המחדל: הרכבת לירושלים צפויה להידחות בחצי שנה

שר התחבורה ישראל כ"ץ התחייב שקו הרכבת החדש מת"א לירושלים ייפתח בעוד חודש - אך פגישה בין מפכ"ל המשטרה לבין מנכ"ל הרכבת העלתה כי בעיות בטיחות עלולות להביא לכך שהקו יחל לפעול רק בספטמבר ■ הרכבת: "להערכתנו, ההפעלה צפויה להידחות בכ-6 חודשים"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל כץ ברכבת לירושלים
ישראל כץ בתוואי הרכבת לירושלים צילום: עופר וקנין
אורן דורי
אורן דורי

קו הרכבת המהיר לירושלים אמור היה להיפתח כבר בסוף מארס הקרוב, אך פתיחתו צפויה להתעכב בחצי שנה ולהידחות לספטמבר. בדיווח שהוציאה היום (ג') לבורסה לניירות ערך נימקה רכבת ישראל את הדחייה בכך ש"טרם התקבלו כל האישורים הרגולטוריים הנדרשים לצורך הפעלת הקו לשימוש מסחרי לנוסעים".

>> נסיעת המבחן של הרכבת לירושלים חושפת עד כמה היא רחוקה מהיעד

ההתפתחות החדשה היא רק נדבך נוסף במחדל המתמשך שהביא לעיכוב מצטבר של עשור במועד פתיחת הקו החשמלי של הרכבת לירושלים — מ–2008 לספטמבר 2018 — תוך הכפלת תקציב הפרויקט ל–7 מיליארד שקל. בחודשים האחרונים שב והצהיר שר התחבורה, ישראל כ"ץ, כי הקו ייפתח בסוף מארס, ערב חג הפסח. בימים האחרונים אף הודיע משרד התחבורה על פתיחת הרשמה מקוונת להזמנת מקומות ישיבה בנסיעות הראשונות של הרכבת.

ואולם, פגישה שהתקיימה שלשום בערב בין מפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך, לבין מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון, העלתה כי הקו החשמלי עדיין רחוק מעמידה בדרישות הבטיחות שהציבו כוחות החילוץ וההצלה בפני רכבת ישראל.

בכירי המשטרה, מד"א ומכבי אש שנכחו בפגישה הביעו עמדה ברורה שלפיה לא ניתן לאפשר נסיעה סדירה בקו החדש לירושלים, בשל צורך בטיחותי בבחינת סכנות אפשריות בקו החשמלי הראשון של רכבת ישראל, וכן בשל הצורך לקיים אימונים של חילוץ נוסעים מרכבת במקרה חירום. בדיקות אלה לא נערכו עד כה, על אף שהתהליך בין הרכבת לבין גורמי ההצלה החל לפני יותר משנתיים — ורוב התנאים שהציבו במשטרה היו ידועים לרכבת עוד קודם לכן.

עדכונים ראשונים ודיווחים מהירים - חפשו את הערוץ הסודי שלנו בטלגרם

רשימת התנאים הקריטיים שהציבה המשטרה לפתיחת הקו וטרם קוימו כוללת, בין השאר, פתיחת גישה משופרת להגעת אמבולנסים בתחנת האומה החדשה בירושלים; אפשרות חסימת תדרים בתחנת האומה; חיבור מצלמות האבטחה במקום לצפייה במרכז השליטה של מחוז ירושלים; העמדת מכולות ומחוללי עשן לצורך אימונים והכשרות של כוחות החילוץ' בפרט בתוך המנהרות; קביעת עשרה מועדים לתרגילים; תרגול מלא של פינוי נוסעים מהרכבת; והצבת קרונית דיזל שתאפשר לכוחות להגיע אל רכבת תקועה.

