מחדל מצלמות המהירות: המשטרה תפסיק לשלוח דו"חות

הכתובת היתה על הכביש: בגלל בעיות אמינות של מצלמות המהירות שהותקנו בשנים האחרונות הורתה הפרקליטות למשטרה להקפיא שליחת דו"חות לנהגים ■ המשטרה: "המצלמות ימשיכו לתעד נהיגה במהירות מופרזת"

TheMarker
מצלמת מהירות
מצלמת מהירותצילום: תומר אפלבאום
TheMarker

לאור בעיות אמינות של מצלמות מהירות שהותקנו בשנים האחרונות ברחבי הארץ, הורתה הפרקליטות למשטרה להקפיא בשלב זה שליחת דו"חות בגין מהירות מופרזת לנהגים. מצלמות המהירות ימשיכו לתעד את הנעשה בכבישים, אך החלטות בנוגע לאכיפה תתקבלנה רק בתום בדיקת המצלמות.

בבית המשפט לתעבורה בעכו מתנהל תיק שבו מוטל ספק בתקינות הליך האישור מטעם מכון התקנים של מערך המצלמות המכונה א'3. הצבת המצלמות התחילה ב–2012, כשהיעד הוא הצבת 300 מצלמות. עד כה הושקעו בפרויקט יותר מ-100 מיליון שקל מכספי הציבור. בית המשפט יתבקש לקבוע אם המשטרה ומכון התקנים ביצעו "מחטף" שבו אושר השימוש במצלמות האכיפה, על אף שלכאורה אמינותן לא נבדקה קודם והן לא קיבלו את האישורים הנדרשים.

במהלך דיונים שעסקו בערעורים שהגישו נהגים נגד דו"חות מהירות שקיבלו, זומן לעדות מי שמכהן כממלא מקום מנכ"ל ומנהל אגף תעשייה במכון התקנים, אילן כרמית. הוא טען כי המצלמות עברו ניסויי שטח בהולנד לפני הפעלתן — אך הדו"חות של אותם ניסויים לא נמצאו על ידי מכון התקנים. כשנחקר בבית המשפט בתחילת 2017 על ידי עו"ד תומר גונן, שמנהל את התביעה, אמר כרמית כי "אינו זוכר" היכן הדו"חות שנרשמו לניסויים שכביכול בוצעו למצלמות בהולנד; וכן כי לא כתב דו"ח על הניסויים שבהם טען שהיה נוכח.

לאחר עדותו של כרמית, אישרו השופטים דחייה של הדיונים לבקשת המשטרה, שהוציאה משלחת להולנד כדי לחפש את הדו"חות וכדי לזמן מומחים מקומיים. ואולם, המשלחת המשטרתית חזרה לישראל בידיים ריקות. לפי המשטרה, בהולנד התברר כי גם ההולנדים, שהשתמשו במערכת, הסתמכו על בדיקות שהתבצעו במדינה אחרת - גרמניה - לפני 10 ו-15 שנה.

ממשטרת ישראל נמסר: "הנושא אכן בבדיקה. עם זאת, יצוין כי מצלמות המהירות ימשיכו לתעד נהיגה במהירות מופרזת. החלטות לגבי האכיפה תתקבלנה בתום הבדיקות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן