לראשונה: נתיבים מיוחדים לרכב עם שני נוסעים ומעלה בכניסות לת"א

הנתיבים ייפתחו בכביש החוף (כביש 2) ובנתיבי איילון (כביש 20) ■ המהלך נעשה כחלק מהרצון לעידוד קארפולים - אך מומחים בענף התחבורה אינם בטוחים שנוסעים ימהרו לקפוץ על ההזדמנות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פקקים בנתיבי איילון בתל אביב
פקקים בנתיבי איילון בתל אביבצילום: עופר וקנין
אסנת ניר
אסנת ניר

בעוד שבועיים (4 באוקטובר) יפעלו נתיבים ייעודיים למכוניות עם שני נוסעים ויותר בנתיבי איילון ובכביש החוף - כך הודיע משרד התחבורה היום (ד'). עבודות הסבת נתיבים אלה נמצאות באחריות חברות נתיבי ישראל ונתיבי איילון.

בהמשך יוסב נתיב נוסף בכביש 2, באורך 22 ק"מ, בין מחלף נתניה לגלילות, בשני הכיוונים. בנתיב יוכלו לנסוע כלי רכב פרטיים שבהם שני נוסעים לפחות גם כן, בנוסף לתחבורה ציבורית. בכביש 20, בקטע שבין מחלף מבוא איילון עד מחלף קיבוץ גלויות לכיוון צפון, קיים נתיב תחבורה ציבורית (נת"צ) שיורחב, ובו יורשו לנסוע רכבים עם שלושה נוסעים לפחות.

נתיבים מהירים המיועדים לתחבורה ציבורית, שבהם יכולים לנסוע כלי רכב פרטיים עם קיבולת נוסעים גדולה, כבר קיימים כיום בכבישים רבים, אם כי אין מספיק כאלה. גם אלה מאפשרים נסיעה לרכב עם שלושה נוסעים לפחות, בניגוד לשניים בנתיבים הייעודיים.

בישראל מספר הנוסעים ברכב נמוך משמעותית ממדינות ה-OECD ומסתכם ב-1.2 נוסעים בממוצע, לעומת 1.8-1.6 במדינות המפותחות.

קרן טרנרצילום: תומר אפלבאום

המהלך נעשה כחלק מהרצון לעידוד קארפולים. לטענת מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, מיזם "נתיב פלוס" יספק חלופה למי שלא ייסע ברכב הפרטי לבדו, ויעניק יתרון משמעותי לנסיעה בתחבורה הציבורית ולנסיעה משותפת ויקצר את זמן הנסיעה. לדבריה, היענות ציבור הנהגים למיזם תפחית את מספר כלי הרכב הפרטיים הנעים בכבישים בשעות העומס, תקל על הגודש ותתרום לצמצום זיהום האוויר. האכיפה תתבצע על ידי משטרת התנועה באמצעות יחידת אופנועים שתוקם החל ב-4 באוקטובר.

להרחיב את התשתיות או להשתמש בנתיבים קיימים?

נקודה שמעוררת מחלוקות בקרב מומחים בענף התחבורה היא שהנתיבים יוקצו מתוך נתיבים קיימים. בקרב אנשי המקצוע בענף יש הסכמה שהרחבת התשתיות לא תביא לפתרון אמיתי לבעיה ואינה יכולה להדביק את קצב הנסועה, שגדל בסביבות 2.5% בשנה לעומת קצב הרחבת הכבישים ב-1% (על פי נתוני האוצר).

לצד זאת, בכירים בענף מבקרים את ההחלטה של לקיחת תשתית נתיב קיימת בצירים בהם גם כך מתקיימים עומסים, ללא מענה הולם אחר לציבור.

מנכ"לית ארגון פיוצ'ר מוביליטי, מיכל גלברט, תומכת במהלך לקיחת נתיבים קיימים ומוסיפה כי היא מקווה שבתוך שנה כל המטרופולין ירושת בנת"צים נוספים, וכי זה מהלך שהיה צריך להיעשות כבר לפני עשור. לדבריה, הקטנת תשתית הכביש הקיימת תעודד אנשים לוותר על הנסיעה לבד ברכב בשעות העומס. זאת משום שהתלות ברכב קטנה, והנכונות להשתמש באופציות נוספות גדלה מאוד, כולל שימוש בתחבורה ציבורית.

"יש לא מעט אנשים שלא יעברו ביום אחד מנסיעה ברכב לאוטובוס, אבל כן ישמחו להצטרף לשכן שנוסע לאותו אזור. הבשורה הגדולה כמובן היא הנת"צ עצמו. כשהאוטובוס ידהר בזמן שהמכונית עומדת זה מה שישכנע את האנשים לעבור לתחבורה ציבורית", אומרת גלברט.

נתיב תחבורה ציבורית, כביש 1צילום: מירב מורן

מנגד, ניצן יוצר, העומד מאחורי מיזם "נעים לירוק" וקידום מיזם הנתיב המהיר בחניון שפירים מטעם המדינה, סבור כי ניתן להשיג את אותה מטרה בהצלחה גדולה יותר באמצעות הפיכת הנת"צ לנתיב מהיר.

לדבריו, שימוש בקיבולת הבלתי מנוצלת של נת"צים הוא דבר רצוי, משום שזה מקטין את בזבוז קיבולת הרכבים שיכולים לנסוע בנת"צים. עם זאת, מנגנון האגרה של הנתיב המהיר מאפשר ניצול מלא של עודף הקיבולת בנתיב מבלי שהוא ייסתם.

יוצר טוען כי ספק אם ההסדר הזה יגרום למספר משמעותי של אנשים לעבור לנסיעה יחד. הדרך היחידה בעיניו להתמודד עם הגודש היא באמצעות אגרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל