החרדים חששו מנקמת השבת של העיריות - ונוסעי התחבורה הציבורית ישלמו את המחיר

ועדת הכנסת תצביע היום על הוצאת הפרק העוסק בהקמת רשויות תחבורה מטרופוליניות מחוק ההסדרים ■ הסיעות החרדיות מתנגדות לתוכנית - מחשש שהעיריות יפעילו תחבורה ציבורית בשבת כנקמה על העברת חוק המרכולים

אורן דורי
אורן דורי
קן הפרדה 451 בין אשדוד לירושלים
קן הפרדה 451 בין אשדוד לירושליםצילום: אמיל סלמן
אורן דורי
אורן דורי

ועדת הכנסת תצביע היום על פיצול הפרק העוסק בהקמת רשויות תחבורה מטרופוליניות מחוק ההסדרים. מאחורי הליך חקיקה זה התנהל בתקופה האחרונה מאבק ייצרי ורב תהפוכות במשרדי הממשלה ובכנסת. הסיעות החרדיות בכנסת התנגדו למימוש התוכנית הממשלתית להקמת רשויות אלה, שנועדו ליטול את סמכויות ניהול התחבורה העירונית ממשרד התחבורה ולהעבירן לעיריות - וכעת נראה כי התוכנית כולה צפויה לרדת לטמיון.

לפני חודש אושר החוק בקריאה ראשונה בכנסת, ואז התכנסה ועדת הכנסת לניתוב החקיקה לוועדות השונות. משרד התחבורה, משרד האוצר והכנסת סיכמו מראש כי החוק יועבר לוועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). ואולם עקב דרישת החרדים בדיון סוער בוועדת הכנסת, נושא חקיקת רשויות התחבורה הועבר לוועדה מיוחדת המשותפת לוועדות הכנסת והכלכלה, שבראשה יעמוד יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם (ליכוד).

"הקואליציה החליטה שהיא רוצה להסיר את הנושא מסדר היום", אמר אתמול כבל בתגובה לפניית TheMarker. לדבריו, "אם כל העניין היה שהחוק לא יהיה אצלי בוועדה - ניחא. אבל העניין הוא שעכשיו החוק לא נמצא אצל אף אחד. זה לא סוד שהחוק הועבר לוועדה משותפת כדי לקבור אותו. רצות כל מיני שמועות לגבי הסיבה. מה בדיוק הסיבה הספציפית? את זה צריך לשאול את אמסלם, שניהל את העניינים. אני רק יודע שזאת מכה קשה לכל מי שרוצה לשפר את התחבורה הציבורית בישראל".

אם יאושר הפיצול כמתוכנן, הצעת החוק תעבור באופן רשמי להליך חקיקה רגיל - אך לפי רוב ההערכות, הוא לא יקודם בעתיד הנראה לעין. מקורות המעורבים בהליך החקיקה מעריכים כי בעקבות העברת חוק המרכולים, שמאפשר לסגור חנויות בשבת, החרדים חוששים כי העברת סמכויות התחבורה אל הרשויות המטרופוליניות תאפשר לעיריות "לנקום" על ידי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

ח"כ איתן כבלצילום: אמיל סלמן

כיום לסיעות החרדיות יש השפעה פוליטית כבדה על משרד התחבורה, לא רק בענייני השבת, אלא גם בפיתוח התחבורה הציבורית ביישובים חרדיים, לרבות הוספת קווים ותגבור תדירות הנסיעות. בממשלה שורר קונסנזוס בדבר נחיצותן של רשויות תחבורה מטרופוליניות לייעול התחבורה הציבורית (החלטת ממשלה בעניין התקבלה כבר ב-2011, וכך נהוג גם באיחוד האירופי), ורשויות כאלה יסייעו גם לחרדים, שמובילים בשימוש בתחבורה ציבורית. ואולם בש"ס, ובעיקר ביהדות התורה, מפחדים לאבד את הקשרים ההדוקים והמשפיעים שלהם במשרד התחבורה ולכן מבקשים למנוע את העברת הסמכויות לעיריות.

אף שמשרד התחבורה בעצמו היה שותף לתוכנית להקמת הרשויות המטרופוליניות - כעת נראה כי הוא נכנע לדרישות החרדים ללא מאבק. כמו כן, עד לפני כמה חודשים התנגד שר התחבורה, ישראל כ"ץ, לביזור סמכויות המשרד והעברתן לעיריות.

ממיקום התחנות ועד המהירות המותרת

הרשויות המטרופוליניות היו אמורות לקום בירושלים ובבאר שבע תחילה, ולקבל לידיהן סמכויות נרחבות על התנועה העירונית והמרחבית. לפי הצעת החוק המקורית, הרשויות המטרופוליניות יחליפו את משרד התחבורה בתכנון אשכולות קווי האוטובוסים ומוניות השירות, ובניהול השוטף של המערכים מול החברות המפעילות.

כיום סמכויות התכנון וההפעלה של אמצעי התחבורה בישראל מרוכזות לחלוטין בידי משרד התחבורה. כל בקשה, מקטנה עד גדולה - הוספת קווים חדשים או תגבור - מתנקזת למספר מצומצם של פקידים בירושלים, שמתמודדים במקביל עם ריבוי משימות, נשענים באופן משמעותי על מיקור חוץ, עוסקים בכיבוי בלתי־פוסק של שריפות ומהווים צוואר בקבוק לכל הבעיות בתחום פיתוח התחבורה בישראל.

הרשויות המקומיות תלויות במערכת היחסים שלהן עם משרד התחבורה. כיום לראש עירייה, שבכוחו להקים מגדלים וקניונים, אין את הסמכות להעתיק תחנת אוטובוס מנקודה אחת לאחרת. המגבלות האלה נוגעות גם להסדרי תנועה לכלל כלי הרכב - מהירות הנסיעה בדרכים העירוניות, גובה תעריפי החניה ואף סימון שבילי אופניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה