הסינים ניגשו למכרז בשני כובעים, ועלולים להישאר מחוץ לירושלים

חברת CRRC ניגשה למכרז להרחבת תוואי הרכבת הקלה תחת שתי קבוצות שונות הסינים, שחששו להתמודד בגלל העבודות הצפויות במזרח ירושלים, נעתרו רק בתום מסע שכנועים ■ משרד האוצר: ההליך עדיין נמצא בעיצומו

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רכבת של חברת CRRC בבייג'ין
רכבת של חברת CRRC בבייג'ין צילום: Visual China Group / Getty Image
אורן דורי
אורן דורי

חברת הרכבות והתשתיות הסינית CRRC עלולה להיפסל מהתמודדות במכרז להרחבת הרכבת הקלה בירושלים, מכיוון שהגישה מועמדות כפולה לשלב המיון המוקדם במכרז תחת שתי קבוצות שונות — לכאורה בניגוד לתנאי המכרז. CRRC, חברה נכדה של משרד התחבורה הסיני, היא גם ספקית הקרונות של הרכבת הקלה בתל אביב.

הסינים ניגשו להליך המכרזי בשני כובעים שונים: פעם אחת כספקיות רכבות, בשיתוף עם שיכון ובינוי מקבוצת אריסון, קואופרטיב אגד, מפעיל רכבות פולני וקרן ההשקעות הצרפתית מרידיאם; ופעם שנייה כקבלנית בינוי, בשותפות עם קרן נוי, הכשרת היישוב, חברה סינית נוספת ומפעיל תחבורה רומני.

בתנאי ההגשה למיון המוקדם שהופצו למתמודדות, נקבע כי כל חברה רשאית להשתתף בהצעה אחת בלבד. הנוסח מבהיר כי האמור חל גם על חברות הנמצאות תחת שליטת אותו תאגיד (חברות בנות, חברות אחיות וכדומה).

ל–TheMarker נודע כי שאלת פסילתה של CRRC ממתינה כעת להכרעה של ועדת המכרזים הבין־משרדית המשותפת למשרדי האוצר, התחבורה ועיריית ירושלים — בראשות סגן החשב הכללי, נחמיה קינד. עדיין לא ברור מה יעלה בגורלן של החברות בשתי הקבוצות "הסיניות", אם תתקבל החלטה להדיח את CRRC, אך הדבר עלול להוביל להתפרקות הקבוצות ולערעור המכרז כולו.

למרבה האירוניה, בחודשים האחרונים השקיעו קברניטי הפרויקט מאמצים כבירים כדי לשכנע את הסינים לגשת להליך המכרזי. זאת, משום שאלה חששו להשתתף במכרז מטעמים פוליטיים, בשל הפעילות במזרח ירושלים. לבסוף הסינים השתכנעו וניגשו למכרז ברגע האחרון — וכעת, חודש וחצי לאחר מכן, הם עלולים למצוא את עצמם בחוץ.

משמונה יוצאות חמש

במסיבת עיתונאים שנערכה בירושלים לפני שבועיים התגאו נציגי הממשלה ועיריית ירושלים כי לא פחות משמונה קבוצות בינלאומיות הגישו את מועמדותן לשלב המיון המוקדם במכרז להרחבת הרכבת הקלה בעיר. אלא שמתוך שמונה הקבוצות האלה, עלולות להישאר חמש בלבד: מלבד הסוגייה הסינית, הוועדה תצטרך לתת את דעתה על המיזוג המתוכנן בין החברות סימנס ואלסטום הבינלאומיות, שמתמודדות שתיהן במכרז — כחלק מקבוצות מתחרות. האיחוד בין שתי חברות הענק עשוי להתרחש בעיצומה של בחירת הזוכה בירושלים, והוועדה כבר הודיעה כי רק אחת משתי קבוצות אלה תוכל להגיש הצעה כספית למכרז אם האיחוד בין סימנס לאלסטום יושלם לפני כן.

אלסטום הצרפתית חברה בקבוצה הכוללת את אלקטרה, דן ומובנטיה הספרדית. סימנס הגרמנית חברה לזכיינית הקו האדום כיום, סיטיפס, וכן לקונקט, הראל, קרן תש"י, אשטרום ומפעיל רוסי.

לקחי סיטיפס: קיצור תקופת הזיכיון בחצי

המכרז להרחבת הרכבת הקלה בעיר, שנאמד ביותר מ–6 מיליארד שקל (מתוך כ–9 מיליארד שקל לפרויקט כולו), צפוי להתפרסם בחודשים הקרובים ולהינעל להצעות בתוך כשנה מהיום.

הפרויקט, המבוצע בשיטת PPP (שותפות ציבורית־פרטית), כולל הקמה של מסילות באורך כ–27 ק"מ. זאת, במסגרת הארכות הקו האדום הנוכחי לבית החולים הדסה עין כרם ולשכונת נווה יעקב, ובניית הקו הירוק מהר הצופים ועד למלחה ולגילה, עם שלוחה לגבעת רם. כמו כן, הפרויקט כולל הפעלה של הרשת הירושלמית המתוכננת, שבמסגרתה יופעלו חמישה קווי רכבת באופן מדורג ששיאו צפוי ב-2024, עם צפי לחצי מיליון נוסעים ביממה. ב–2019 עשויה המדינה לקנות בחזרה את חלקה של סיטיפס בקו האדום, ולהעבירו לרשות הזכיין שייבחר במכרז חדש.

על פי לוחות הזמנים, ב–2020 תתחיל הקבוצה הזוכה בעבודות השטח. כדי לעודד קבוצות להתמודד בהליך המכרזי, הופקו הלקחים מן המכרז על הקו האדום מהעשור הקודם, באופן שיפחית את הסיכונים לחברות. בקו האדום, הזכיין נדרש לתכנן את הציר ולשאת בעלויות המימון. הפעם המדינה לקחה אחריות על תכנון וביצוע עבודות ההכנה האזרחיות לקראת הנחת המסילות, שהשלמתן צפויה להתקרב לסיום עד בחירת הזכיין. לקח נוסף מהסיבוב הקודם, שבו זכתה סיטיפס, הוא קיצור תקופת הזיכיון מ–30 שנה ל–15 שנה. חוזה התחזוקה יהיה תקף ל–25 שנה.

ממשרד האוצר נמסר כי "השאלות נוגעות להליך מכרזי אשר נמצא בעיצומו ולכן לא נוכל להתייחס אליהן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה