פחות אופניים, יותר מכוניות: מחסלים בשקט את התל אופן - ומרחיבים את אוטותל

בתל אביב נסוגים משירות האופניים הציבוריים ומתכננים להרחיב את שירות המכוניות השיתופיות לנסיעות קצרות - למרות הביקורת הציבורית ■ המרוויחה הגדולה: מפעילת השירות, קאר-טו-גו, שכבר קיבלה מהעירייה עשרות מיליונים ■ דווקא בירושלים ובחיפה אימצו מודלים מוצלחים יותר

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, משתמש בשירות תל אופן עם השקת
ראש העיר תל אביב, רון חולדאיצילום: תומר אפלבאום
מירב מורן
מירב מורן

באחד הבקרים השבוע תגיע פמליה של פקידים, ובראשה ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, אל בניין אפרורי ברחוב קטן ליד אצטדיון בלומפילד. אחרי שיטפסו לקומה השנייה, שממנה מנוהלת בעשור האחרון פעילות מיזם השכרת האופניים העירוני תל אופן, יוצג להם הדור הבא של השירות: פטנט לחשמול האופניים הירוקים השיתופיים, כולל מערך ניהול חכם של הסוללות וטעינתן.

בהנהלת תל אופן נרגשים. הם בטוחים שראש העיר, שהיה חלוץ בהקמת מיזם השכרה ציבורי לאופניים, טיפח אותם והאמין בהם, יסכים להשקיע את 5-4 מיליוני השקלים הנדרשים לחשמול. הם אינם מודעים לכך שהמפגש החגיגי הוא כבוד אחרון שחולקים ראש העיר ואנשיו לדבר שסופו, ככל הנראה, כבר הוכרע.

האופניים עשו את שלהם, הם יכולים ללכת

חולדאי כבר רמז למקורביו: תל אביב נהפכה לעיר אופניים. לפיכך, מיזם תל אופן עשה את שלו, ולכן תל אופן יכול ללכת. חברי המועצה ושותפיו הפוליטיים קיבלו הסברים משכנעים: השימוש זניח, השוק הפרטי נכנס עם פתרונות טובים יותר - אופניים בלי מתקני עגינה שאינם כובלים לחנייה במקום מוסדר, וקורקינטים חשמליים בסידור דומה. לכן, השקעה בתל אופן היא השלכת כסף ציבורי לריק.

ההסכם עם הזכיין שמפעיל את תל אופן עומד לפוג בתוך שנה וחצי, והגורמים המקצועיים במינהל ההנדסה התבקשו להכין רעיונות לשימוש בשטח שיתפנה עם הסרת התחנות ותכלית יצירתית לתשתיות החשמל והתקשורת שהונחו עבור המיזם בהשקעה של מיליונים. ההצעות יוגשו למנכ"ל העירייה בשבועות הקרובים.

תל אופןצילום: אורן זיו

הביקורת על מיזם אוטותל

בד בבד עם חיסול שקט של פרויקט האופניים הציבורי, תתכנס בשבוע הבא מועצת העיר תל אביב כדי להכשיר את התנאים להרחבה של מיזם הנסיעות במכוניות פרטיות - אוטותל, שבו משתתפת העירייה בעלויות הגבוהות של נסיעות קצרות במכוניות ברחובות העיר. למיזם הועברו עשרות מיליוני שקלים מהתקציב השוטף ועוד עשרות מיליונים מהתקציב המיוחד של העירייה, שמיועד לפיתוח תשתיות ארוכות טווח.

מתחילת פעילותו ספג אוטותל ביקורת. חריפים ובולטים בביקורת היו סגני ראש העיר אסף הראל, מיטל להבי וציפי ברנד, שבמערכת הבחירות המוניציפליות התחייבו לבוחרים כי יפעלו לסגירתו כשיתיישבו על כסאם במועצת העיר.

הביקורת התמקדה בשלושה היבטים: הראשון, בזבוז כספי ציבור. לאוטותל הוקצו בסך הכל 100 מיליון שקל לעשר שנים. בתום כשנתיים ממועד השקתו הרשמי, הועברו אליו כ-75 מיליון שקל, ובנוסף העירייה כבר מחויבת להוצאה בסך של כ-20 מיליון שקל לחידוש ולהחלפת צי המכוניות. סכום זה אינו כולל הוצאות שיווק כלליות למיזם ולא את שווי שטחי החניה הציבורית שנמסרו - שמסתכמים ב-4-3 מיליון שקל בכל שנה. נקודות המוצא והיעד של הנסיעות באוטותל מלמדות שהמשתמשים הם מקרב אוכלוסיות מבוססות, ולפיכך זהו סבסוד של שירות יקר לאוכלוסייה בעלת אמצעים.