עם זאת, במשטרה מאשרים לרכבת ישראל לבצע בקו נסיעות הרצה "מיוחדות", בכפוף למגבלות שונות. כל נסיעה תצריך אישור פרטני ונוכחות של פקחי בטיחות במקום, והנסיעות יתואמו רק עבור קבוצות רשומות מראש. כך, ייתכן שתתאפשר "השקה רשמית" של הקו בסוף מארס — כפי שהתחייב השר כ"ץ — אולם הקו ייפתח בפועל לנסיעות סדירות רק בספטמבר 2018.

העבודות בקו הרכבת לירושליםצילום: מוטי מילרוד

על פי התכנון, בסוף מארס היה אמור הקו להתחיל לפעול במתכונת חלקית — מתחנת האומה בירושלים ועד תחנת תל אביב ההגנה (במקום תחנת הרצליה, היעד המקורי), ותוך שימוש במסילה אחת בלבד במקום שתיים. זמן הנסיעה בין תל אביב ההגנה לתחנת האומה בירושלים מתוכנן להיות 28 דקות.

בחו"ל - בדיקות של שנה. בארץ - חודש

ברכבת ישראל אולי לא יודו בכך, אבל התנגדות משטרת ישראל לפתיחת הקו בחודש הבא מסירה מכתפיהם לחץ רב לעמוד בלוחות הזמנים הדוחקים, ולמעשה מוציאה עבורם את הערמונים מהאש. דרישות הבטיחות שהציבה המשטרה הן לא החסם היחיד שעומד בפני פתיחת הקו כמתוכנן: כפי שסוקר בהרחבה ב–TheMarker בשנתיים האחרונות, העבודות לחשמול פסי הרכבת נקלעו לקשיים כמעט מהרגע הראשון וכיום, חודש לפני תאריך הפתיחה המיועד, הן עדיין לא הושלמו. בחודשים האחרונים הביעו מקורות שונים המקורבים לפרויקט — וכן דו"ח של מבקר המדינה מאוקטובר 2017 — ספקות כבדים באשר להיתכנות של פתיחת הקו במועד שנקבע.

גם אם הרכבת וקבלניה היו מספיקים להעמיד את כלל המערכות החשמליות והמכניות עד 30 במארס, בפרויקטים מקבילים במדינות המערב נהוג לערוך בדיקות טכניות והרצות במשך שנה שלמה מרגע השלמת העבודות ועד לפתיחת הקו לציבור הרחב.

לוח זמנים עדכני של קבלנית החשמול הספרדית של הרכבת סמי (SEMI), שהגיע לידי TheMarker, מראה כי יוקדש חודש בלבד לביצוע הרצות. ואולם גם אם הקבלן יעמוד בלוחות זמנים אלה, הבדיקות יושלמו ב–4 במאי — כלומר התוכנית לפתיחת קו הרכבת ב–30 במארס לא היתה ריאלית בכל מקרה.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "בדיון שערך מפכ"ל המשטרה בדבר הפעלת הקו המהיר לירושלים, שבו השתתפו אנשי רכבת ישראל וגם נציגי שאר כוחות ההצלה, הוגדרו האמצעים הבטיחותיים הנדרשים והאימונים ההכרחיים לשם הפעלתו המסחרית המלאה. העבודה על הקו נמשכת בתכליתיות ובנחישות, ובכלל זה השלמת הנחת המסילות, הקמת אמצעי החשמול והמוכנות לנסיעת רכבות. נסיעות המבחן בקטעי הקו המחושמלים כבר החלו, הסמכת הנהגים נמצאת בעיצומה וצוותי תחנת ירושלים משלימים את ההכנות לפתיחת התחנה.

"החל בשבועות הקרובים יתקיימו נסיעות מבחן, אימונים והדגמות לאורך הקו, בכלל זה עם נוסעים, באישור מיוחד של המשטרה וכוחות הבטיחות. הנסיעות המסחריות בקו עתידות להיפתח רק עם השלמת כל האמצעים שדרשה משטרת ישראל, בעוד כמה חודשים".

במשרד התחבורה סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי