אפליקציית המוניות החדשה: עד 12.5 שקל לנוסע - ורק נהגות

רפורמת המוניות השיתופיות יצאה לדרך לפני כשנה - אך המיזם יושק בעוד כחצי שנה תחת השם iway ■ המוניות החדשות ייסעו בקווים קבועים, שישתנו בהתאם לביקוש ■ המחיר יחושב באפליקציה ויוצג במועד ההזמנה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפליקציית שיתוף המוניות iway
אורן דורי
אורן דורי

מיזם להפעלת מוניות שיתופיות יושק בתל אביב והסביבה בעוד כחצי שנה, תחת השם iway. המוניות ייסעו בקווים קבועים אך גמישים, ובמחיר שינוע בין 6.5–12.5 שקל לנוסע, בהתאם לאורך המסלול. הנסיעה תוזמן באמצעות אפליקציה ייעודית ואת המוניות יתפעלו נשים — כך הודיע בשבוע שעבר אחד מיזמי הפרויקט, דוד כוכבא, המשמש גם כמנכ"ל מועצת המובילים והמסיעים וחבר הנהלת איגוד המוניות.

השירות החדש הוא מעין הכלאה מתקדמת בין מונית סטנדרטית למונית שירות, ויש לו דמיון רב למודל של Via הישראלית — הפועלת בארה"ב וחודרת בימים אלה לאירופה — שמפעילה הסעות במיניבוסים בקווים גמישים הנקבעים לפי הביקושים של מזמיני הנסיעות באפליקציה.

בהתאם לנוסח שנקבע ברפורמת המוניות השיתופיות, שיצאה לדרך לפני שנה על הנייר — אבל לא יושמה בשטח, מחיר הנסיעה במיזם החדש יחושב באפליקציה ויוצג למשתמשים מראש במועד ההזמנה, לפי היעד המבוקש. המערכת תאפשר לנוסע לשלם על נוסעים אחרים — דבר שיאפשר להורים, לדוגמה, לשלם על הנסיעה של ילדיהם.

לפי הסיכום שאליו הגיע iway עם סגנית ראש עיריית תל אביב, מיטל להבי, מסלולי המוניות ייבחרו בשיתוף פעולה עם העירייה, והפעילות של המוניות תתוגבר בעת עריכת אירועים מיוחדים בעיר, שמובילים לחסימות כבישים ומקשים על תנועת אוטובוסים. בניגוד ל–Via, שיוצרת מסלול חדש בכל נסיעה, מסלול הקווים יהיה קבוע, אך הוא ישתנה מעט בשעות מסוימות בהתאם לביקוש. כמו במוניות רגילות ומוניות שירות, הנסיעה בסופי השבוע תהיה יקרה יותר.

הפיילוט יכלול בשלב הראשון כ–20 כלי רכב שיסומנו כמונית רגילה עם גג צהוב — מיניוואנים מדגם מרצדס V-Class — שבהם ששה מקומות ישיבה. כדי לאפשר כניסה נוחה למונית, נבחר דגם שבו המושבים פונים זה אל זה. בהמשך, היזמים מקווים להגדיל את הצי למאות מוניות, ולהתרחב לאזורים נוספים בארץ.

מונית שירות בתל אביבצילום: אביעד הרמן

בניגוד למקובל כיום באפליקציות המוניות ובתחנות המסורתיות, הנהגים יעבדו כשכירים של iway — ולא כעצמאים. בנוסף, יזמי הפרויקט שואפים להפעיל אותו באמצעות נשים בלבד, שישתכרו כ–35 שקל לשעה לפני תוספות. הם אף גייסו לשם כך את משרד העבודה והרווחה, שיסייע בהכוונת נשים לעבודה כנהגות ובהוצאת רישיון נהיגה ברכב ציבורי.

המוניות יהיו בבעלות iway, ועלות רכישת 20 כלי הרכב הראשונים נאמדת ב–4.4 מיליון שקל. לדברי כוכבא, בפיתוח האפליקציה והעזרים הטכנולוגיים הושקעו כמה מיליוני שקלים, והיא נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים. לדבריו, iway רוכש 50% מתחנת המוניות עזריאלי, שתהיה הבסיס הגיאוגרפי להפעלת ציי המוניות, ותספק עבודה נוספת לנהגות בשעות השפל של קווי המיזם.

את הפרויקט החדש מנהל בנו של דוד כוכבא, עו"ד טל כוכבא. יזם נוסף הוא המנכ"ל הוותיק של ארגון הגג של בעלי המוניות ויו"ר ארגון מוניות השירות, אברהם פריד. היזמים טוענים כי בקרוב ייכנסו לעסק שני משקיעים נוספים. בשנה הקרובה צפוי משרד התחבורה לפרסם מכרזים ראשונים לקווי מוניות שירות חדשים במסגרת הרפורמה בענף, וב–iway מצהירים כי הם יהיו מעוניינים להתמודד עליהם.

רפורמת המוניות השיתופיות אמורה לאפשר לנוסעים במונית לחלוק את הנסיעה עם נוסעים נוספים המבקשים לנסוע לאורך אותו מסלול, ובכך יופחת התשלום לכל אחד מהנוסעים.

בעבר, החוק לא איפשר לבעלי מוניות לחלק חשבוניות לכמה נוסעים עבור אותה נסיעה. הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, אמרה בדיון שנערך בנושא בסוף 2016 כי "נסיעות שיתופיות יגדילו את הפריון ויפתרו את הגודש בכבישים, שהוא קריטי לכלכלה הישראלית — וזאת עוד לפני הוזלת הנסיעה. הבעיה של התחבורה בישראל היא שיעור המילוי (מספר הנוסעים בכל רכב; א"ד) הנמוך יחסית בכבישים. מונית שיתופית תיסע מלאה יותר, יותר קילומטרים ביום ובמשך יותר שעות ביום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"