וכו', יצמצם את השימוש ברכב פרטי, וגם לטובת פיקוח נפש שגם על פי ההלכה, דוחה שבת. נעשה כל שביכולתנו כדי שיצליח ויהווה מנוף לשינוי תפישתי".

מידע על רשת הקווים מופיע בתחנות העצירה שבמסלולי הקווים. מידע בזמן אמת על מועדי הגעתם ומיקומם של האוטובוסים בשירות השבת, נמצא באפליקציות "אוטובוס קרוב" ו"מוביט".

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד