362 הרוגים בתאונות ב-2017 - אז למה רוצים לסגור את הרשות לבטיחות בדרכים?

שר התחבורה בוחן את הסבת הרשות ליחידת סמך בתוך משרד התחבורה, תוך צמצומה מ-60 עובדים ל-20 בלבד ■ מספר ההרוגים בתאונות ירד ב-4% בהשוואה ל-2016, אך עדיין מדובר בנתון גבוה מאוד מחצית מהולכי הרגל שנהרגו - בני 65 ויותר כשליש מההרוגים הם מהחברה הערבית

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תאונת דרכים קטלנית בחספין
תאונת דרכים קטלנית בחספיןצילום: גיל אליהו
אורן דורי
אורן דורי

היום נהפכה פעילות הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ללא חוקית - מבחינה טכנית לפחות. החוק הזמני שמתוקפו פעלה הרשות בעשור האחרון פקע אתמול, ומחר צפויה הכנסת להאריכו לתקופה קצרה. ואולם מעל לסוגיה החוקית מרחפת מחלוקת בין שר התחבורה, ישראל כ"ץ, לבין הרשות הכפופה לו.

בשנה החולפת גיבשו כ"ץ ומנהלי הרשות הצעת החוק מפורטת המסדירה את מעמדה של הרשות כגוף קבע, שאחראי על המאבק הממשלתי בתאונות הדרכים. ואולם בנובמבר האחרון החליט השר למשוך את הצעת החוק. במקרה או שלא, החלטה זו הגיעה במקביל לביקורת פומבית של כ"ץ על מינויה של העיתונאית מקבולה נסאר לאחראית ההסברה בשפה הערבית של הרשות, בגלל התבטאויות פרו־פלסטיניות וחברות בארגונים פלסטיניים. זאת, אף שנסאר התקבלה לתפקיד במכרז ועברה את כל המיונים הנדרשים.

כעת בוחן כ"ץ אפשרות לסגירת הרשות כגוף עצמאי למחצה, והפיכתה ליחידת סמך קטנה בתוך משרד התחבורה. מהלך זה ידרוש בהכרח קיצוצים נרחבים בתקציב ובכוח האדם של הרשות, שיירד מ–60 עובדים ל–20 בלבד. לפי הערכות, אנשי המקצוע של הרשות יפוטרו, והנותרים יהיו בעיקר אנשים מתחום ההסברה.

החלטה של כ"ץ "לבלוע" את הרשות למשרדו מנוגדת למסקנות דו"ח ועדת שיינין מ–2005, שעל בסיסו הוקמה הרשות במתכונתה הנוכחית. ראש הוועדה ולשעבר יו"ר הרשות, ד"ר יעקב שיינין, אמר אתמול ל–TheMarker: "יכול להיות ששר התחבורה חושב שהרשות היא דבר מיותר. בדיעבד, יכול להיות שהיה צריך להכפיף את הרשות למשרד ראש הממשלה כדי להקנות לה חופש פעולה אמיתי".

שר התחבורה ישראל כ"ץצילום: הדס פרוש / פלאש90

לדבריו של שיינין, "החלטנו בוועדה להקים רשות סטטוטורית עצמאית, כמו רשות ניירות ערך. הממשלה והכנסת קיבלו את זה פה אחד, אך לאורך השנים הפחיתו בעקביות מהסמכויות ומהמעמד של הרשות. גם אם בסוף יאשרו את החוק שמסדיר את המעמד של הרשות, הוא יותיר אותה בלי כוח. מחזירים הכל אחורה, לשנים שבהן היו כאן יותר מ–500 הרוגים בשנה".

עוד אמר שיינין כי התקציב השנתי של הרשות ירד מ–550 מיליון שקל ב–2008 ל–100 מיליון שקל כיום. זאת, לאור ביטול הנוהל שלפיו תיקצבה הרשות את פעילותה של גופים אחרים כמו משטרת התנועה.

