משרד התחבורה מודה: תתקיים אפלייה בשירות התחבורה הציבורית של דן

שירות ציבורי-עירוני חדש שיופעל בגוש דן מהחדש הבא יחייב נכים להזדהות מראש כבעלי מוגבלות ■ 97% מכלי הרכב השיתופיים העוברים באזור ידלגו עליהם ■ משרד התחבורה: "מדובר בפיילוט" ■ ארגוני נגישות: "ננקוט צעדים משפטיים"

מירב מורן
מירב מורן
שירות ההסעות של ויה בלונדון. בניגוד למיזם שפועל בחו"ל, בישראל השירות יהיה ציבורי
שירות ההסעות של ויה בלונדון. בניגוד למיזם שפועל בחו"ל, בישראל השירות יהיה ציבוריצילום: ויה-ואן
מירב מורן
מירב מורן

חברת דן צפויה להתחיל להפעיל בחודש הבא באזור גוש דן תחבורה ציבורית במודל שיתופי לפי דרישה: במקום שהנוסע יחכה בתחנה, הוא יזמין את כלי הרכב הציבורי ויקבל הודעה על רכב שיאסוף אותו. היתרון של השירות השיתופי מתבטא בכך שלנוסע נחסך הצורך להחליף בין אוטובוסים, מכיוון שכלי הרכב שהזמין יסיע אותו מתחנת המוצא לתחנת היעד, יחד עם נוסעים נוספים שמסלול נסיעתם דומה.

הזמנת השירות תתבצע באמצעות אפליקציה, וצי הרכב השיתופי ינוהל בטכנולוגיה של חברת ויה, שמפעילה שירות דומה בניו יורק ובערים נוספות בחו"ל — אף שהפעילות הסבה לה הפסדים עד כה והיא לא מצאה מודל כלכלי שמצדיק את השירות. השירות של ויה, שבבעלות יזמים ישראלים, הגיע לישראל בזכות הבטחה לסובסידיה של עשרות מיליוני שקלים מתקציב התחבורה הציבורית של משרד התחבורה. זאת לעומת השירות בניו יורק, שהוא פרטי.

לפי החוק בישראל, תחבורה ציבורית עירונית מחויבת להיות מונגשת באופן מלא לאנשים עם מוגבלויות, לא כל שכן כשהיא מסובסדת. למרות זאת, המערכת הטכנולוגית של ויה מבוססת על אלגוריתם שמובנה בו קיפוח אוכלוסייה המתקשה בהליכה — ובמיוחד נכים המתניידים בכיסא גלגלים. הקיפוח מתבטא בזמינות ובתדירות שבו יינתן השירות, ובקשר של החברה עם הנוסע המחויב למסור לה מידע לגבי מצבו הבריאותי בשלב ההרשמה לשירות. משרד התחבורה אינו מתכחש לכך.

כלי הרכב של השירות השיתופי הציבורי, שהרכבתם נשלמת בימים אלה בנמל אשדוד, הם מדגם שאינו מותאם להסעה של כיסאות גלגלים — אין מקום להעמיד אותם בכלי הרכב ואין דרך לעלות עם כיסא הגלגלים אליהם. מתוך 100 כלי רכב בצי, יותקנו רק בשלושה מעלונים מיוחדים. כלומר, בשונה מההנגשה לנוסעים בכיסאות גלגלים, שקיימת כיום ב–100% מהאוטובוסים בקווים העירוניים בכל הערים, בשירות החדש רק 3% מהצי מונגש לנכים בכיסא גלגלים.

כאמור, כבר בעת ההרשמה לשירות החדש הנכה יידרש להצהיר שהוא מתנייד בכיסא גלגלים. הזדהות כבעל מוגבלות תתייג אותו באלגוריתם באופן מיוחד ותכתיב לכלי רכב בצי השירות השיתופי בסביבתו לדלג על הזמנות הנסיעה ועל מיקומו, ולא לאסוף אותו. הדילוג יקרה משום שהרוב המכריע של כלי הרכב בצי אינם מותאמים לאיסוף נוסעים בכיסאות גלגלים. עוד סיבה לאפליה היא שהעלאת כיסא נמשכת זמן והדבר מעכב את הנוסעים הנמצאים ברכב, שבעת הזמנת השירות קיבלו התחייבות להגיע ליעד במועד מסוים. העלאת נכה לרכב עשויה לשנות את לוח הזמנים, לעכב את הנסיעה ולהוביל לקנסות שיושתו על המפעיל.

השורה התחתונה של מבנה השירות היא שבמצב שבו שני אנשים הנמצאים באותו מקום ופניהם ליעד דומה המזמינים את השירות יחד, הנוסע העומד על שתי רגליו יקבל מענה ויוזמן לצאת אל נקודת האיסוף בתוך כמה דקות — ואילו הנוסע בכיסא גלגלים יקבל הודעה שהשירות אינו זמין באזורו, או שעליו לחכות זמן רב כדי לקבל אותו.

מעלית נכים באוטובוסצילום: Getty Images IL

"שגיאה צורמת"

"זו שערורייה", אומר יובל וגנר, נשיא עמותת נגישות ישראל. "השנה היא 2019, עברו 20 שנה מאז נחקק חוק האוסר אפליה של אנשים עם מוגבלות. לא סביר שמשרד התחבורה מתעלם מהם כשהוא מתכנן ומוציא לפועל שירות חדש מטעמו".

