כורים בור תקציבי: הרכבת הקלה בגוש דן עלולה להתייקר במיליארד שקל

דניה סיבוס, שמבצעת כחצי מהעבודות להקמת התחנות, הציגה לבנקים חריגות שצפויות להגיע לחצי מיליארד שקל ■ את החצי האחר מבצעת שיכון ובינוי, שאף היא טוענת לחריגות משמעותיות ■ נ.ת.ע: "נעמוד במסגרת התקציב"

קרון של הרכבת הקלה שהוצג בתל אביב
קרון של הרכבת הקלה שהוצג בתל אביבצילום: אייל טואג

פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן חשוף לחריגה תקציבית שעשויה להסתכם בכמיליארד שקל. מצגת לבנקים שהכינה חברת דניה סיבוס והגיעה לידי TheMarker חושפת כי היקף השינויים וההוצאות החריגות בפרויקט נאמד ב–220 מיליון שקל, וצפוי להגיע לכחצי מיליארד שקל — על חלקה של דניה סיבוס בלבד. מעבר לכך, יש חריגות גם בעבודות שמבוצעות על ידי שיכון ובינוי.

דניה סיבוס מבצעת כחצי מהעבודות הקבלניות בהקמת התחנות, ואחראית לביצוע הצד המזרחי של הפרויקט. את החצי השני מבצעת שיכון ובינוי מקבוצת אריסון, שטוענת אף היא לחריגות משמעותיות, וכבר מנהלת הליכים משפטיים נגד נ.ת.ע הממשלתית. לפיכך, עשויות החריגות להגיע לכמיליארד שקל לכלל הפרויקט. המאבקים בין נ.ת.ע לבין שתי הקבלניות הגיעו לכיפופי ידיים חריגים בין הצדדים, שעלולים לעכב את התקדמות העבודות.

דניה סיבוס הסבירה במצגת את כוונתה לפתוח את ההתחשבנות מול המדינה כך: "בפרויקטים האלה (של דניה סיבוס ברכבת הקלה; א"ד ומ"ר), שהיקפם מסתכם בכ–2 מיליארד שקל, התגלו פערי ידע ותכנון שגרמו לשינויים וחריגים בהיקפים משמעותיים. זאת, לנוכח מורכבות גבוהה בהעתקת התשתיות במתחם והתאמת נתיבי התחבורה (נת"צ)". החברה אחראית גם להקמת תחנת קרליבך בתל אביב, ומציינת אותה כפרויקט מורכב, שהצריך שינויים בעבודות.

עוד טענו בדניה כי המדינה מגלה נכונות מסוימת לשפות את החברה על השינויים שנדרשו במהלך הפרויקט: "מתנהל משא ומתן לקראת הסכמות סופיות לבחינת היקפי החריגות והשינויים שבוצעו. הואיל וכך, הנהלת החברה סבורה כי הנתונים בדו"חות שמרניים, ומשקפים את עיקרי הסיכונים בפרויקט וקיים סיכוי גבוה להכרה ברווחים עתידיים בו", נכתב במצגת.

בנ.ת.ע לא השלימו עם העיכובים

החיכוכים של נ.ת.ע עם הקבלניות הישראלית אינם חדשים. הם התחילו לפני שנתיים, עם עיכוב בכניסת החברות לאתרי העבודה — ובפרט כשהתגלה שהתכנון ומיפוי התשתיות אינו תמיד תואם את הממצאים בשטח. העתקת תשתיות החשמל, המים, הביוב והתקשורת בחלק מאתרי הכרייה המתוכננים והתקנתם במיקום חדש ארכה כמעט שנה. עוד נרשמו מחלוקות בנושאי פינוי העפר מהתחנות החפורות.

בשל העיכובים בבניית התחנות, בתחילת השנה החליטה נ.ת.ע להפוך את הסדר, ולהקדים בארבעה חודשים את עבודות כריית המנהרות התת־קרקעיות של הקו האדום. לפי התכנון המקורי, הכרייה היתה אמורה לצאת לדרך רק לאחר השלמת הקמת התחנות, והשינוי נערך בניסיון להימנע מעיכוב נגרר. שינוי זה בלוחות הזמנים עלה לנ.ת.ע בפיצוי של 70 מיליון שקל לקבלנית כריית מנהרות הרכבת הסינית, CRTG.

עד השלמתו בסוף 2021, מתכננת הממשלה להשלים השקעה של כ–16.1 מיליארד שקל בפרויקט הקו האדום — לפני הוצאות נוספות בגין חריגות. הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן, שיחצה את מטרופולין תל אביב ממזרח (פתח תקוה) לדרום־מערב (בת ים).

בין שיכון ובינוי לבין נ.ת.ע זרם דם רע לאורך הפרויקט, והעדכון לקו האדום אף ליבה את האש. חלקה של שיכון ובינוי בפרויקט גדול משל דניה סיבוס, ולפי הערכות, היקף התביעות שלה יהיה דומה (חצי מיליארד שקל).

הסיבה העיקרית לתביעות של הקבלניות היא תכנון שלא תאם את הממצאים בשטח ועיכובים בעדכון התכנון של הקמת הקו האדום. גם ההוצאות בגין התכנון המחודש עלולות לנפח את תקציב הפרויקט.

מנגד, בנ.ת.ע וסביבתה השמיעו לא אחת טענות כלפי שתי הקבלניות הישראליות, שנגעו בעיקר לקצב התקדמות העבודות ותסבוכות בהבאת ציוד הנדסי. כדי להתמודד עם הקבלניות, משתמשת נ.ת.ע באופן מודע בכלי המכרזי כמנוף למיקוח. עובדה זו עוררה זעם בקרב כמה מהמתמודדות במכרז שבוטל — שהשקיעו כסף וזמן בהתמודדות והרגישו כי נוצלו ככלים במשחק הכוחות בין נ.ת.ע לבין שתיים מחברות הבינוי והתשתית הגדולות בישראל. בחודשים הקרובים היו אמורות דניה סיבוס ושיכון בינוי להתחיל את עבודות ה"קופסאות" — הקמת שלד הקירות הפנימיים של התחנות החפורות. ואולם לפני כחודשיים החליטה נ.ת.ע לפרסם במפתיע מכרז פומבי על עבודות אלה, חרף הימצאותן בתכולת העבודה של החברות.

חברות התשתית בענף מיהרו לקפוץ על ההזדמנות העסקית החדשה שנוצרה. עד מהרה הוגשו לוועדת המכרזים של נ.ת.ע כמה הצעות — כולל דניה סיבוס עצמה — ואז חלה תפנית נוספת בעלילה. לפני שבוע וחצי הודיעה נ.ת.ע על ביטול המכרז. כרגע נ.ת.ע שומרת לעצמה את האפשרות לחדש את המכרז, או להשאיר את העבודות בידי שתי הקבלניות הוותיקות.

עבודות בתחנת קרליבך, שנחשבת מורכבת במיוחדצילום: עופר וקנין

השאלות המתבקשות לאחר ביטול המכרז החדש הן: מה נ.ת.ע קיבלה בתמורה מהקבלניות — והאם זה קשור למשא ומתן על הדרישות הכספיות? בנ.ת.ע מכחישים כי ביטול המכרז הותנה בהסכמות מול הקבלניות בנוגע לחריגות. טענה אחרת שנשמעת היא שמשרד האוצר לחץ על נ.ת.ע לסגת מהמכרז השנוי במחלוקת.

TheMarker פנה בסוף השבוע למשרד האוצר בשאלות מדוע אישרו לנ.ת.ע לצאת למכרז מלכתחילה, אף שתכולת העבודה מופיעה בהסכם מול הקבלניות, ומדוע תמכו בביטול המכרז לאחר מעשה. באוצר סירבו להשיב על השאלות.

נ.ת.ע מסרה בתגובה: "נעמוד בהתחייבותנו להפעיל את הקו האדום באוקטובר 2021 ובמסגרת התקציב שנקבע. לאורך הפרויקט אנחנו בוחנים חלופות כדי להבטיח עמידה בזמנים. בנושא הקופסאות, לאור שאלות הבהרה שעלו ממציעים פוטנציאליים ובתיאום עם משרדי התחבורה והאוצר, הוחלט לבטל את המכרז. אנו נערכים להוציא מכרז חדש".

בדניה סיבוס מנסים להרגיע את הבנקים

בשנים האחרונות פקדו זעזועים את ענף קבלנות הביצוע, בין השאר עקב קריסתן של חברות גדולות בענף, כמו דורי בנייה ואורתם סהר, ומעורבותה בחניון שקרס ברחוב הברזל ברמת החייל של דניה סיבוס — שנחשבת לקבלנית ביצוע מהבולטות בענף.

עקב כך הנהלת דניה סיבוס הרגישה יחס צונן מצד הבנקים, שהעלה את מפלס החששות לגבי ביצועיה הפיננסיים. הדבר התבטא בכך שבהנהלת דניה סיבוס הרגישו שהבנקים לא ששים לשתף עמה פעולה בעסקות שונות.

בעקבות כך, החליטה דניה סיבוס להכין ניתוח מפורט של פעילות החברה, ולבנות מודל של ניתוח סיכוני תיק הערבויות שהעניקו לחברה בנקים וגופים מוסדיים. הבנקים היו מעוניינים להבין לעומק את מצבה של דניה סיבוס ערב השלמת ההסדר באפריקה השקעות, שהשליטה בה צפויה לעבור אל האחים נתי ועופר סיידוף.

באחרונה סיימה דניה סיבוס את הכנת העבודה, ובימים אלה היא עורכת סבב פגישות עם מנהלים בחטיבות העסקיות של הבנקים כדי להסביר להם את הניתוח שבוצע, וכן כדי להרגיע את הבנקים שאין להם ממה לחשוש לגבי מצבה הפיננסי־תפעולי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"