האוצר רוצה לחתוך הטבות מס - והמכוניות בדרך להתייקר

סקירה שערך הכלכלן הראשי במשרד האוצר העלתה כי עלות רפורמת המיסוי הירוק הגיעה ב-2016 ל-1.4 מיליארד שקל, מול תועלת של 350 מיליון שקל בלבד ■ רפורמת המיסוי הירוק הורידה את מס קניית הרכב האפקטיבי מ-72% לכ-60%

אורן דורי
אורן דורי
רכבים בנמל חיפה
צילום: רמי שלוש
אורן דורי
אורן דורי

אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר ממליץ לחתוך ב-50% לפחות את הטבות המס שמעניקה המדינה ברכישת מכוניות "נקיות" - כך עולה מסקירה מיוחדת שפירסם אתמול (ב') האגף בנושא מנגנון המיסוי הירוק. המשמעות הישירה של יישום ההמלצות היא התייקרות ניכרת של רבים מכלי הרכב הנמכרים בישראל, שפליטת המזהמים שלהן נמוכה באופן יחסי.

רפורמת המיסוי הירוק, שהוכרזה לפני כתשע שנים, מעניקה זיכוי של עד 16 אלף שקל ממס קניית הרכב - בהתאם לכמות פליטת המזהמים. לצורך כך הוגדרו 15 קבוצות זיהום, כאשר 14 מתוכן מקנות הטבות מס דיפרנציאליות. רובן המכריע של המכוניות הנמכרות בישראל עומדות כיום בתנאים לקבלת הטבות.

לפי נתוני האוצר, הרפורמה הורידה את מס קניית הרכב האפקטיבי מ-72% לכ-60%. אחת מהשלכות הרפורמה היתה עלייה במכירות בענף הרכב, מכיוון שהרגולציה הרחיבה את קהל היעד של יבואני הרכב גם למי שמחפש מכונית בתקציב נמוך יחסית של 80-55 אלף שקל.

הסקירה שפירסם האוצר מעלה כי על כל שקל שהמדינה חוסכת מצמצום פליטה מזהמת של כלי רכב, היא מאבדת הכנסות של 4-2 שקלים בהטבות המס לעידוד הרכישה. הטבות המס ניתנות ליבואן הרכב, שאמנם מגלגל אותן לצרכן, אך במקרים רבים גוזר לעצמו נתח מההנחה.

על-אף שרפורמת המיסוי הירוק נוגעת לחיי אדם, וקשה להתייחס אליה בשיקולים קרים של עלות מול תועלת - באוצר רומזים שהרפורמה יצאה משליטה. ב-2016 זינקה עלות הרפורמה לסכום שיא של 1.38 מיליארד שקל, כשמקביל התועלת הכלכלית פחתה ל-350 מיליון שקל.

"ניכר כי הרפורמה לא עמדה במבחן עלות-תועלת, והטבת המס שניתנה עבור רכישת רכבים פחות מזהמים היתה מוגזמת", נכתב בסקירת האוצר. לפי המסמך, יחס העלות-תועלת נע בין 1.6 ל-2.1 ב-2015-2011. ב-2016 עלות הרפורמה יותר מהוכפלה, ויחס העלות-תועלת הידרדר ל-3.9 - וזאת על אף שרשות המסים מקשיחה מדי שנתיים את התנאים לקבלת ההטבות, במקביל להתפתחויות הטכנולוגיות של יצרני הרכב.

חשוב לציין כי הכנסות המדינה ממיסוי רכב - לרבות מסי קנייה, בלו על הדלק, מכס על חלקי חילוף ואגרות רישוי - חצו ב-2016 רף של 40 מיליארד שקל. הכנסות המדינה ממסי הקנייה זינקו ב-50% לעומת 2015. למרות הטבות המיסוי הירוק, נטל מסי הרכב בישראל הוא עדיין מהגבוהים בעולם.

העול הכלכלי של זיהום אוויר שנגרם כתוצאה מתחבורה על בריאות הציבור נאמד בכ-12 מיליארד שקל בשנה למשק (כ1.5% מהתל"ג). סכום זה מחושב על בסיס הערכות על תמותה מוקדמת, תחלואה, ימי אשפוז וימי מחלה. לפי ארגון גרינפיס, מדובר באומדן שמרני ביותר, משום שהוא מחושב לפי סטנדרטים של מדינות עם כבישים צפופים פחות מישראל - וייתכן כי הנזק הריאלי למשק גבוה עוד יותר. ריבוי השימוש במכוניות פרטיות בישראל הוא אחד הגורמים המרכזיים לכך שהתחבורה אחראית על כרבע מפליטות גזי החממה ברחבי הארץ - לעומת כשביעית בלבד מהממוצע בעולם.

"ספק אם הרפורמה הניבה תועלת נטו כלשהי"

זיהום אוויר בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

סקירת הכלכלן הראשי מציגה חישוב אלטרנטיבי, שלוקח בחשבון את השפעת הרפורמה על הגדלת כמות כלי הרכב בישראל. התוצאה שעולה מחישוב זה מאירה באור קודר את רפורמת המיסוי הירוק. "נראה שהתועלת נטו מהרפורמה היתה זניחה, ואף ייתכן שלא הייתה תועלת כלל", נכתב בסקירה.

הכלכלן הראשי טוען בסקירתו שרפורמת המיסוי הירוק הביאה לעלייה במספר כלי הרכב בישראל. בשבע השנים אחרי הרפורמה גדלה מצבת כלי הרכב בישראל בשיעור שנתי של 4.9%, לעומת 3.8% בשבע השנים שקדמו לרפורמה. לולא הרפורמה, מצבת כלי הרכב ב-2016 היתה 2.5 מיליון - לעומת 2.7 מיליון בפועל.

התוספת של 200 אלף כלי רכב, שניתן לזקוף לחובת הרפורמה, אחראית לתוספת זיהום שנאמדת בכ-180 מיליון שקל, כמו גם ל"גידול בגודש, וייתכן אף לגידול בתאונות דרכים, שאת עלותם לא עלה בידנו לאמוד". תוספת הזיהום הקטינה בכחצי את תועלת הרפורמה ב-2016. "בהתחשב בעלייה בגודש בכבישים ובתאונות דרכים, ספק אם הרפורמה הניבה תועלת נטו כלשהי", אומרים באוצר.

בחודש שעבר פירסם הכלכלן הראשי סקירה נוספת, שקוראת לבטל את הטבת המס הניתנת לרוכשי מכוניות יוקרה היברידיות. הטבות אלה, במסגרת המיסוי הירוק, יצרו בשנים האחרונות עיוות מס, שבחסותו העשירונים העליונים חוסכים כסף בקניית מכוניות פאר בעלות מנועים גדולים ובזבזניים, הנתמכים במנועי עזר חשמליים.

באותה סקירה נכתב כי ב-2016 וב-2017 נצפה יבוא "חריג" של כלי רכב היברידיים ופלאג אין (היברידיים נטענים בכבל חשמלי) שמחירם גבוה מ-300 אלף שקל. לפי אומדני רשות המסים, ב-2016 היוו כלי רכב אלה כ-30% מרכבי היוקרה שיובאו ביבוא אישי, וב-2017 הם כבר הגיעו לכ-50% משוק מכוניות הפרימיום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918