ההיבט השני של הביקורת היה על תרומתו המפוקפקת של אוטותל לתנועה. השימוש העיקרי בשירות נעשה בשעות הגודש - זמני הנסיעה והחזרה מהעבודה, והשימוש בו פוחת דווקא בשבתות. בנוסף, דפוס הנסיעות מגלה שהן נעשות באזורים שבהם יש שירות תחבורה ציבורית תכוף, אמין, מגוון ואינטנסיבי, דבר המעיד שנוסעים בו במקום באוטובוסים ובמוניות שירות. כמו כן המכוניות עומדות בין 22 ל-23 שעות ביממה, ואז הן תופסות הרבה יותר מקומות חניה מרכב רגיל.

ההיבט השלישי של הביקורת הוא סעיף החניה. מבנה השירות מחייב הקצאה של שניים־שלושה מקומות חניה לכל מכונית בצי. לכן, גם כשהמכונית נוסעת וגם כשהיא חונה היא תופסת שני מקומות חניה שעומדים ריקים ושמורים לה באזור כלשהו בעיר.

חרף הביקורת של נבחרי הציבור, מבקשת העירייה כעת לפתוח את חוזה ההתקשרות עם מפעיל אוטותל ולאפשר התרחבות שמשמעותה קניית כלי רכב נוספים, הקצאה של עוד מקומות חניה ברחובות - וכתוצאה מכך, הזרמת כספים נוספים מקופת הציבור. בשבוע הבא תועבר לאישור מועצת העיר ההחלטה לשינוי ההסכם שיאפשר את ההרחבה הזאת.

שני הסגנים החדשים, הראל וברנד, ומחזיקת תיק התחבורה בעירייה מטעם סיעת מרצ, להבי, מסרו שהם מתכוונים להצביע בעד, אף שהם התנגדו בעבר לפרויקט. תמיכתם נובעת מכך שהשינוי המבוקש הוצג להם כמהלך של חיסכון לעירייה. למשל, יש סעיף שדוחה את חידוש צי הרכב - במקום כל שלוש שנים, המכוניות יוחלפו כל ארבע, והעירייה תקבל הנחה של 120 אלף שקל בחודש בתפעול (שעולה כמה מיליונים בשנה).

אוטותלצילום: O+A

ככל הנראה חברי המועצה אינם מודעים לכך שתקציב העירייה לפרויקט כמעט אזל וההצבעה שלהם בעד השינוי בהסכם מכינה את הקרקע לפריצת מסגרת התקציב המקורי, לקראת ההרחבה שלו. כל מכונית נוספת לצי הרכב בעתיד תוסיף לעיריית תל אביב הוצאות. לאחר קניית המכונית, שהיא הוצאה חד-פעמית עד להחלפתה במכונית החדשה, העירייה מחויבת לשלם למפעיל השירות 2,000 שקל בחודש עבור כל מכונית שרשומה בצי. בנוסף, העירייה משלמת למפעיל כסף תמורת כל קילומטר, וככל שהצי גדול יותר יעלה מספר הקילומטרים שעבורם העירייה תשלם למפעיל.

סגני ראש העיר מתכוונים להצביע בעד מתווה הרחבת אוטותל, ככל הנראה בלי שהובא לידיעתם כי הכסף שזורם מתמורת השימוש בשירות עובר לכיסה של קאר-טו-גו ולא לקופת העיר ולרווחת תושביה, כפי שהעירייה ניסחה זאת: ״הפרויקט מתוקצב, ההוצאות עולות על ההכנסות. הכנסות לעירייה ירשמו כשהיקף ההכנסה השנתי יהיה גבוה מהיקף ההוצאות השנתי״, לשון דובר העירייה.

העירייה מממנת את התפעול השוטף

מיטל להביצילום: עדי אדר

שינוי ההסכם, שמכין את התנאים להעברת עוד כסף לחברה המפעילה במקרה של הרחבה, משלים מהלך פיננסי מתוחכם. העירייה יצאה לפרויקט הרכב השיתופי בהליך רשמי שבו היא מספקת מקומות חניה לגורם פרטי שמפעיל על חשבונו את צי המכוניות. לאחר בחירת קאר־טו־גו כמפעילת המיזם, השתנו התנאים והעירייה מצאה את עצמה משלמת מקופתה עבור קניית כלי הרכב והשקעה בציוד נלווה - ובנוסף מממנת את כל התפעול השוטף.

חבר מועצת העיר חיים גורן, מסיעת מאמינים, שהוא גם חבר ועדת הכספים שניסחה את השינוי החדש בהסכם הפעלת אוטותל מסביר: "היקף הפרויקט, מספר כלי הרכב והחלטות מסוג זה, יישארו בידיים של אנשי המקצוע בעירייה. אני סומך על שיקול דעתם התחבורתי והכלכלי. איני יודע על כמה כלי רכב נוספים מדובר, אולי כמה עשרות, אך לעת עתה לא יותר מ-300 מכוניות נוספות. אני מאמין שהפרויקט לא יישאר כאן לנצח. הוא טוב ונכון לזמן הנוכחי, כי הוא מקל על יוקר המחיה של מעמד הביניים בעיר, ומסייע למי שצריך מכונית להשתמש בה כשהוא רוצה או צריך.

