בראשל"צ דורשים: החזירו את קו הרכבת הישיר לתל אביב

השר לשעבר ישראל כ"ץ התחייב בפני חברי עיריית ראשון לציון כי ישיב לפעולה את הקו הישיר עד סוף 2019 ■ הקו פעל במשך 15 שנה, ובוטל לזמן בלתי מוגבל עקב העבודות בקו תל אביב-ירושלים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת רכבת ראשונים ראשל"צ
תחנת רכבת ראשונים ראשל"צצילום: גיל כהן-מגן
אסנת ניר
אסנת ניר

ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, קורא לשר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', לממש את הבטחת טרום הבחירות של קודמו ישראל כ"ץ - ולהחזיר את קו הרכבת המהיר שיצא מתחנת הראשונים בעיר לתל אביב.

במכתב ששיגר בתחילת השבוע לשר התחבורה ומנכ"לית משרדו קרן טרנר, קרא קינסטליך לממש את ההבטחה שנתן לו בפברואר השנה השר כ"ץ. הבטחה זו ניתנה בפגישה שערך כ"ץ עם נציגי העירייה חברי הליכוד בפברואר האחרון, לאחר שבמארס 2018 הוחלט על ביטולו. זאת בנימוק של העדר מסילה מספקת לכל הקווים, וצורך לפנות זמן מסילה לטובת עבודות על הקו המהיר לירושלים.

רז קינסטליך ראש עיריית ראשון לציון צילום: תמר מצאפי

הגעה לתל אביב מראשון לציון-הראשונים דורשת כיום החלפה בתחנת לוד, ומשמעותה הארכת זמן הנסיעה ברבע שעה, לעומת נסיעה של חצי שעה בקו הישיר. ההחלטה השפיעה גם על תדירות הגעת הרכבות לתחנת הראשונים.

לטענת ראש העיר, שאותה העלה במכתבו, "חלופה זו נחותה ופגומה עשרות מונים לעומת הקו הישיר. משך הנסיעה באמצעותה התארך באופן ניכר, וכך גם זמני ההמתנה להגעת הרכבות".

קו רכבת ישיר בין תל אביב לדרום מזרח ראשון לציון בתחנת הראשונים, לשני הכיוונים, פעל במשך 15 שנה מ-2003 עד לביטול הקו באפריל לפני כשנה וחצי. הסיבה לביטול נעוצה בתשתית מסילה חסרה בציר איילון, שבו קיימות היום שלוש מסילות בלבד במקום ארבע עד שש הנחוצות למתן מענה נאות ביחס להיקף ביקוש הנוסעים.

על פי גורמים שהיו מעורבים בקבלת ההחלטה, ביטול קו הראשונים במקום קו אחר העובר בתשתית המסילה באיילון, התבסס על שיקולים מקצועיים הנוגעים לתנועת נוסעים דלילה יחסית בקו - כ-350 אלף בשנה. זאת בהשוואה לקווים הנוספים העושים שימוש במסילות ציר איילון - הקו לרחובות והקו הפרברי לאשקלון, שבהם עוברים נוסעים רבים יותר.

חניכת קו הרכבת לירושלים בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה דאז ישראל כ"ץצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

ראשון לציון עתרה על ההחלטה לסגירת הקו המהיר לבג"ץ מיד לאחר ההחלטה ב-2018, והעתירה עדיין תלויה ועומדת.

בפגישה בפברואר האחרון הבטיח כ"ץ כי הקו יחזור לפעילות עד לסוף 2019. הבטחה ניתנה למרות ריח הבחירות שעמד באוויר, ואף שכ"ץ העריך כי לא ימשיך לכהן בתפקיד שר התחבורה עוד זמן רב.

קינסטליך קורא לממש את הסיכום שהושג ולחדש את פעילות הקו הישיר עד סוף 2019. הוא מתח ביקורת על העדפת הקו לירושלים על פני הראשונים בעיתוי הנוכחי: "קו תל אביב-ירושלים יצר עומס על משאבי הרכבת ובפרט על שטחי המסילות המוגבלים בתוואי האיילון וכן על מספר הקרונות המוגבל שבידיה".

ההחלטה על ביטול הקו המהיר לתחנת הראשונים התקבלה לתקופה בלתי מוגבלת. מהרכבת לא נמסר על תוכנית להחזרת הקו לפעילות בסיום העבודות על הקו המהיר לירושלים. זאת מאחר שהמחסור בזמני המסילה בציר איילון עדיין קיים.

נסתפק בשלוש מסילות בלבד בציר עמוס ומרכזי

טענות לגבי המחסור במסילות בציר איילון נשמעות כבר זמן רב, ובקרב הגופים האמונים על תכנון ותפעול התחבורה הציבורית בישראל שוררת הסכמה על נחיצות תוספת המסילות. כדי להצליח למלא את צורכי ציבור הנוסעים, יש צורך להוסיף בציר איילון עוד שלוש מסילות - בנוסף לשלוש הקיימות כיום.

המסילה הרביעית, שאורכה 22 ק"מ, נמצאת בעבודות שבאחריות נתיבי ישראל והרכבת. הקמת מסילה חמישית ושישית, הוטלה לפני כשנה על חברת נתיבי ישראל - שתהיה אחראית לפרויקט.

תקציב הקמת המסילה הרביעית מוערך ב–5.5 מיליארד שקל, והתקציב להקמת שתי המסילות האחרונות מוערך בכ-35 מיליארד שקל.

מאחר שהמסילות לא קודמו בזמן, תוספת המסילות לא צפויה בעתיד הקרוב, כך שמערך הרכבות של ישראל ייאלץ בינתיים להסתפק בשלוש מסילות בלבד באחד הצירים העמוסים והמרכזיים בישראל. במצב המחסור בתשתית הנוכחית, החזרת הקו מצריכה ביטול קו אחר, צעד שלא ממהרים לעשות במשרד התחבורה.

ממשרד התחבורה נמסר: "בהמשך להנחיית שר התחבורה לפעול ככל הניתן להשבת קו תל אביב-ראשונים נעשתה בחינה מעמיקה ברכבת ישראל בליווי גורמי המקצוע במשרד ונמצא לצערנו כי לא ניתן נכון להיום להחזיר את הקו המהיר תל אביב-ראשונים לפעילות בשל צוואר הבקבוק באיילון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?