ירידה קלה - אך לא מספיקה

לפי נתוני הרשות לבטיחות בדרכים, ב–2017 נהרגו בתאונות דרכים בישראל 362 בני אדם — ירידה של 4% בהשוואה ל–2016, וירידה של 6% במספר ההרוגים לק"מ נסועה. למרות הגידול בהיקף הקילומטרז' של המכוניות בכבישי הארץ, חלה בלימה בהיקף הקטל בכבישים מאז 2012, אך זה התייצב על מניין הרוגים גבוה שאינו משקף את השיפור הניכר ברמת הבטיחות של כלי הרכב החדשים.

במקביל לירידה של 16% במספר ההרוגים בתאונות בדרכים בין־עירוניות ב–2017 (209 הרוגים), חלה עלייה מדאיגה של 20% במספר ההרוגים בתאונות בתוך הערים (153 הרוגים). נתון זה מגלם בתוכו גידול של 6% במספר הולכי הרגל שנהרגו בתאונות דרכים, ל–111 בני אדם ב–2017.

בפילוח נתוניהם של הולכי הרגל שנהרגו ב–2017 נמצא כי המצב החמור ביותר הוא בקרב מבוגרים בני 65 ומעלה. כמחצית מהולכי הרגל שנהרגו ב–2017 נמנו על חתך גילים זה — 52 בני אדם, כלומר זינוק של 24% במספר הולכי הרגל המבוגרים שקיפחו את חייהם בתאונה בהשוואה ל–2016.

גם בזירת כלי הרכב הדו־גלגליים המצב הורע, עם זינוק של 42% במספר ההרוגים בקרב רוכבי קטנועים ואופנועים (61 הרוגים); 18 רוכבי אופניים נהרגו ב–2017, מתוכם 7 רוכבי אופניים חשמליים — ירידה קלה לעומת 20 הרוגים בתאונות אופניים ב–2016.

בחברה הערבית נהרגים יותר צעירים

מספר ההרוגים הכללי בתאונות מקרב החברה הערבית ירד בשנה החולפת ל–113 בני אדם, לעומת 122 ב–2016 — ירידה הדרגתית שהחלה באמצע 2017. כ–32% מכלל ההרוגים בתאונות דרכים בישראל הם מהחברה הערבית, שיעור גבוה מחלקם באוכלוסייה — 21%.

לפי הרשות לבטיחות בדרכים, שיעור ההרוגים הגבוה בחברה הערבית חוצה גילים, אך רבים מתוכם הם נהגים צעירים בני 17–24 — פלח הגיל של 28 מההרוגים בחברה הערבית בתאונות ב–2017.

לדברי יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אלוף (מיל') גיורא רום, "היעד הלאומי של מדינת ישראל צריך להיות ירידה מ–6.5 הרוגים למיליארד ק״מ נסועה ל–5 הרוגים למליארד ק״מ נסועה. זה יעד שצריך להגיע אליו בהובלת הרשות הלאומית, בגיבוי ברור של הדרג הפוליטי. הרשות הלאומית תמשיך באסטרטגיה שבה התחילה ב–2017, לריכוז מאמץ מול קבוצות שבהן יש יתר הרוגים, כפי שהתחילה הרשות לעשות בשנה החולפת בחברה הערבית".

גם בעמותת אור ירוק אינם שבעי רצון מהנתונים. מנכ"ל העמותה, ארז קיטה, הפנה אצבע מאשימה כלפי משרד התחבורה: "עוד שנה חלפה וכבישי ישראל ממשיכים להיות מקום שמסוכן להיות בו. משרד התחבורה נכשל שנה חמישית ברציפות בהשגת היעד שהוא עצמו קבע — ירידה אל מתחת ל–300 הרוגים בשנה. הגיע הזמן לקחת אחריות ולהפסיק להאשים את הנהגים, הרוכבים והולכי הרגל".

לדבריו של קיטה, "בלימת העלייה במספר ההרוגים קרתה בזכות תוספת הניידות למשטרת התנועה, ולכן חייבים להמשיך את המגמה ב–2018. נוכחות משטרתית בכבישים מצילה חיים. השר ישראל כ"ץ חייב להוביל את המאמץ לצמצום הקטל בדרכים בשנה הקרובה ולהחזיר את הכסף שקוצץ בשנים האחרונות, כדי למנוע את ההרוג הבא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט