בגלל תקלה בקטר: הרכבת לי-ם נתקעה במנהרה כשעליה 155 נוסעים ואנשי צוות

רכבת ישראל: "לנוסעים נשלחו מסרונים אישיים המתארים את התקלה ומשמעותה, חולקו בקבוקי מים וחטיפים" ■ הנוסעים היו תקועים במשך יותר משעה ■ קטר הכוננות התחבר אל הרכבת והיא חזרה לנתב"ג ■ שאר הרכבות להערב בוטלו

מירב מורן
מירב מורן
עובד במנהרה של הרכבת לירושלים
עובד במנהרה של הרכבת לירושליםצילום: מוטי מילרוד
מירב מורן
מירב מורן

ברכבת שעשתה את דרכה מנתב"ג לתחנת ירושלים נבון נתגלתה תקלה בקטר, מעט אחרי תחנת נתב"ג, במנהרה מספר 3 בקו - כך נמסר מרכבת ישראל. הנוסעים היו תקועים במשך יותר משעתיים. בשלב מסוים התחבר קטר כוננות אל הרכבת והיא חזרה לנתב"ג. שאר הרכבות להערב בוטלו כאשר נכון לעכשיו, לא ידוע על שינויים נוספים בלוחות הזמנים.

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח״כ איתן כבל, תתכנס ביום רביעי בשעה 8:00 בבוקר לדיון חירום בעניין כשלי קו הרכבת ירושלים-ת״א והורדת הקווים בפריפריה בעקבות פתיחת הקו.

מרכבת ישראל נמסר כי "לטובת הנוסעים הועמדה רכבת אחרת, אשר צפויה לצאת בשעה 20:00 לתחנת ירושלים-נבון, להמשך דרכם. כמובן שרכבת זו עומדת גם לשרות נוסעים נוספים אשר יבחרו להגיע לתחנת ירושלים נבון. עם הגעת הרכבת לתחנה, תסתיים תנועת הרכבות ותתחדש מחר על פי הלו"ז הרגיל".

מוקדם יותר מסרו ברכבת כי "קטר שבכוננות יצא לכיוון הרכבת, יתחבר אליה, ויביא את הרכבת חזרה לנתב"ג. ברכבת כ-150 נוסעים וכ-5 אנשי צוות. לנוסעים נשלחו מסרונים אישיים המתארים את התקלה ומשמעותה, חולקו בקבוקי מים וחטיפים. לתחנת נתב"ג הוזנקו אוטובוסים לטובת הנוסעים". עדכון, 19:00: "קטר הכוננות שמחזיקה רכבת ישראל בירושלים התחבר אל הרכבת התקועה, והרכבת בתנועה חזרה לכיוון תחנת נתב"ג".

באשר לשאלה אם בכל הקווים של רכבת ישראל מחזיקים מלאי של חטיפים ובקבוקי מים, לא ניתנה תשובה.

מאז פתיחתו, חווה קו הרכבת המהיר לירושלים וממנה תקלות מרובות. אתמול הושבת הקו לשני הכיוונים לכמה שעות "בגלל תקלה טכנית" וחודש רק אחר הצהריים.

הרכבת מירושלים היתה אמורה להגיע לתל אביב, ואולם השלמת הקו נדחתה למועד אחר, לפחות עד סוף השנה ואולי מעבר לכך. עד אז התחנה האחרונה (והיחידה) של הרכבת מירושלים היא נתב"ג. נוסעים שרוצים להמשיך הלאה, מתבקשים להחליף לרכבת אחרת שמסיעה אותם לתחנות בכל הארץ. כשאין תקלות, הרכבת יוצאת מירושלים פעמיים ביום. ואולם כאמור יש תקלות: בשבוע שעבר למשל הופסקה תנועת הרכבות לכמה שעות, ובדף הפייסבוק של רכבת ישראל פורסמה היום הודעה על הפסקת השירות משעה 11:00 "לזמן מה".

בנוסף, פתיחת הקו לירושלים גרמה לעומס בקו מסילת החוף של הרכבת. קרונות וקטרים ששימשו קודם לכן את מסילת החוף, הועברו לשירות קו הרכבת לירושלים שהציוד עבורו לא הגיע, מכיוון שלא הוזמן במועד. מהלך העברת הציוד מקו לקו, גזר דילול לוחות הזמנים בקו החוף בשיעור שבין 25% ל-30%: קודם לכן נסעו בקו החוף שלוש או ארבע רכבות בשעה, וכעת אחת מתוכן לכל כיוון - בוטלה. המשמעות היא שאותה קיבולת נוסעים שעברה בארבע או שלוש רכבות שהיו עמוסות ממילא, צריכה מעכשיו להידחק בשתיים או שלוש רכבות.

כך, תנאי הנסיעה מידרדרים: המזגנים לא מצליחים לעמוד בעומס ואנשים נדחקים בין מזוודות ואופניים, שבעת הירידה והעלייה בתחנות הופכים למכשולים.

הדחק והלחץ הובילו לביטול נוהג מקומות שמורים. מבוגרים שלא יכולים לעמוד וקשה להם לשבת על הרצפה, השתמשו במנגנון המקום השמור כדי להבטיח לעצמם מושב תמורת תשלום נוסף על התעריף הרגיל. מאז הפעלת הקו לירושלים, הם כבר לא יכולים לעשות זאת. במציאות החדשה הם צריכים להחליט אם להמר שיתפנה במקרה מקום ישיבה, או לוותר מראש ולנסוע באמצעי תחבורה אחר, בתנאים שמתאימים למצבם.

בשעה 20:00, כשעתיים וחצי לאחר שהרכבת יצאה מהרציף, הגיעה הרכבת חזרה לנתב"ג. בזמן האירוע הודיעה הרכבת כי היא מגייסת אוטובוסים שיסיעו את הנוסעים ליעדם בירושלים. משהגיעו הנוסעים בחזרה לנתב"ג, יצאה הודעה אחרת: שהרכבת תעלה לירושלים עם הנוסעים שיחפצו בכך.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?