לדברי וגנר, תחבורה ציבורית היא אחד התחומים המהותיים בהנגשה לקשישים ולאנשים עם מוגבלות, ולכן היא מוזכרת ומפורטת בחוק שוויון ההזדמנויות ומניעת האפליה באופן מובדל ומודגש. וגנר מכנה את החרגת הנכים משירות התחבורה העירוני החדש "שגיאה צורמת", ומדווח כי העמותה בודקת את חוקיותה, לאור תקנות הנגישות — תוך כדי תכנון צעדים משפטיים להגנה על זכותם של אנשים עם מוגבלות לקבל שירות שוויוני בכל מהלך שהממשלה יוזמת ומסבסדת.

לפי וגנר, כ–30% מהמשתמשים בתחבורה הציבורית מתאפיינים במוגבלות, ששירות תחבורה מהסוג החדש קריטי עבורם. "על פניו נדמה כי השירות החדש של תחבורה לפי דרישה נולד, תוכנן ויוצא לפועל עבור אוכלוסייה של צעירים ובריאים בלבד. זו תקלה גדולה", הוא אומר.

וגנר מוטרד גם מכך שאדם עם מוגבלות נדרש למסור פרטים על מצבו הבריאותי כדי להשתמש בשירות תחבורה ציבורי: "כל פתרון המחייב זיהוי קבוע של אדם עם מוגבלות אינו שוויוני ופוגע בפרטיות". לדבריו, לא היתה דרישה כזאת אם כל כלי הרכב בשירות היו נגישים.

נשיא עמותת נגישות ישראל מפנה את תשומת הלב לכך שהטעות וההתעלמות מאוכלוסיית בעלי המוגבלויות תעלה למדינה יותר כסף — משום שהנגשה של כל צי הרכב בשלב מאוחר במקום במועד הפעלת השירות תייקר את העלויות. וגנר גם מציין כי ישראל חתומה על אמנה בינלאומית לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות של האו"ם מ–2006, ומתריע כי המהלך הנוכחי מפר את התחייבות המדינה.

מעכשיו — מופלים גם בתוך העיר

ח"כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר ועדת המשנה לתקנות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, הפנה בשבוע שעבר מכתב למשרד התחבורה ולנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות והתקומם על המצב. "תכונותיו המיוחדות של השירות עשויות לענות על צורך של אוכלוסיית אנשים עם מוגבלויות המתניידים באמצעות כיסא גלגלים, שעבורם החלפה בין קווים אינה פשוטה משום שהיא מערבת חציית כבישים, המתנה על איי תנועה צפופים בין מכוניות נוסעות, ועוד סיבות רבות. לכן הופתעתי לגלות בחוזה ההתקשרות דברים הנוגעים לאופן הנגשת השירות שנדמים כפוגעים באוכלוסייה זו", כתב.

ח"כ אילן גילאוןצילום: מוטי מילרוד

במכתבו ביקש גילאון להבין את פשר האפליה המשתמעת מצורת השירות ומהחוזה שנחתם לגבי הפעלתו. "מדינת ישראל פועלת כאחרונת העברייניות ועוברת על החוק שקשור להנגשת תחבורה עירונית", אמר גילאון. "לא די בעול שהיא מטילה בכך שאינה מנגישה תחבורה בין־עירונית, היא מוסיפה חטא על פשע ומפלה את האנשים עם המוגבלות גם בניידות שלהם בתוך העיר עצמה. את הפרויקט הזה צריך לעצור עד אשר יונגש כולו, כך שיפעל באופן שוויוני ונגיש לאנשים מוגבלים ולאנשים שאינם מוגבלים".

גם עמותת איל"ן הפועלת למען ילדים עם מוגבלויות פיזיות, פנתה בעניין השירות החדש אל משרד התחבורה והחשב הכללי במשרד האוצר וביקשה לקבל הבהרות לגבי נגישותו לקהל שאותו היא מייצגת.

משרד התחבורה אישר כי כדי שהמערכת תדע להקצות לאדם המרותק לכיסא גלגלים רכב מותאם לצרכיו, הנוסע יידרש לציין בעת ההרשמה לשירות כי הוא מבקש לקבל רכב מונגש, וכי זמן התגובה לנוסעים שהזמינו רכב מונגש יהיה ארוך יותר מאשר הזמנים שבהם השירות יונגש לאנשים שאינם מוגבלים. מהמשרד נמסר כי "השירות גמיש ומוגדר כפיילוט, שמטרתו בין השאר לבחון שאלות שונות. בעוד כמה חודשים יתאפשר למשרד התחבורה לקבל מידע מדויק יותר על הצלחת הפיילוט".

תגובת נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים: "הנציבות סבורה כי על משרד התחבורה לוודא ששירות התחבורה החדש יתוכנן כך שיאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתמש בו ככלל הציבור באופן שוויוני ובזמינות דומה, וללא יצירת אפליה.

"בעת הרישום לשירות זה ניתן לאפשר לאדם להצהיר על עצמו כאדם עם מוגבלות כדי לקבל את השירות באופן מותאם, זאת ככל שלא מבוקש ממנו להציג תעודה או פרטים רפואיים ומידע אישי. אנו מצפים ממשרד התחבורה לוודא שהפרטים במאגר יישמרו בהתאם לחוק. בהמשך לפניה שהתקבלה, הנציבות העבירה בקשה להבהרות ממשרד התחבורה, אך טרם התקבלה בנציבות תגובה ממשרד התחבורה בנושא״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"