סמוטריץ' דחה את דרישת קליש-רותם: "לא נאפשר עיכוב בפתיחת נמל המפרץ בחיפה"

קליש-רותם דרשה לשנות את תוכניות הקמת נמל המפרץ ותוואי הרכבת בחיפה, על מנת להאריך את המסלול בשדה התעופה ■ בפגישה בין השניים יחד עם גורמים מקצועיים, נטען כי התוכנית שדורשת ראשת העיר נבחנה במשך שנים - ואינה ישימה

עינת קליש רותם
עינת קליש רותם, ראשת העיר חיפהצילום: עופר וקנין

כשלו ניסיונותיה של ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, לשכנע את שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', לשנות את תוכניות הקמת נמל המפרץ בחיפה ותוואי הרכבת. השינוי מתחייב על מנת להאריך את המסלול בשדה התעופה בעיר ל-2,100 מטר (לעומת 1,300 מטר הקיימים), במטרה לאפשר המראות ונחיתות מיעדים במרכז אירופה.

במסמך סיכום הפגישה בין השניים לפני שבוע בלשכת השר שהגיע לידי TheMarker, נכתב כי "לאור התקדמות ההליכים והנזקים האדירים שצפויים להיגרם לנמל ולמשק הישראלי ככל שיחול עיכוב בהקמת והפעלת נמל המפרץ, לא נכון יהיה לאפשר כל עיכוב בפתיחת נמל המפרץ". בפגישה נכחו גם גורמי מקצוע ממשרד התחבורה, רשות התעופה האזרחית (רת"א), רשות שדות התעופה (רש"ת), חברת נמלי ישראל (חנ"י), נתיבי ישראל (נת"י) ואחרים.

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אילן אסייג

עוד נכתב במסמך כי "השר סמוך ובטוח כי המדינה תזכה לשיתוף פעולה מהעירייה בהסרת חסמים וקידום פתיחתו של נמל המפרץ באופן מיידי" וביקש מקליש-רותם לבחון את הנושא מחדש, לאור התשובות שקיבלה בדיון. בכך התכוון סמוטריץ' לעתירה שהגישה לאחרונה העירייה, באמצעות עו"ד עמית חדד (המשמש גם כפרקליטו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו), שנכח אף הוא בפגישה המדוברת. העירייה שכרה את שירותיו ללא מכרז.

העירייה עתרה נגד החלטת ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית להמשיך לקדם את תוכנית נמל המפרץ כשטח תפעולי נמלי, וכן הגישה בקשה דחופה לצו ביניים, שימנע את כניסתה לתוקף של התוכנית. בעקבות העתירה, נתן בית המשפט המחוזי צו ביניים, המורה כי לא יונפקו היתרי בנייה לפי התוכנית, עד הדיון בבקשה. המשמעות - עיכוב בבניית תשתיות נמל המפרץ.

כפי שפורסם ב-TheMarker, היה זה עו"ד חדד ששטח את טענות העירייה בפגישה נגד קידום בניית הנמל בלשכת השר - תוך שסתר את עמדת גורמי המקצוע שהוצגה בדיון, באשר לחוסר ההיתכנות של הקמת שדה תעופה בינלאומי בעיר. שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל, מחה על נוכחותו של חדד בפגישה, פנה לסמוטריץ' ותהה כיצד חדד, שאינו איש מקצוע בתחום התכנון או התחבורה, נושא דברים בפורום מקצועי מצומצם, ודרש את יציאתו מהחדר.

עו"ד עמית חדד. נשכר על ידי העירייה לטפל בעתירה, ללא מכרזצילום: אילן אסייג

בפגישה הסבירו כלל גורמי המקצוע מדוע התכנון שדורשת קליש-רותם אינו אפשרי. ברימן טען שהנמל מתוכנן להיפתח לשירות המשק בינואר 2021, וכי התכנון המפורט ומכרזי הביצוע נערכו במשך כמה שנים. השינויים שהציעה קליש-רותם, כך טען ברימן, נבחנו בעבר מקצועית בשיתוף חברת הפעלת נמל בינלאומית, ונמצאו בלתי ישימים - הן במישור הכלכלי והן במישורים הביצועיים והתפעוליים - ולפיכך נדחו. לטענתו, השינויים שהציעה העירייה יביאו לדחייה של כמה שנים בפתיחת הנמל. מהלך זה יחייב את המדינה וחנ"י לשלם פיצויים משמעותיים למפעיל.

הדמיית תוכנית נמל המפרץ בחיפהצילום: סטודיו HUE לחברת נ

גם סמנכ"ל התשתיות ברכבת ישראל הסביר כי כל סטייה מהתוואי המאושר תביא לעלויות ונזקים כבדים ודחייה של שנים בלו"ז. קרן טרנר, מנכ"לית משרד התחבורה, הבהירה כי הצעתה של קליש-רותם חושפת את המדינה לתביעות ולנזקים ומסכנת את המשך התחרות בין הנמלים: "משרד התחבורה בחן את הנושא בעשור האחרון והחליט כי נכון יותר לקדם במרחב את הנמל הימי ולא את שדה התעופה, בין היתר בשל מרכזיות הנמל הימי לכלכלה והמגבלות הפרמננטיות החלות על שדה התעופה". לדבריה, "משרד התחבורה מתחייב לפעול בנחישות לקידומו של שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד, שדה שייתן פתרון מושלם לעיר חיפה ולצפון".

יואל פלדשו, מנהל רשות התעופה האזרחית, התנגד אף הוא לשינויים והבהיר כי ישנם כמה מכשולים סביב שדה התעופה, ביניהם הר הכרמל, המלבניות וכביש 22, שמונעים תהליכים סטנדרטיים הנדרשים משדה תעופה מודרני. הוא ציין כי שדה כזה יוגבל מאוד בעתיד, עם הפעלת שדה התעופה הבינלאומי המשלים ברמת דוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית