אושרה תוכנית להקמת מחלף שיחבר בין כביש 16 לכניסה לירושלים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים אישרה את תוכנית מחלף בייט, שנועדה לחבר את כביש 16 העתידי לרשת הדרכים העירונית ■ במינהל התכנון טוענים שהתוכנית תצמצם כניסת כלי רכב פרטיים לבירה ותעודד שימוש בתחבורה ציבורית

אסנת ניר
אסנת ניר
הדמיית גשר גבעת מרדכי-גן הבוטני, שמתוכנן כחלק ממחלף בייט
הדמיית גשר גבעת מרדכי-גן הבוטני, שמתוכנן כחלק ממחלף בייטצילום: אתר צוות אב לתחבורה ירושלים
אסנת ניר
אסנת ניר

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז ירושלים אישרה בשבוע שעבר את התוכנית להקמת מחלף בייט, שמהווה המשך לכביש 16 המתוכנן לכניסה לבירה. הכביש יחבר את כביש 1 לשכונות המערביות והדרומיות של העיר, וישמש ככניסה נוספת לעיר - צורך תכנוני המורגש לנוסעים הנכנסים לירושלים.

ללא מחלף זה, כביש 16 צפוי ליצור בעיית גודש משמעותית במפגש העתידי של הכביש עם מערכת הכבישים העירונית, שאינה ערוכה לקלוט היקף תנועה בקנה מידה רחב. מפגש זה צפוי לגרום לפקקים ולפגיעה באיכות החיים של התושבים בגלל סדרה של ארבעה רמזורים ורכבת קלה, שחוצים את הכביש ללא הפרדה מפלסית. המחלף יאפשר רצף תנועה מהכניסה המתוכננת לעיר מכביש 16 ועד מחלף הרצוג באמצעות רמפות, שיקשרו לדרכים בגין דרום ובגין צפון, כמו גם לחניון "חנה וסע" שיכלול חיבור לרכבת הקלה. יזמי תוכנית המחלף הם "צוות אב לתחבורה" בירושלים.

במינהל התכנון טוענים כי התוכנית להקמת המחלף, שתאפשר פיזור של התנועות הנכנסות ברחבי ירושלים, תעודד גם שימוש בתחבורה ציבורית. זאת מפני שהתוכנית תתרום לצמצום התנועה של כלי רכב פרטיים בכבישים המקומיים - על ידי חיבור של התנועה הבין-עירונית ישירות לרכבת הקלה באמצעות חניון ה"חנה וסע". התוכנית כוללת גם את ביטול רחוב בזק, שמחבר היום את שכונת גבעת מרדכי לשדרות הרצוג. גישה ישירה להרצוג באמצעות הגשר אמורה לייתר את הנסיעה בכביש זה.

בינואר האחרון, במסגרת דיון פומבי של ועדת המשנה להתנגדויות, הביעו תושבי גבעת מרדכי הסמוכה חששות מהשינויים שייצור המחלף: "משכונה שנמצאת בלב של פסטורליה ירוקה ונהנית מדרכי גישה נוחות מכל רחבי העיר, יהיו תושבי השכונה מוקפים במופע אורבני קשה של גשר גבוה עתיר ממדים מבטון. כביש מהיר סואן ומרעיש יעבור לפתחם". כמו כן הושמעו טענות בנוגע להמשך התנועה המהירה על גבי גשר וחיבורו ישירות לשדרות הרצוג. התנגדות זו התקבלה, והוועדה המחוזית, בראשות עו"ד עמיר שקד, החליטה כעת לאשר את התוכנית בכפוף לביטול הגשר - המהווה חיבור ישיר של התנועה המהירה לשדרות הרצוג.

הדמיה של כביש 16. יתפצל מכביש 1צילום: החברה הלאומית לדרכים

יחד עם זאת, החליטה הוועדה כי החיבורים המוצעים של מערכת התנועה המקומית לשדרות הרצוג, באמצעות יצירת צומת חדש, יוותרו כפי שהיו בתוכנית המקורית. משמעות ההחלטה היא כי החיבור לשדרות הרצוג יהיה מצומצם בהרבה מזה שהוצע קודם בתוכנית, וכי התנועה שתעבור בדרך החדשה המוצעת בעמק הגן הבוטני תהיה רחוקה יותר מבתי שכונת גבעת מרדכי. בנוסף קיבלה הוועדה את ההתנגדויות שנשמעו בעניין הפגיעה בגן חנצ'ה שבשכונת גבעת מרדכי, וקבעה כי שטח הגן לא יקטן.

מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי-בבאי, ציינה כי "השינויים שאותם מבקשת הוועדה לערוך בתוכנית מייצרים איזון נכון בין עידוד השימוש בתחבורה ציבורית לבין מתן אפשרות להמשך השימוש ברכב פרטי, אשר בטווח הזמן הקרוב ימשיך להוות חלק ממערכת התחבורה (גם אם באופן מצומצם יחסית לנהוג כיום). מימוש כניסת כביש 16 לעיר, בהתאם לשינויים שעליהם הורתה הוועדה בהחלטה זו, יאפשר פיזור של תנועת כלי רכב פרטיים הנכנסת אל תוך העיר, אך יפחית את מידת האטרקטיביות של תנועה זו ביחס למצב שהיה קיים בתוכנית המופקדת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?