"מי שיכול לנסוע בתחבורה ציבורית ממשיך כך, כי זה זול יותר. מי שלא - צריך פתרונות נוספים. אבל אם אנשים משתמשים, סימן שהפרויקט מצליח ושהוא מבוקש ונדרש. אם אבחין שיש פריצה משמעותית בתקציב המקורי, אבקש דיון. אם יראו לי נתונים מובהקים שיתמכו בהגדלת תקציב אוטותל כמו שימוש שגובר או הוכחה שאלפי אנשים לא קונים מכונית לעצמם בגללו, לא אפעל נגד הרחבתו אם יידרש", הוסיף גורן.

מעיריית תל אביב נמסר: "תל אופן הוא פרויקט חלוצי שיזמה העירייה ב-2011 והוביל למהפכת שימוש באופניים בעיר. החוזה של העירייה עם הזכיין מסתיים בסוף 2020. העירייה תחליט בחודשים הקרובים אם להאריך את החוזה, לשנותו או להפסיק את הפעילות. במקביל, לאור כניסת חברות פרטיות לשוק השכרת כלי רכב זעירים ללא תחנות עגינה, מקדמת העירייה בחינה מעמיקה. גיבוש ההמלצות ויישומן צפויים להתרחש בחודשים הקרובים ועשויים להשפיע על פעילות מיזם תל אופן ולהחלטה לגבי עתידו".

אסף הראלצילום: דודו בכר

לשאלה לגבי תוספת עלויות לתקציב הציבורי כשפרויקט אוטותל יורחב, נמסר כי "אם יוחלט להרחיב את השירות, הדבר יהיה תלוי במספר כלי הרכב שיתווספו ובפרמטרים נוספים - כגון גודל האזור שאליו יתרחב השירות. הרחבת המערך לערים נוספות אינה אמורה לעלות לעירייה, אלא צפויה להביא לגידול במספר המשתמשים ולהקטין את הסבסוד העירוני. תקציב הפרויקט יהיה בהתאם להתקדמות הפרויקט, ולא ניתן להתחייב שישאר בגודלו המקורי ולא ייפרץ".

בית המשפט קיצר פעילות דומה בחיפה

הזכיינית המפעילה את אוטותל בתל אביב, קאר-טו-גו, מפעילה שירות דומה בצי רכב חשמלי בחיפה ובקריות. החברה מקבלת כספים ממשרדי ממשלה, מעיריית חיפה, מקק"ל ומאיגוד ערים חיפה והקריות, אם כי סכום קטן בהרבה מאשר בתל אביב - קצת פחות מ-10 מיליון שקל לכל תקופת הפרויקט. בנוסף המפעילה קיבלה בחינם מאות מקומות חניה במקומות מרכזיים בחיפה ובקריות, בשווי מצטבר של מיליוני שקלים בשנה.

בשבוע שעבר קבע בג"ץ כי נפלו פגמים בבחירה של מפעיל המיזם ולכן תתקצר תקופת הפעילות שלו בחיפה בחצי - משש שנים לשלוש שנים בלבד, ובכך תסתיים פעילותו בעוד שנה וחצי.

מכונית של CAR2GOצילום: אייל טואג

הסיבה להפסקת הפעילות בתום שלוש שנים היא פגם מינהלי תמוה: עיריית חיפה לא פרסמה מכרז להפעלתו, ופטרה את קאר־טו־גו מתחרות עם מפעילים פוטנציאליים אחרים. בנוסף, ראש העיר הקודם חתם על הסכם הפעילות לפני שהסתיים הליך הבחירה הרשמי של המפעיל.

הנהלת העירייה החדשה בחיפה, בראשותה של ד"ר עינת קליש רותם, מסרה כי היא תבחן בתקופה הקרובה את הפרויקט ויתרונותיו. "בהתאם למסקנות שיופקו תחליט העירייה על המשך הפרויקט, בכפוף לאמור בפסק דינו של בית המשפט העליון. במסגרת זו תיבחן גם ההתקשרות שנעשתה עם חברת קאר־טו־גו על כל תנאיה והיבטיה".ֿ

אם עיריית חיפה תחליט לחדש את פעילות המיזם בעוד שנה וחצי, במתכונת חדשה או במתכונת זהה לקיים, היא תהיה חייבת לפרסם מכרז חדש ולבחור בין מפעילים שייגשו אליו. ההחלטה להפסיק את הפעילות התרחשה בעקבות עתירה שהגישה עמותת שומרי הסף - התנועה להגנת שלטון החוק, באמצעות עוה"ד אורי שילה וליאור דץ. בית המשפט הורה להשיב לעמותה את הוצאות ההליך המשפטי שקדם לעתירתם הציבורית נגד העירייה.

