הכנסת בוחנת: תמרוץ עובדים לעבור לתחבורה ציבורית

על פי ההצעה, תתאפשר המרת סעיף אחזקת רכב בתלוש המשכורת - בסעיף "הגעה ירוקה לעבודה", וביטול התניית הבעלות על כלי רכב לצורך מתן או קבלת ההטבה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת אוטובוס בערד
תחנת אוטובוס בערדצילום: עופר וקנין
אורן דורי
אורן דורי

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת דנה אתמול באפשרות לשנות את מבנה השכר הנהוג במשק, שמעודד כיום עובדים להחזיק ברכב פרטי ולהימנע ממעבר לתחבורה הציבורית. זאת, לקראת גיבוש הצעת חוק בנושא. סגנית הממונה על השכר, חמוטל בן־דור, התנגדה להצעה וציינה כי היא נושאת סיכונים אקטואריים גדולים.

על פי ההצעה, שאותה יזמו יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) וסגנית ראש עיריית ת"א והממונה על תיק התחבורה בעיר, מיטל להבי, תתאפשר המרת סעיף אחזקת רכב בתלוש המשכורת — בסעיף "הגעה ירוקה לעבודה", וביטול התניית הבעלות על כלי רכב לצורך מתן או קבלת ההטבה. כך, יוכל העובד לוותר על הרכב, ולהגיע לעבודה בכל דרך שיחפוץ — תחבורה ציבורית, נסיעה שיתופית, אופניים או הליכה ברגל — מבלי ששכרו ייפגע.

חברות פרטיות וגופים ממשלתיים מוציאים בכל שנה עשרות מילוני שקלים על אחזקת הרכב של העובדים, ואולם זהו מרכיב שכר שגורם לתופעות שליליות רבותכמו עומסי תנועה באזורי תעסוקה ומרכזי ערים, תאונות דרכים, אובדן שעות עבודה למשק וזיהום אוויר.

מדיניות זו מנוגדת למדיניות מוצהרת במדינות רבות באירופה, שם מעודדים עובדים להגיע לעבודה בתחבורה ציבורית בדרכים שונות, למשל, התערבות ממשלתית ישירה באמצעות הטבות מס; מתן אפשרות לקניית כרטיסי נסיעה דרך תלוש המשכורת — ללא מס; ויוזמת מעסיקים ליצירת הסדרי נסיעה לעובדיהם.

לדברי להבי, "התנהלות המדינה בנושא התחבורה הציבורית מתבצעת בסתירה פנימית ואפילו בניגוד עניינים מובהק, ופוגעת במעבר של נוסעים יומיים להתניידות ירוקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר