מהפכת התחבורה בשבת: הערים שהצטרפו לת"א - והעיר העשירה שמהססת

עיריית תל אביב אישרה תקציב ראשוני להפעלת מערך תחבורה בסופי השבוע עד לסוף השנה ■ עיריות נוספות מצטרפות למהלך ויחד תוקם רשת תחבורה מטרופולינית שתכסה לעת עתה את הערים המצטרפות: גבעתיים, קרית אונו ורמת השרון

מירב מורן
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוטובוס של דן
אוטובוס של דןצילום: מוטי מילרוד
מירב מורן
אסנת ניר

מהפכת שירות ההסעות בסופי שבוע יוצאת לדרך: עד סוף שנת 2019 יחלו מספר ערים במטרופולין גוש דן להפעיל מערך של היסעים משותף בשבתות. כפי שפורסם ב-TheMarker, רשת התחבורה תכסה את הערים שהסכימו להשתלב במהלך: גבעתיים, רמת השרון וקרית אונו. העלות הצפויה היא של 12 מיליון שקל שמתוכם תממן תל אביב 9 מיליון ועוד 3 מיליון יגיעו מתקציביהן של העיריות האחרות. חרף הכרזתה של רמת גן כי תצטרף למערך התחבורה ותתרום לו שני מיליון שקל לשנה, ראש העיר כרמל שאמה סירב בינתיים לשתף פעולה עם התקדמות המיזם.

ועדת הכספים של עיריית תל אביב-יפו אישרה הערב (ג') את התקציב הראשוני הנדרש להפעלת מערך ההיסעים בסכום של 1.5 מיליון שקל. אם ערים נוספות יצטרפו, העלות תגדל והתקציב יגדל. אם ירצו להפעיל את ההיסעים גם בחגי ישראל ולא רק בשבתות, העלות תגדל אף היא. עיריית הרצליה, העשירה בערי המטרופולין לא הודיעה כי תצטרף בשלב זה, אך ראש העיר מסר כי הוא "בוחן את הנושא לעומק".

רשת התחבורה תתבסס על 6 עד 8 מסלולים לאורכן ולרוחבן של הערים במטרופולין, תוך מתן דגש על נגישות טובה ותדירה אל מרכזי הערים ובין השכונות השונות, בשעות שבהן תחבורה ציבורית סדירה אינה פעילה. התדירות ולוח הזמנים המדויק ייקבעו תוך שיתוף פעולה בין הרשויות השונות ובהתאם לצרכים התפעוליים. בשלב זה השירות יהיה ללא תשלום, ונוסעים יוכלו לבצע החלפות בין קווי הרשת. מידע זמן אמת לגבי זמן הגעה מדויק לכל תחנה יועבר למשתמשים דרך אפליקציות סלולריות.

בהודעה המשותפת שיצאה מטעם העיריות נמסר כי "רשת הקווים הבינעירונית תפעל בסופי שבוע ותחבר בין הערים, על מנת לייצר רשת תחבורה מטרופולינית אפקטיבית ומשלימה לתחבורה הציבורית שפועלת בימי חול". רשת הקווים זוכה להתעניינות רחבה מצד ראשי רשויות נוספים ומצפים כי היא תתן פתרון ניידות בסופי שבוע לכארבעה מיליון תושבי המטרופולין. מוניות שירות פועלות כיום במטרופולין תל אביב בשבתות, אך פתרון נוסף שאינו מתאפשר במסגרת החוקית הקיימת, הוא הפעלת מערך ההיסעים של "באבל" בשבתות.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "מטרתה של הרשת היא לתת מענה לדרישה הציבורית ההולכת וגוברת ליצירת פתרונות התניידות לאורך כל השבוע ולייצר חלופות תחבורתיות אשר יסייעו לצמצם את הצורך של התושבים ובאי העיר ברכב פרטי ויקטינו את השימוש בו. בכך יתרמו להורדת יוקר המחייה, יקלו על בעיות התחבורה והחנייה ויאפשרו ניידות לאוכלוסיות מוחלשות שאין בבעלותן רכב פרטי".

אסף הראל, סגן ראש עיריית תל אביב: "מדובר בצעד המייצג את ייעודה של תל-אביב במרחב הישראלי - להוביל תהליכים, לשנות את התודעה ואת המציאות במקומות שהממשלה מתקשה מסיבותיה הפוליטיות. כולי תקווה כי שאר הרשויות בגוש דן יצטרפו למהלך שעושה צדק עם הרוב הגדול של הציבור הכמה לתחבורה ציבורית בשבת. אם יהיה לנו מזל אולי יום אחד גם תהיה פה ממשלה שתבין שזה מהלך שצריך להיות בחסות ממשלתית, במימון ממשלתי ובכל מקום במדינה".

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים: "מיזם ההסעות המטרופוליני אינו צעד כנגד הציבור הדתי, אין לו קשר לנושא הדת, המיזם הוא עבור אוכלוסייה גדולה שזקוקה לפתרון תחבורתי בסופי שבוע, פתרון לביקורי משפחה, לביקור חולים, להגעה למקומות בילוי ונופש ועוד. אני מברך את עיריית תל אביב-יפו על הובלת המיזם ורתימת הרשויות בגוש דן ומשוכנע שחלק מתושבי גבעתיים שישתמשו בקו היוצא ומגיע לעיר, לא יצטרכו להחזיק כעת רכב ויפחיתו שימוש ברכבים הפרטיים גם בשאר ימי השבוע".

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון: "בארבע השנים האחרונות פועל ברמת השרון קו אוטובוס ייעודי בשבתות המשמש את התושבים ומעניק להם גישה נוחה למקומות מרכזיים. שיתוף הפעולה המטרופוליני נותן פתרון לצורך מהותי ואמיתי של מיליוני תושבים ויאפשר להם להתנייד בקלות ובנוחות ולנצל את ימי החופש שלהם באופן מיטבי. אני מברך על ההתארגנות המשותפת ומשוכנע כי היא תוכיח את עצמה".

ישראל גל, ראש עיריית קריית אונו מסר כי "בעיריית קריית אונו רואים את החשיבות שבעידוד הציבור לנסיעה במערכת להסעת המונים בכל ימות השבוע. מיסוד קווי תחבורה יעילים, נוחים וראויים, הינו הבסיס להפחתת עומסי התנועה בכבישים והעירייה נאלצת להיכנס לתחום אשר המדינה צריכה לספק. גם בני הנוער והצעירים בעיר, החפצים לצאת לבילוי ונופש בשבת, במיוחד אלה שידם אינה משגת שכירת מונית לשם כך, ישמחו להשתמש בשירות זה. ברגע שיינתנו הפתרונות היעילים בכל ימות השבוע, יעדיפו רבים שלא לממן רכישה ואחזקת רכב פרטי, יפחיתו זיהום אוויר ויחסכו ממון רב".

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה אמר כי "בהרצליה אנו מפעילים מזה מספר שנים שירות היסעים בשבת. הנושא ניבחן כעת לעומקו, על כל היבטיו".

מיטל להבי, סגנית רה"ע תל אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה אמרה כי "תחבורה היא מפתח לצדק חברתי בתנאי שהיא מאפשרת התניידות שוויונית 24/7 לכלל הציבור ובפרט למעוטי יכולת ולמי שאין לו רכב פרטי או רישיון נהיגה. הבשורה במערך ההיסעים המוצע מתבססת על החיבור בין הרשויות במטרופולין שתושביהם יוכלו לנוע בחופשיות בסופ"ש ברשת שתפעל בתחומי הערים השותפות למיזם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"