עיריית תל אביב בוחנת חלופות לאוטוסטרדה בדרום העיר

התוכנית להקמת כביש של תשעה נתיבים לאורך שכונות דרום תל אביב נדחתה ■ בשתי התוכניות החלופיות שנבחנות, הכביש המתוכנן יתפרש על פני שבעה נתיבים

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחוב אליפלט
רחוב אליפלטצילום: מוטי מילרוד
מירב מורן
מירב מורן

נדחתה התוכנית של חברת נתיבי איילון לסלילת כביש של תשעה נתיבים בדרום תל אביב, על תוואי הרחובות אליפלט ושלבים בגבול יפו ופלורנטין. לבקשת עיריית תל אביב, נתיבי איילון הגישה לה בחודש שעבר שתי חלופות לכביש זה.

שתי ההצעות של נתיבי איילון לא פותרות את התקלה הנובעת מכך שהכביש רחב מדי עבור הרחוב. שתיהן גם סותמות את הגולל על הסיכוי להתפתחות שדרה מסחרית ברחוב.

החלופות של נתיבי איילון עושות "דיאטה" לכביש: בשתי התוכניות יהיו רק שבעה נתיבי נסיעה במקום התשעה שהיו בתוכנית המקורית, ובשתיהן שני נתיבים מהשבעה מוקצים לאופניים ושניים לתחבורה ציבורית.

השוני בין שתי הצעות נתיבי איילון הוא שבראשונה סומנה הפרדה בין נתיבי התנועה בכיוונים המנוגדים. ההפרדה יוצרת אי תנועה שדרכו עוברים כדי לחצות את הרחוב, ואמור לשמש שדרה. אלא שלכל הנוגעים בדבר ברור ששדרה ברוחב של 8–11 מטרים בלבד, כפי שמופיעה בתוכנית, אינה שדרה עירונית. כדי שתהפוך לכזאת, עליה להיות ברוחב של 12–14 מטרים לפחות.

בחלופה השנייה של נתיבי איילון אין הפרדה. התנועה תוסט לקטע רחב אחד, ומשני צדיו יהיו מדרכות רחבות. הכוונה היא לפתח פארק אורכי בצד אחד של הרחוב, בדומה לשדרות דוד המלך שבין כיכר רבין לבית החולים איכילוב..

מתכנני ערים פיתחו מטעם התושבים חלופה שלישית, שבה מרחיבים את ההפרדה בין שני כיווני התנועה ל–14 מטר ושומרים על רצועת הליכה בשני צדדיו, וכך מייצרים רחוב דומה לשדרות ירושלים, עם מסחר מפותח משני צידי הכביש.

אחרי שאושרה תוכנית המדיניות לציר שלבים לפני כחצי שנה, הגישה חברת מועצת העיר שלי דביר מסיעת "רוב העיר" ערר נגד מתווה הפיתוח של הרחוב. ואולם שתי התוכניות אינן פותרות את התקלה העיקרית, הנובעת מרוחב הרחוב החדש. "בכוונתי לשכנע את הגורמים המקצועיים להחליט על תוכנית טובה באמת, גם אם היא יקרה יותר. תכנון טוב שווה כל מחיר. גם לתושבי הדרום מגיע לקבל שדרות רוטשילד", אמרה דביר.

לדברי מתכנן הערים והתחבורה גידי לרמן, "תמוה בעיני שבכל העולם מצמצמים את התשתיות לרכב פרטי בערים, ותל אביב מרחיבה כבישים בתוך שכונות המגורים ובלב מרכז העסקים. החלופות שהציעה נתיבי איילון הן הסחת דעת מהתקלה הגדולה הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט