הנתונים על התחבורה הציבורית הוסתרו - והיתה לכך סיבה

41 אלף תלונות, 90% מהן מוצדקות - וזינוק של 100% בתוך שנתיים ■ משרד התחבורה פירסם את ההיקף העצום של טענות הציבור נגד השירות באוטובוסים וברכבות, בעוד האחראים לא נענשים

אסנת ניר
אסנת ניר
תור לאוטובוס במסוף ארלוזורוב, תל אביב
נוסעים עולים לאוטובוס. ריסון הוא לא שטיח לטאטא תחתיו את כשלי הביצועצילום: עופר וקנין
אסנת ניר
אסנת ניר

יותר מ-41 אלף תלונות הגיעו למשרד התחבורה ב-2018 נגד חברות המפעילות את האוטובוסים והרכבות ברחבי ישראל. מדובר במספר שיא של תלונות, ובעלייה משמעותית לעומת 2017, אז מספר התלונות היה יותר מ-35 אלף, ולעומת 20 אלף תלונות ב-2016. בהשוואה ל-2012 מדובר כבר בזינוק של פי 15 (2,562 תלונות).

ב-2018 התבצעו כ-740 מיליון נסיעות בתחבורה הציבורית בישראל, על ידי כ-10,000 אוטובוסים, ובמחזור שנתי שנאמד ב-7.5 מיליארד שקל.

לפי דו"ח מבקר המדינה ב-2013–2017 היתה עלייה של 43% במספר הנוסעים באוטובוסים. לפי מקור זה, ב-2017 התבצעו 859 מיליון נסיעות וב-2016 היו 808 מיליון נסיעות.

זאת הפעם הראשונה שבה משרד התחבורה מציג בפומבי נתונים על היקף התלונות מהציבור. עד היום פורסמו נתונים של בדיקות מדגמיות בלבד, ולא נמסר מידע שקוף לגבי אופן איסוף המידע ופילוחו. פרסום הנתונים המלאים ופילוחיהם על פי קווים, אזורים ואופי התלונה הוא התקדמות משמעותית. ארגוני תחבורה ציבורית, ובראשם "15 דקות", דרשו ממשרד התחבורה להציג נתונים אלה במשך שנים. עם זאת, הנתונים פורסמו באתר המשרד ללא עדכון התקשורת וללא כל הודעה בנושא - כך שהציבור לא בהכרח מודע לנתונים.

שליש מהתלונות - בגלל ביטולי נסיעות

מפילוח הנתונים לפי סוג התלונות עולה כי שליש מהן עסקו באי ביצוע נסיעות באוטובוסים, כלומר ביטול נסיעה שהיתה אמורה להתקיים או אי הגעת האוטובוס והרכבת לתחנה. 16% מהתלונות עסקו בהתנהגות הנהג, ורק 7% מהתלונות הוגשו עקב איחורים. 17% מהפניות עסקו בנושאים נוספים, כגון נגישות, מוניות, אדיבות הנהג והתנהלות הרשות מקומית.

בפילוח התלונות לפי מפעילים, עולה כי מספר הפניות הגבוה ביותר היה כלפי אגד - יותר מ-11 אלף תלונות, שהן כ-35% מהתלונות. עם זאת, יש להביא בחשבון שאגד היא מפעילת האוטובוסים הגדולה בישראל, המחזיקה ב-33% מהענף במונחי ק"מ רכב ונוסעים בה 35% מהנוסעים, ולכן זה לא מפתיע כי מספר התלונות כלפיה יהיה גבוה יותר.

שיעור תלונות גבוה רשם גם כלפי המפעילות קווים (17% מהתלונות), אפיקים (10%) ואגד תעבורה (8%), שאינן חולשות על נתח גדול מהשוק, ולכן קשה להסביר את מספר הפניות הגבוה בהיקף השירות שהן נותנות. אפיקים למשל שולטת בכ-7% מענף התחבורה הציבורית, וקווים - ב-11%. נגד דן, המסיעה 20.5% מהנוסעים בשנה, הוגשו 8% מהתלונות, היקף התלונות כלפי חברת מטרופולין היה 7%, וכלפי סופרבוס - 6%. שיעור התלונות כלפי כל אחת מיתר המפעילות היה 3% ומטה.

למרות הבולטות התקשורתית הרבה שמקבלת רכבת ישראל בימים אלה, בשל התקלות החוזרות ונשנות בה לצד ההשבתות הרבות המתרחשות בחברה בשבועות האחרונים ובכלל - שיעור התלונות כלפי הרכבת מכלל התלונות שהגיעו למשרד התחבורה ב-2018 היה 2% בלבד. ייתכן שהסיבה לכך היא שהיקף הנסיעות ברכבת מכלל הנסיעות בתחבורה הציבורית הוא פחות מ-15%. כך שאוטובוסים עדיין מהווים את כלי התחבורה הציבורית המשמעותי והמרכזי ביותר בישראל.

מספר התלונות שהתקבלו בנוגע לסיטיפס, מפעילת הרכבת הקלה בקו האדום בירושלים, היה כ-128 בלבד. זאת, למרות פרסומים על בעיות משמעותיות בתפעול הקו - שהתמקדו בשיטת הכרטוס ובקנסות שניתנו בשל כך לנוסעים, בצפיפות הרבה בקרונות ובאי עמידה ביעדי התדירות של הקו.

כשמשווים את מספר התלונות שהתקבלו נגד כל אחת מהמפעילות לשנים קודמות, ניכר כי כמעט בכל הקווים חלה עלייה במספר התלונות בגין אי הגעה של אוטובוסים, ובחלק מהקווים לא חל שינוי - מלבד קו 419 (ירושלים־בית שמש) של אגד, הקו היחיד שחל בו שיפור בביצוע הנסיעות.

מספר התלונות הגבוה ביותר על איחורים היה בקו 65 של אגד בירושלים, היוצא מפסגת זאב; ולאחריו דורג קו 380 של אגד תעבורה, המחבר בין ירושלים לקרית ארבע דרך גוש עציון. קו 419 הוא השלישי בהיקף התלונות על איחורים, אף שנרשמה בו ירידה של 50% בהיקף התלונות לעומת 2017. קווים נוספים שבהם נרשם שיפור ברמת הדיוק הם 189 ו-497 של סופרבוס מירושלים לקרית יערים ומבית שמש לבני ברק בהתאמה.

חברות האוטובוסים זוכות לקנסות מרוככים

העובדה כי הציבור אינו מרוצה מרמת השירות, מהתדירות ומאמינות הנסיעות בתחבורה הציבורית אינה בגדר הפתעה עבור מי שמשתמש באופן קבוע באוטובוסים וברכבות בישראל; כך גם העובדה כי רובן המוחלט של התלונות נמצאו מוצדקות. העובדה כי הנוסעים מרגישים שיש להם כעת כתובת לפנות אליה - משרד התחבורה - חשובה. אך השאלה היא אם תלונות אלה אכן מטופלות, ואם הסנקציות שננקטות כלפי המפעילות יוצרות הרתעה משמעותית מספיק.

תחנת אוטובוס ליד גשר המיתרים בירושליםצילום: אמיל סלמן

כשבוחנים את שיעורן הנמוך של התלונות שבעקבותיהן הוטלו קנסות על חברות האוטובוסים, מתוך התלונות שהתקבלו והועברו להליך אכיפה מינהלית, ניכר כי יכולת ההרתעה של משרד התחבורה צריכה להיות משמעותית יותר. כך, אף שכ-90% מהפניות ב-2018 נמצאו מוצדקות בבדיקה שערך משרד התחבורה, ואף שכ-60% מהתלונות הועברו להליך אכיפה מינהלי במחוז הרלוונטי - מספר הקנסות היה קטן יותר. רק בגין 32% מהתלונות שהוגשו נגד אגד הוטלו קנסות על החברה.

גם בקרב יתר מפעילות האוטובוסים, רבות מהתלונות לא הגיעו לכדי קנסות: 45% מהתלונות כלפי סופרבוס, 39% מהתלונות נגד קווים, 40% מהתלונות נגד אגד תעבורה, פחות משליש מהתלונות כלפי אפיקים, ו-25% בלבד מהתלונות כלפי דן.

פרסום דו"ח מבקר המדינה לפני כחודש, שהקדיש שבעה פרקים לסוגיית התחבורה הציבורית הכושלת בישראל, ממחיש היטב את הצורך הגובר בקידום הסוגיה. פרסום מספר התלונות והפילוח שלהן על ידי משרד התחבורה הוא צעד חיוני בדרך לפתרון הבעיה, והוא הושג בזכות פעילות החברה האזרחית, וארגונים כמו "15 דקות".

"יש לברך את הרשות הארצית לתחבורה ציבורית על פרסום דו"ח תלונות הציבור, ובו פירוט על היקף התלונות ופילוחן", אמר גיל יעקב, מנכ"ל ארגון 15 דקות. "על משרד התחבורה לפרט כיצד הוא פועל לשיפור הקווים שבנוגע אליהם מתקבלות תלונות וכיצד הוא שומר על זכויות הנוסעים".

ממשרד התחבורה נמסר: "לא כל תלונה שנמצאת מוצדקת מחייבת הטלת קנס על המפעיל. כך לדוגמה, אם נוסע התלונן וביקש תוספת תדירות או תחנה נוספת, אין הדבר מחייב הטלת קנס על המפעיל בגין התלונה. בנוסף, חלק מהתלונות הן בטיפולה של המשטרה או בסמכות רשויות אחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"