למה לחלק בחינם חניות ליזם פרטי?

עו"ד דץ: "כיליד חיפה ותושב העיר, אני סבור שצריך לעודד נסיעה בכלי רכב חשמליים, כמו המכוניות של המיזם השיתופי. הם מזהמים ומרעישים פחות, ולכן פוגעים פחות בסביבה ובאיכות החיים של הולכי הרגל. תשתית הטעינה חשמלית של מכוניות ברחבי העיר היא בסיס לתמריצים למעבר לכלי רכב נקיים".

עינת קלישצילום: רמי שלוש

עוד הוסיף כץ כי "מקומות חניה במרחב הציבורי ותשתית טעינה במרחב הציבורי צריכים להיות בתשלום מלא, שיגיע לקופת העירייה. התשתית שבה משתמשת כיום חברת קאר־טו־גו במיזם המכוניות, שייכת לציבור החיפאי. אין כל הצדקה לתת נכסים כאלה ליזם פרטי, ואבסורד שנתנו לו נכסים אלה בחינם. בתום תקופת ההתקשרות לא צריך לפרסם מכרז הפעלה חדש, אלא לעשות את הדבר המתבקש: להחזיר לציבור את מה ששייך לו. אם השטחים שסומנו למיזם יהיו מקומות חניה שמורים לכלי רכב חשמליים ובתשלום, כולנו נרוויח".

המודל הירושלמי - מתאים לנסיעות ארוכות

כמו בתל אביב ובחיפה, גם בירושלים קאר-טו-גו היא מפעילת השירות, אך המודל אחר. התעריפים ותנאי ההשכרה מתאימים לנסיעות ארוכות כמו טיול בטבע, ביקור אצל ההורים או חברים במושב בשבתות. במקום לצאת לסוכנות השכרת רכב מחוץ לעיר שבה שוכרים מכונית ליום או ליומיים בפרוצדורה מסורבלת, לתושבי ירושלים יש מערכת השכרת מכונית לפי שעות, ליד הבית.

קאר-טו-גו קיבלה מהעירייה 39 מקומות חניה באזורים מבוקשים, היא משלמת תמורתם כ-400 שקל בחודש, הגם שבשוק החופשי השווי מתקרב ל-800 שקל. העירייה שוקלת להרחיב את השירות ולתת לחברה עוד חניות בזמן הקרוב, למורת רוחם הצפויה של תושבים.

בד בבד התפתח בירושלים שירות השכרת רכב בתנאים דומים, שצי המכוניות שלו מושבת בסופי שבוע וחגים, ואינו נתמך בכספי ציבור. השירות העצמאי משרת חרדים שמעדיפים אותו על פני השירות שמציעה קאר-טו-גו.

עיריית ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

חבר מועצת העיר, יוסי חביליו, מחזיק תיק החניה בעיריית ירושלים מאמין שיש טעם בהרחבת השירות. "מודל שיתוף מכוניות בירושלים הוא המתכונת הנכונה לתחבורה עירונית מתקדמת. השירות עוזר לאנשים שנסמכים בשגרה על התחבורה הציבורית ונזקקים למכונית במקרים מיוחדים. אם יתווספו מכוניות לשירות ההשכרה ויוקצו לו מקומות חניה באזורים מבוקשים, נעשה זאת בהליך שיתוף ציבור - דיירי השכונה שבה יוצבו המכוניות לשירות התושבים".

ציפי ברנד, חברת מועצת העיר תל אביב, אמרה כי למועצה לא מביאים אישור על הרחבה של מערך אוטותל, ולכן השאלה בעד או נגד אינה רלוונטית. מה שמובא למועצה הפעם במסגרת פרוטוקול ועדת הכספים הם שינויים בתנאי ההסכם מול הזכיין, שבפועל מצמצמים את סבסוד העירייה בפרויקט, אם יוחלט בכלל שהפרוייקט יתרחב.
"באופן אישי, אני חושבת שלא נכון להכניס עוד רכבים פרטיים למרכז העיר, וצריך לעשות כל מאמץ כדי להגדיל את השימוש בתחבורה ציבורית, אופניים וחלופות שאינן רכבים פרטיים שמגדילים את העומס התחבורתי ואת זיהום האויר. הנושא התחבורתי בעיר אינו בסמכותי. כרגע אני מתמקדת ומקדמת את תחומי החינוך והגדלת ההשקעה הציבורית במשפחות בעיר וגיבוש מדיניות החוף העירונית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"