כ"ץ: נפתח את קו הרכבת המהיר לירושלים עד סוף מארס

תדירות הרכבות תתחיל ב-2 בשעה, תגדל ל-3 עד סוף 2018, ותעלה בשנים הבאות ■ הקו ייפתח באופן חלקי - מתל אביב ההגנה ועד לתחנת האומה החדשה בירושלים ■ בהמשך, יוארך צפונה דרך תחנות תל אביב, ועד לתחנת הרצליה

אורן דורי
אורן דורי
העבודות בקו הרכבת לירושלים
העבודות בקו הרכבת לירושליםצילום: מוטי מילרוד
אורן דורי
אורן דורי

קו הרכבת המהיר לירושלים ייפתח בסוף מארס באופן חלקי בלבד — מתחנת תל אביב ההגנה עד לתחנת האומה החדשה בירושלים. קו הרכבת יוארך צפונה, דרך תחנות תל אביב, לתחנת הרצליה, עד סביבות ספטמבר 2018.

בחודש שעבר הגיעה הנהלת רכבת ישראל ללשכת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, כדי לעדכן אותו בסטטוס העבודות להקמת הקו המהיר לירושלים. ברכבת הסבירו שלא יספיקו לפתוח את הקו במלואו עד המועד שנקבע, סוף מארס הקרוב, והציעו לפתוח אותו במועד באופן חלקי. כ"ץ אישר את השינוי בתוכנית, הנדרש כדי לעמוד בזמנים שעליהם התחייב כמה פעמים בשנים האחרונות, אחרי שכבר אישר את הורדת תדירות הקו לשתי רכבות בשעה בלבד לכל כיוון, במקום ארבע. תדירות הרכבות תגדל לשלוש בשעה עד סוף 2018, ותעלה בשנים הבאות.

מאחר שלרכבת חסרים עדיין קרונות בצי, הפעלת הקו החדש במארס תצריך הסטה של קרונות מקווים אחרים, באופן שעלול ליצור עומסים בקווים אלה ברשת המסילות הארצית — עד שיגיעו הקרונות החדשים שהזמינה רכבת ישראל.

קו תל אביב־ירושלים יהיה הקו הראשון של רכבת ישראל שיונע באנרגיה חשמלית. זמן הנסיעה בין תל אביב לתחנת האומה בירושלים יהיה 28 דקות בלבד. מהירות הרכבת תהיה 160 קמ"ש — והיא צפויה לבצע כ–4 מיליון נסיעות בשנה הראשונה להפעלתה.

עלות הקמת הקו נאמדת ב–7 מיליארד שקל. קו הרכבת המהיר לירושלים כולל מסילה כפולה באורך של 56 ק"מ, שיעבור דרך הנתב"ג, העיר מודיעין ושער הגיא, ויגיע לירושלים.

הסכסוך המשפטי שמעכב את הרכבת

הרכבת וקבלניה נמצאים כעת בלחץ כבד להספיק להשלים בזמן את העבודות על הקו, שכוללות הקמת תשתיות חשמול בשטחים נרחבים של התוואי והשלמת בדיקות והרצות, שרק החלו, לקטרים החשמליים ולקרונות המותאמים.

העבודות התעכבו בתקופה האחרונה, גם בעקבות חופשת חג המולד הארוכה של קבלני החשמול מחברת SEMI — אך בעיקר בגלל עיכוב באישור פשרה משפטית שתוקע את הפרויקט כבר קרוב לחצי שנה. משרד התחבורה חזר על התחייבותו לפתוח את הרכבת במארס, אך הוא עשה זאת לפני שבית המשפט העליון הכריע בסוגיה המשפטית, שהיא בעלת השלכות על התקדמות העבודות. ביום ראשון דן בית המשפט בנושא, בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה, והחלטה תתקבל תוך ימים אחדים.

כפי שפורסם ב–TheMarker, היועץ המשפטי לממשלה קבע כי הסדר הפשרה שגובש סביב המאבק המשפטי על פרויקט חשמול המסילות של הרכבת טומן בחובו קשיים רבים, וישית עלויות משמעותיות על תקציב המדינה. עם זאת, אי־אישורו עלול לגרום נזקים חמורים עוד יותר, כמו עיכובים נוספים בפתיחת קו הרכבת המהיר לירושלים.

הפרויקט להסבת מסילות הרכבת להנעה חשמלית לווה במאבק משפטי, לאחר שאפקון הישראלית ואלסטום הצרפתית — שהתמודדו והפסידו במכרז להקמת תשתית החשמל לרשת המסילות של רכבת ישראל — עתרו נגד זכייתה של חברת SEMI הספרדית. בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה בשנה שעברה, אך הרכב השופטים בבג"ץ, בראשות חנן מלצר, הפך את התמונה על פיה כשהפציר בצדדים לחתור לפשרה. השופט הזהיר כי ללא פשרה, תוצאות המכרז החשוב עלולות להתבטל. כשהתברר כי הפשרה תייקר את הפרויקט הלאומי ב–160–180 מיליון שקל, גילגל בית המשפט את הנושא לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה.

חשש לקשיים גם בירושלים

מקורות בשטח חוששים כי בחודשים הראשונים להפעלת הרכבת יהיו קשיים בממשק בין תחנת האומה התת־קרקעית בירושלים לבין אמצעי התחבורה הציבורית האחרים בעיר — הרכבת הקלה והאוטובוסים. זאת, בין היתר, עקב החלטת משרד התחבורה להפעיל את הקו בחינם בשלושת חודשי ההרצה הראשונים, כנהוג בהשקת קווים חדשים.

תחנת רכבת האומה תכלול שתי תחנות של הרכבת קלה, תחנות מוניות וחניון חנה וסע המכיל יותר מ–1,200 מקומות חניה. המבנה התחתון של התחנה נמצא בעומק של יותר מ–80 מטר מתחת לפני הקרקע. הוא מורכב ממנהרות ופירים, וכולל ארבעה רציפים באורך של 300 מטר כל אחד. בשעת חירום ישמש מבנה התחנה כמקלט אטומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?